У сучасному світі, коли предметом мистецтва може стати все що завгодно, досі не вщухли суперечки про те, чи є графіті мистецтвом - або тільки проявом вандалізму. Щоб познайомитися з графіті - цим видом сучасного мистецтва, не потрібно відвідувати музеї та художні галереї.
Чи є графіті мистецтвом або формою підліткового вандалізму? Чи не є графіті мистецтвом протесту? Спробуймо розібратися...
Тема: Молодіжні субкультури. Графіті як вид монументального живопису
Мета: сформувати уявлення про поняття «субкультура», «графіті як вид монументального живопису»; розвивати уміння логічно мислити, формувати власну думку про вплив і роль мистецтва графіті; виховувати любов до мистецтва
Хід уроку
І. Оргмомент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1.Вступне слово вчителя
Кожному з нас доводилося йти по вулиці, їхати в транспорті або просто дивитись телевізор і бачити людей, які у чомусь не схожі на інших. У когось на голові ірокез, хтось увесь в металі, а хтось у чорній шкірі проноситься повз вас на мотоциклі. Найчастіше це і є представники сучасних субкультур.
Що таке субкультура? Які ви знаєте субкультури? Чи надаєте ви перевагу якійсь окремій субкультурі?
Чи можна залишитися поза субкультурами?
Субкультура – соціальне угрупування, яке об'єднане тим, що кожен з його представників себе до нього зараховує (тобто ідентифікує). Члени такого угрупування можуть формувати групи безпосереднього спілкування (компанії, клуби, тусовки), але їхній зв'язок одне з одним може відбуватися і віртуально, завдяки захопленню одним героєм. Наприклад, субкультура "толкієністів", які грають в рольовіігри за мотивами фентезі-повістей Толкієна найчастіше мають власні клуби, а "поттеромани" (фанатиГаррі Поттера), як одна з наймолодших субкультур, щетількиформується, то прихильники згуртовані тільки віртуально завдяки книжкам Джоан Роулінг.
Представники різноманітних субкультур намагаються показати свою індивідуальність, сказати сірій масі: “Я — особистість”, кинути виклик світу з його нескінченними буднями та вистроюванням усіх в один рядок. Усе більше підлітків кожного дня у всіх країнах світу приймають ту чи іншу субкультуру.
Яка субкультура, на вашу думку, є найпоширенішою?
Сьогодні поговоримо про елемент субкультури хіп-хоперів.
Отже, поговорімо про графіті.
Графіті – (від італійського дряпати) – це… Спробуйте дати визначення
напис або малюнок на різноманітних поверхнях, зроблений шляхом розбризкування фарби чи шкрябання.
Проблемне питання
Графіті – це мистецтво чи прояв вандалізму?
Вандалі́зм — зловмисне руйнування або пошкодження культурно-історичних пам'ятників, інших матеріальних і культурних цінностей, приватних або суспільних об'єктів майна.
Щоб відповісти на це питання, пропоную вам здійснити екскурс в минуле або скористатися історичною довідкою. Під час уроку ми повинні знайти відповідь на важливі питання, пов’язані із поняттям «графіті»:
ЯК? ДЕ? КОЛИ? ЧОМУ? НА ЧОМУ? ХТО? ЩО? ЯКИМ? ЧИМ?
Отже, вирушаємо до витоків графіті. КОЛИ? Учні працюють із додатками, інші виконують завдання.
Слайд № 7 Завдання : віднови втрачене графіті
Відповідь. Це Софійський собор у Києві
Працюємо із додатками
Додаток № 1
Графіті — явище надзвичайно давнє. Графіті зустрічаються археологами в багатьох культурах різних епох та континентів.
Стіни античних міст, що збереглися, були вкриті написами. Одна із найвідоміших колекцій античних графіті знайдена під час розкопок Помпеї. Мешканці Помпеї так само, як і наші сучасники, писали про любов, політику, висловлювали свої симпатії і неприязнь чи просто мережали міські стіни своїми іменами. Приклади помпейських графіті:
Зразки графіті:- поблизу воріт Везувія: "Маркус кохає Спендузу".- вулиця Театрів: "З моєї крамниці зник мідяний горщик. Будь-кому, хто його верне, я пожертвую 65 сестерціїв".
- на стіні будинку: "Пам'ятай: допоки ти живий, ненависна смерть наступає".
Додаток№2
Обстежуючи 1909 року церкву Святого Пантелеймона, дослідник Й. Пеленський знайшов на її фасадах численні написи ХІІІ-ХVІІ ст. Один із найцікавіших стосується ХІІІ ст. і вказує на час побудови пам’ятки.
Текст напису складається з 8 рядків, видряпаних на кам’яному блоці гострим предметом. Розшифрувавши його, дослідник зробив висновок, що фундатором храму був Галицько-Волинський володар Роман Мстиславич, який на честь свого діда, київського князя Ізяслава, християнське ім’я якого Пантелеймон, збудував цю церкву.
Один із пізніх написів на церкві Святого Пантелеймона, що в Галичі звучить так: «Дякую тобі, Боже, що я вигідно продав козу»
Підсумок. Слайд №
На яке запитання ми можемо дати відповідь? КОЛИ? ХТО? ДЕ?
Створення графіті в Києві. Відео.
У Києві перші графіті знайдено на стінах Софії Київської, вони мали переважно релігійних характер.
З часом класичні надписи і схематичні позначення на стінах перетворилися на яскраві малюнки, які носять у собі символічне значення. Саме такі настінні шедеври прикрашають вулиці й парки нашої столиці.Трохи більше року тому на стіні однієї будівлі на Андіївському узвозі виник 15-метровий стріт-арт шедевр - українка з дитиною на долоні. Це графіті - результат творчої співпраці українського та французького муралістів (Олексій Кислов та Жюльєн Маллан), які втілили свій задум у рамках фестивалю «Французька весна». Дівчина у вінку, за словами художників, є символом України, передає дух нації, що прокинувся після Революції
Графіті з українською символікою зайвий раз доводить, що українці - творча нація, яка всією душею вболіває за свою Вітчизну.
Світ очима Бенксі
Бенксі(англ. Banksy) — псевдонім скандально відомого англійського художника графіті , політичного активіста та режисера, особа котрого не встановлена. Навколо його біографії та справжнього імені точиться багато суперечок. Згідно з найпоширенішими версіями, його справжнє ім'я — Роберт або Робін Бенкс.
Уважається, що Бенксі народився в 1974 році в англійському місті Бристолі. Наприкінці 90-х років він почав займатися графіті і досить довгий час діяв як звичайний райтер, але з часом його малюнки ставали все масштабнішими, а втікати від поліції йому ставало все складніше. Одного разу, ховаючись від англійських поліцейських, Бенксі вирішив почати користуватися трафаретами, щоб економити час.
Завдяки таланту художника і гостро-соціальній тематиці своїх малюнків Бенксі швидко здобув популярність спершу в Англії, а потім і у всьому світі. Найдивовижніше, що він досі зберігає анонімність і ховається від поліції.
Яка головна ідея цих графіті?
Модний тренд дизайнера-перукаря Жанін Кер
Запитання для гри «Леопардіо»
Зорова ілюзія - створення враження візуальної зміни розміру, форми, кольору, пропорцій предметів за певних умов їхньогосприйняття
Райтерами.
Висловіть власну думку, застосовуючи метод «Прес»
Графіті – це мистецтво чи прояв вандалізму?
У сучасному світі, коли предметом мистецтва може стати все що завгодно, досі не вщухли суперечки про те, чи є графіті мистецтвом - або тільки проявом вандалізму. Щоб познайомитися з графіті - цим видом сучасного мистецтва, не потрібно відвідувати музеї та художні галереї.
Чи є графіті мистецтвом або формою підліткового вандалізму? Чи не є графіті мистецтвом протесту? "графіті" зацікавило багатьох художників, які прагнули звільнитися від умовностей і стереотипів. Роботи Джоана Міро і Пауля Клеє близькі за стилем "картинами" вуличного творчості
Пікассо цінував у "графіті" "граничний лаконізм, використання мінімальної кількості графічних елементів для позначення особи, фігури людини.
"Слово рок (в сенсі, доля ), вирізане по-грецьки на стіні Собору Паризької Богоматері, надихнуло Віктора Гюго на написання відомого роману. Щось подібне зустрічається і в печерах стародавніх людей, а також в Стародавніх Єгипті та Греції. Американські індіанці та племена Майя також захоплювалися розписом пласких поверхонь. Але сьогодні графіті асоціюється в першу чергу з альтернативною формою міської культури.
Хто може стати «письменником» графіті? Практично будь-який бажаючий, але слід розуміти, що графіті, як і будь-яке інше мистецтво, вимагає багатьох годин практики та наполегливої праці.
Словникова довідка
"Вандал - той,хто свідомо чи внаслідок невігластва руйнує власність,що належить особі чи суспільству
"Вандалізм - стан духу,що змушує руйнувати гарні речі,зокрема,твори мистецтва".
Муралізм - революційний мистецький рух монументального живопису, який виник в 20-ті роки ХХ століття. Художники-муралісти перебували під впливом ідей Мексиканської революції, і прагнули через розпис громадських будівель зробити мистецтво масовим, загальнодоступним, і донести до мас революційні ідеї, історію і культуру народу.
Фасад - зовнішній бік архітектурної споруди
Авторів графіті називають райтерами - "письменниками"
Тло - задній план картини, рельєфу, орнаменту, на якому виразно сприймається основне зображення переднього плану.