урок "Морфологічний розбір прикметників"

Про матеріал
Навчити шестикласників розбирати прикметник як частину мови; розвивати пам'ять, логічне мислення за допомогою навчально-дидактичного матеріалу познайомити учнів з народними традиціями українців.
Перегляд файлу

 

Тема.             Морфологічний розбір прикметників.

Мета:                 вчити шестикласників правильно розбирати прикметник

                           як частину мови; розвивати пам'ять, логічне мислення; за

                           допомогою навчально-дидактичного матеріалу познайомити

                           учнів з народними традиціями українців.

Обладнання:     підручник, дидактичний матеріал.

Тип уроку:        урок-ярмарок.

 

ХІД УРОКУ

І.Організаційний момент

 

ІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку

     Темою нашого сьогоднішнього уроку є морфологічний розбір прикметників. Давайте разом визначимо його мету.

                                             учень пише на дошці мету уроку

 

ІІІ.  Актуалізація опорних знань

 

ІV   Основний зміст роботи

    Наш сьогоднішній урок -  це урок-ярмарок. А чи ви знаєте, що означає це слово? Який його сучасний аналог? 

                                             відповіді дітей

    Покупцем сьогодні буду я, а ви- продавцями. Що мають дуже цінні знання,без яких я не зможу досягти поставленої нами мети. Одже, я купуватиму в вас відомості, що мене цікавлять, а розраховуватимусь чим? відповідь Так, балами.

    Потрапивши на ярмарок  «Частини мови», окрім  ряду прикметника я бачу багато інших, переконайте мене, зацікавте, розрекламуйте мені саме прикметник. Адже це було частиною вашого домашнього завдання.

                                            відповідь учня

 

    Дякую. Добре, ви мене зацікавили.                      

   Як організований покупець, що цінує свій час і кошти, я склала

                                           список покупок:

 - Прикметник,його загальне значення.На яке питання відповідає.

 - Початкова форма ( Н.в.,одн., ч.р.).

 - Розряд за значенням ( якісний, відносний чи присвійний).

 - Ступінь порівняння (для якісних прикметників).

 - Рід, число, відмінок, група (тверда чи м’яка ).

 - Граматична форма (повна чи коротка).

 - Синтаксична роль.

 

  Ну загальні відомості, питання прикметника, про початкову форму  я вже чула ,

 

                                    відмічаємо в списку

Перейдімо до наступного пункту - Розряд за значенням ( якісний, відносний чи присвійний)       

                                               

                                                    відповідь учнів, відмічаємо в списку покупок

 

Але зауважте, найкращий доказ якості товару (в нашому випадку знань) - це не просто слова, а вміння самим оперувати цими відомостями на практиці, побачимо, як ви це вмієте?

      

     1)  Гра «Третє зайве».

     Знайдіть «зайве слово» і поясніть, за якою ознакою ви визначали «зайве».              

      - зелений, далекий, металевий;

     - сестрин, дощова, собачий;

     - синій, зимовий, дерев’яний.

 

 2) Визначте розряд прикметників золотий в словосполученнях: золота

      обручка(віднос.) і золоте серце(якісн.).

 

     Поясніть, чому один і той самий прикметник відноситься до різних розрядів?

 

 4)  Розподільий диктант-переклад .

       Розподілити словосполучення за розрядами прикметників   

 

      Якісні прикметники

     Віднсні прикметники

  Сладкий сон,

  острый взгляд,

  железный характер

   Сладкий мед,

   острый нож,

   железный гвоздь.

 

 Наступний пункт в моєму списку -Ступінь порівняння .

 Чи всі прикметники мають ступінь порівняння?

                                           відповідь учня    

 5) Перепишіть прислів’я. Від поданих у дужках прикметників утворіть

вищий ступінь порівняння (проста форма) та доповніть останнє речення.

 

     Людина (міцна) за кремінь і (слабка) за мушку.

     (Солодкий) за все  плід  праці.

     Свій хліб (смачний), ніж чужий … .

 

Розкажіть про - Рід, число, відмінок та групу прикметників.

 

                                

Що ви знаєте про повну та коротку форму прикметників?

Чи всі прикметники її мають?

 

        6) Заповніть пропущені клітинки   

        

      Коротка форма

                                    Повна форма

                    Ж.р. та с.р.  у   Н.в. та З.в.

        Стягнена

       Нестягнена

    

        Зелена

           Зеленая

      ясен

 

            ясная

      здоров

        здорова

 

      повен

 

            повная

    

         славна

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                       Яка ж синтаксична роль прикметника? Яким членом речення він є ?

         7) Запишіть речення.Підкресліть головні і другорядні члени речення.

             Живу я і дихаю рідною мовою.  Голос ніжний у вербової сопілки.

 

V  Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи

 

Отже, все необхідне я вже придбала. І найкмітливіші з вас вже здогадалися, що список моїх покупок- це і є послідовність розбору прикметника як частини мови.

Тому перейдемо до розбору,  користуючись таблицею.

 

 

 

          8) Морфологічний розбір:

 

       Живу я і дихаю рідною мовою.

Рідною – прикм., називає ознаку;  п.ф.- рідний; якісн.; одн., ж.р., О.в., тв.гр.;

повна ф.,означ.

 

 

        Мамо, нива шумить колоскова.

Колоскова- прикм., називає ознаку; п.ф.- колосковий; відн.; одн., ж.р., Н.в., тв.гр.;

Повна ф., означ.

 

             Хороша книга яскравіша за зірку.

Хороша- прикм., називає ознаку; п.ф.- хороший; якісн.; одн., ж.р., Н.в., тв.гр.;

повна ф., означ.

Яскравіша – прикм., називає ознаку, п.ф.- яскравий; якісн.; вищий ступ.; одн.,ж.р., тв.гр.; повна ф., присуд.

                           

             Тане хмарка у синьому небі.

Синьому- прикм., називає ознаку; п.ф.- синій; якісн.; одн., с.р., М.в., м’як..гр.;

повна ф., означ.

 

     Підбиття підсумків уроку

  1. Чи досягли ми мети, поставленої на початку уроку?
  2. Оголошення оцінок.
  3. Заключне завдання учням:

-Оцініть свій настрій на кінець уроку.

 

 VІІ  Домашнє завдання

       С.206 (вивчити порядок розбору),  виписати 5  прислів’їв про мову та знання (один із прикметників розібрати як частину мови).

        

                           

 

 

doc
Додав(-ла)
Попова Оксана
Додано
26 жовтня 2021
Переглядів
3048
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку