Урок"Московське царство. Іван IV Грозний."

Про матеріал
Розробка уроку з всесвітньої історії ( 8 клас)у формі практичного заняття.
Перегляд файлу

Урок 24. Московське царство. Іван IV Грозний.

Мета:

1.Формувати ключові компетентності:

- вміння вчитися - вчити учнів організовувати свою навчальну діяльність, мати власну думку, обґрунтовувати його;

- загальнокультурну - використовувати набуті знання, вміння при виконанні завдань, вчити учнів зв'язно висловлюватися;

- соціальну - формувати навички особистісного спілкування в групах; заохочувати дітей до співпраці;

- інформаційно - комунікативну - вчити учнів аналізувати потрібну інформацію;

2. Формувати предметні компетентності:

- ознайомити  учнів з внутрішньою і зовнішньою політикою Івана IV. Розглянути сутність опричнини і події Лівонської війни.

- удосконалювати  вміння аналізувати історичні факти, події і явища через роботу з підручником і додатковими джерелами;

- складати історичний портрет державного діяча;

- виховувати в учнів, гуманізм, толерантність і загальнолюдські цінності.

   Основні поняття:

бояри, опричнина, земщина, Земський Собор, Боярська дума, воєвода, дворянство, Вибрана рада, Судебник, Юріїв день, приказ, опричнина, Смутні часи, народне ополчення, церковний розкол, Московський Кремль.

     Основні дати:

Січень 1547 року - вінчання Івана IV на царство.

1549. - скликання Земського собору.

1550. - Судебник Івана IV.

1551. - «Стоглавий» церковний собор.

1558-1583 рр. - Лівонська війна.

1565-1572 - період опричнини.

Обладнання уроку: підручник, відеоролики, схеми, карти, друкований матеріал.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Форма :    практичне заняття.

Хід уроку:

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Для початку пограємо в «Хрестики - нулики». Нагадую правила гри  (Фішка за відповідь)

 1.Що таке реформа? (Нововведення, перетворення.)

2. ХТО такий цар? (Титул монарха в Московській Русі)

3. КОЛИ було повалено монголо-татарське іго? (1480 г)

4. ЩО таке собор? (Збори, з'їзд)

5. ХТО такий регент? (Тимчасовий правитель держави замість монарха.)

6. ЧОМУ Московії належало стати царством?

(Розташовувалася на перетині торгових шляхів, в стороні від набігів ординців)

7. ЩО таке судебник?

( Збірка законів)

8. КОЛИ був прийнятий Судебник періоду правління Івана III (

1497 р.)

9. ЧОМУ вважають, що основи майбутнього могутності Московського царства заклав Івана Калита? (Збільшив розміри держави, наповнив казну, припинив набіги ординців, послабив вплив ін. рус. князівств)

 

Всі питання, на які ви зараз відповіли, підвели нас до вивчення історії Московського царства періоду правління Івана IV Грозного, отже тема уроку «Московське царство. Іван IV Грозний. Смутний час."

III. Мотивація навчальної діяльності

     Французький Імператор Наполеон Бонапарт вважав, що «Географія - це доля», а історію творять народи і окремі особистості. І я вважаю, що Іван IV Грозний відноситься до числа таких особистостей.

       У російській історії, мабуть, немає іншої особистості, яка викликала б більше розбіжностей серед дослідників, ніж особистість царя Івана Васильовича, прозваного сучасниками Грозним. Історики намагаються дати об'єктивну картину його правління і представити його не тільки як владного самодержця з диким, неприборканим характером, а й як непересічну особистість з трагічною долею.

      Давайте спробуємо дати свою оцінку його діяльності і відповімо на питання - «Хто він Іван Грозний - великий правитель і реформатор або жорстокий тиран і деспот?»

       Для цього проаналізуємо історичні події епохи правління Івана IV і побудуємо символічний пам'ятник із чорно-білих дат його правління, як свого часу зробив скульптор Ернст Невідомий при створенні чорно-білого пам'ятника іншому історичному діячеві - Микиті Хрущову.

         Ідея проста - вона символізує позитивні і негативні сторони правління будь-якого історичного державного діяча.

        Так хто ж такий Іван Грозний: підступний тиран, деспот або великий, видатна людина-реформатор?

IV. Вивчення  нового матеріалу.

        Згадати основні події в розвитку московського царства, вивчені в 7 класі: (на Дошці)

   Учитель: Після смерті Василя III трон успадкував його трирічний син -Іван IV Васильович (25.08.1530-18.03.1584).

                                                      (Демонструється портрет Івана IV)

  Слово спікеру команди «Реформатор» (В. А. Ключевський про Івана Грозного.)

    Цар Іван народився в 1530 г. Від природи він отримав розум жвавий і гнучкий, вдумливий і трохи глузливий ... Але обставини, серед яких проходило дитинство Івана, рано зіпсували цей розум, дали йому неприродне, хворобливий розвиток. Іван рано став сиротою - в 3 роки втратив батька, а в 8 втратив і матір. В душі його рано і глибоко врізалося і все життя зберігалося почуття сирітства, занедбаності, самотності, про що він кожен раз повторював: «Родичі мої не дбали про мене». Звідси його боязкість, яка стала головною рисою його характеру. Як все люди, які виросли серед чужих, без батьківського погляду і материнської ласки, Іван рано засвоїв звичку ходити озираючись і прислухаючись. Це розвинуло в ньому підозрілість, яка з роками перетворилася на глибока недовіра до людей. У дитинстві йому часто доводилося стикатися з байдужістю або зневагою з боку оточуючих. Потворні сцени боярського свавілля і насильства, серед яких ріс Іван, були першими політичними його враженнями. Вони перетворили його боязкість у нервову лякливість, з якої з роками розвинулася схильність перебільшувати небезпеку, утворилося те, що називається страхом з великими очима. Постійно тривожний і підозрілий, Іван рано звик думати, що оточений лише ворогами, і виховав в собі сумну схильність виглядати, як плететься навколо нього нескінченна сітка підступів, яким, здавалося йому, намагаються обплутати його з усіх боків.

- Визначте в яких умовах виховувався молодий цар?

Розповідь вчителя.

    16 січня 1547 р 17 річного Івана IV було вінчано на царство митрополитом Макарієм в Успенському соборі. Він отримав титул «Великий правитель, цар, великий князь Іван Васильович всієї Русі». Далі перераховувалися всі землі, що входили до складу Росії. Атрибутами влади стали вінець - «шапка Мономаха», скіпетр, держава, ланцюг і хрест.

(Демонструється відео «Вінчання на царство»)

  Про які проблеми і перспективи держави ми дізналися з фільму?

Ця подія мала важливе значення.

1. Тепер монархи інших країн ставилися до нього як до рівного.

2. Будь-який росіянин, будучи князем або селянином, підпорядковувалися його волі.

3. Ті, хто виступали проти, піддавалися тортурам.  

2.Реформи царя Івана IV.

     Ще півроку після вінчання на престол він залишався іграшкою в руках бояр. Поки після страшної пожежі не спалахнуло повстання в Москві, в пожежі звинуватили родичів царя по материнській лінії, бабусю назвали відьмою, яка перетворюючись на ворону розносить вогонь по місту, винищує православний народ. Їх стратили. Влітку до влади прийшов новий уряд - Вибрана Рада - вузьке коло наближених до царя людей. Ці люди були дуже талановиті, активні. Це постійний станово-представницький орган аристократії законо - дорадчого характеру за царя, який обговорював питання зовнішньої і внутрішньої політики.

   Вони швидко навели порядок в оточенні Івана IV і приступили до проведення важливих державних реформ, які були спрямовані на централізацію Російської держави. Дуже вплинуло на характер даних реформ Московське повстання (1547 рік), яке показало царю, неспроможність царської влади.

         Користуючись підручником, стор. 162-165, роздатковим матеріалом, позначимо ці реформи і їх значення.

1.Рік 1549. Важливим першим кроком вважається Земський собор (загальнодержавний, тобто справа всієї землі), під час якого цар Іван дав боярам зрозуміти, що відтепер він бере кермо влади в свої руки і час боярського самовладдя пройшло. Це зібрання представників від бояр, вищого духовенства, землевласників, московських купців. Розглядали найважливіші загальнодержавні питання, не обмежуючи владу царя.

2. Рік 1550. Прийнятий Судебник Івана IV. Судебник посилював централізацію управління держави за рахунок підвищення ролі центральних органів - наказів

    Влада намісників обмежена, справи на місцях розбиралися з обов'язковою участю виборного земського старости, чим було завдано сильного удару по судовому всевладдя боярства. Обмежувалися і податкові привілеї великих світських і духовних феодалів. Скасовано податкові пільги монастирям;

Судебник регламентував становище селян. Збереглося старий час переходу селян у Юріїв день, згідно з нормами Судебника 1497 року, але збільшилася плата за відхід від пана в Юр'єв день. Судебник значно посилював кріпацтво.

  3. Проведено наказову реформу - створення ряду центральних державних органів управління (на приклад сучасних міністерств). Серед них були постійні (галузеві - Посольський, Розрядний, помісний-наділення землею, земський - керував територією Москви) і територіальні (Новгородський, Тверській, Казанський, Сибірський). На чолі наказу - стояв суддя або голова наказу (боярин або думний дяк). Ефективність управління державою стала вище.

  4. З метою удосконалення місцевого самоврядування поширюється Губна реформа, розпочата матір'ю Івана IV - Оленою Глинської: скасовані намісництва, вибираються губні старости або земські старости, а доходи намісника годування йдуть на екіпіровку бідних дворян - придбання коня, зброї і т.д.

5. Військова реформа:

У 1550 році було засновано російську піхоту - постійне стрілецьке військо, озброєне пищалями, сокирами, шаблями. (10 тис. Чоловік - 10 наказів). Командирами були «діти боярські»

1556 - Покладання службу - все поміщики і вотчинники повинні нести обов'язкову військову службу з 15 років, причому людина, яка мала в одному полі близько 50 га - повинен виходити 1 на службу кінним, більше - ще з 1 людиною. Створення постійних піхотних стрілецьких полків, які озброювалися за рахунок держави.     Була проведена реформа артилерії, вона була сильною, добре озброєної, жоден з християнських государів не мав такої артилерії. Пушкарі, ливарники крім основної роботи ще могли займатися ремеслом або торгівлею.

6. Рік 1551. Цар вийшов на «Стоглавий собор» з вимогою відчуження церковних земель на користь держави. Йому цього не вдалося.

Але в до 1556 року церковна реформа була закінчена:

- сформований єдиний пантеон російських «святих» з метою ліквідації місцевого сепаратизму в церкви і символізував об'єднання російського народу в єдину державу;

 - Землі придбані після Собору поверталися колишнім власникам, а в подальшому придбання і продаж землі тільки з царського дозволу;

 - церковникам лихварство заборонялося.

- встановлені однаковість в релігійних обрядах, відповідальність за їх порушення, виборність архімандритів.

      Реформа послабила незалежність від держави.

7. Створення государева двору. Цар, пам'ятаючи часи, коли поруч не виявилося підтримки, вирішив оточити себе 1000 відданих, знатних багатих людей. Їх стали називати дворянами (це були аристократи і сини боярські, які вписані в список государева двору, т.е.еліта).

   У 1550 році "обрана тисяча» московських дворян отримала маєтку в межах 60-70 км. Від Москви.

  Учитель: Всі ці реформи дозволили навести порядок в країні, наповнити казну, частково припинити свавілля. Проте, команда вибраних ради не згуртувалася, і до 1560 році намітилася криза, цар вибрав нове оточення. І сам Іван IV став Грозним, як його називали іноземні правителі «жахливий».

У 1560 році Іван Грозний розігнав раду, після чого послідувала епоха опричнини і численних страт.

3. Опричнина

(Демонстрація відеоролика «Опричнина»)

         Підсумуємо, що ми дізналися про опричнину.

Опричнина - це період 1565-1572, позначалася системою державного терору і жорстокими заходами.

значення:

• знищення більшої частини боярства - ліквідація станової монархії;

• занепад господарства;

• значне скорочення населення (загинули десятки тисяч людей);

• знищення системи формування армії;

• завершення формування самодержавства (все населення стало холопами царя);

• військові поразки (Лівонська війна, походи кримського хана).

А зараз я надаю слово членам команди «Тиран»

1.Рік 1565 - Опричнина. У 1565 Іван Грозний оголосив про введення в країні опричнини. Країна ділилася на 2 частини: території, які не ввійшли в опричнину, стали називатися земщиною, кожен опричник приносив клятву на вірність цареві і зобов'язувався не спілкуватися з земськими. Опричники вдягалися в чорний одяг, подібну чернечого. Кінні опричники мали особливі знаки відмінності, до сідел прикріплялися похмурі символи епохи: мітла - щоб вимітати зраду, і собачі голови - щоб вигризати зраду. За допомогою опричників, які були звільнені від судової відповідальності. Іван IV насильно конфісковував боярські вотчини, передаючи їх дворянам-опричникам. Страти і опали супроводжувалися терором і розбоєм серед населення ...

2.1569 рік - підкорення Новгорода. Значною подією опричнини новгородський погром в січні-лютому 1570 року приводом до якого послужило підозра в бажанні Новгорода перейти до Литви. Цар особисто керував походом. Були пограбовані всі міста від Москви до Новгорода. Під час цього походу в грудні 1569 Малюта Скуратов задушив у тверському монастирі митрополита Філіпа, який намагався протистояти царя. Вважається, що число жертв в Новгороді, де тоді проживало не більше 30 тисяч чоловік, досягло 15 тисяч ...

3.1572 рік - скасування опричнини. Більшість істориків вважають, що в 1572 році цар сам скасував опричнину. Свою роль зіграло навала на Москву в 1571 році кримського хана Девлет-Гірея, якого опричного військо не змогло зупинити; були пожже посади, вогонь перекинувся в Китай-місто і Кремль ...

 .Наступні   події чорного календаря -

4.1581год - Юріїв день. Поділ країни негативно позначився на економіці держави. Велика кількість земель була розорена і спустошена. У 1581 р з метою не допустити спустошення земель, цар ввів тимчасову заборону селянам залишати своїх господарів у Юріїв день, що сприяло утвердженню в Росії кріпосницьких відносин. Лівонська війна закінчилася невдачею і втратою законно російських земель.

5.1582 р - вбивство сина. Періоди покаяння і молитви змінювалися страшними нападами люті. Під час одного з таких нападів 9 листопада 1582 року в Олександрівській слободі, заміської резиденції, цар випадково вбив свого сина Івана Івановича, потрапивши палицею із залізним наконечником йому в скроню. Іван Грозний відправив в монастир великий внесок на поминки душі сина, навіть сам подумував піти в монастир. Цар босоніж по снігу відправився в монастир замолювати свій гріх. Склав поминальні книги - синодики, в яких перераховував всіх своїх жертв. Писав: «Ти, Боже, знаєш, хто», якщо не пам'ятав імені.

6.Із «Звинувачення царя Івана Грозного в династичній кризі»

Цар Іван Грозний звинувачується у вбивстві свого сина Івана, який міг би продовжити династію Рюриковичів, смерть якого привела, в результаті, до династичної кризи і подій Смутного часу. Старший син Грозного був утворений. Зберігся його нарис «Про житіє святого Антонія», в якому він продемонстрував свої можливості.

    З усіх подій царювання Грозного смерть його сина найбільше вразила народні помисли. Смерть царевича представляла собою як би народну біду, що було більш ймовірно, так як майбутнє московського престолу було дуже сумним. Федір був напів- ідіотом, Дмитро - ще дитиною.

4.Зовнішня політика Івана IV.

Розповідь учителя.

       Посилення самодержавної влади і створення стрілецького війська дозволило Івану IV активізувати зовнішню політику. У 1552 р ціною великих зусиль він оволодів Казанським ханством, а в 1556 р відбулося майже безкровне приєднання Астраханського ханства. В результаті цих перемог Московське царство знищило вогнище постійної агресії, отримало нові землі, відкрило собі волзький торговий шлях до країн Сходу.

      Прийшов час вступати в боротьбу за вихід на морське узбережжя, тому що дворянство прагнуло купити землі в Прибалтиці, російські купці мали потребу в освоєнні торгових шляхів Балтійського моря; а державі потрібно зміцнювати військову міць Росії та ліквідувати загрозу на Сході.

       Тому в 1558 р почалася Лівонська війна. Спочатку Іван IV вів її дуже успішно: за півроку його військо вже стояло на березі Балтійського моря. Але успіх виявився нетривалим. Проти Московської держави  виступили Польща, Швеція, Данія і Литва. Та й в Москві впливові  члени Вибраної ради вважали війну помилковим кроком. Це загострило відносини царя з Вибраною радою, але не зупинило війни, яка закінчилася лише в 1583 р поразкою Московської держави. Іван IV віддав шведам Нарву, Івангород і ще кілька міст.

    У той момент, коли між царем і Вибраною радою виникли розбіжності щодо Лівонської війни, Івану IV вже виповнилося тридцять років. Він придбав політичний досвід і прагнув правити самостійно. Однією з головних рис характеру Івана IV було не вміння стримувати себе. Цар почав гоніння на найближчих соратників. Вибрана рада розпалася, і московський государ став правити одноосібно. В державі встановилося необмежене самодержавство - форма правління, при якій вся повнота влади належить царю.

V. Закріплення знань.

Ну що ж, прийшов час з’ясувати : «Хто він Іван Грозний - великий правитель і реформатор або жорстокий тиран і деспот?»

Я пропоную вам вибрати висловлювання істориків про Івана Грозного, яке більш чітко його характеризує.

«Займи позицію» (читає висловлювання на дошці)

• Не произнесет историк слово оправдания такому человеку. (С. Соловйов)

• В истории средневековой России, пожалуй, не было такого десятилетия, в котором было бы проведено столько реформ, как во времена правления Избранной Рады. (В. Кобрин)

• Иван Грозный — патриот Русской земли, который на пользу народа вел беспощадную и справедливую борьбу против реакционного боярства, вставшего на путь государственной измены. (радянські історики в 1930-1950-х рр.)

Ви готували матеріал по групах: «Реформатор» і «Тиран».

 Які доповнення будуть у команд?

Команда  «Реформатор» ( можлива відповідь)

1555-1560 роки - будівництво Собору Василя Блаженного. Ідея храму проста: як Москва об'єднала навколо руські землі, так величезний центральний шатро храму об'єднує в єдине ціле 8 окремих розділів ... Зведення собору Василя Блаженного почалося в 1555 році завдяки обітниці, даній Іваном Грозним. Цар урочисто пообіцяв, що в разі вдалого завершення Казанського походу побудує дивовижний храм в пам'ять про цю подію.

Після кожного вдалого бою поруч з Троїцьким храмом будувалася дерев'яна церква невеликого розміру в честь того святого, якого шанували в день переможного поєдинку.

Після тріумфального повернення війська в столицю, Іван Грозний ухвалив на місці цих церков звести велику споруду з цегли і білого каменю - собор Покрова Пресвятої Богородиці на Рву. Будівництво Покровського собору завершено в 1561 році. У 1588 р додалася прибудова на честь московського юродивого Василя Блаженного.

1564 рік – книгодрукарство  на Русі. 1 березня 1564 року велінням Івана Грозного було випущено перше друковане видання на Русі - виданий Іваном Федоровим і Петром Мстиславцем «Апостол». Якщо на початку 50-х років XVI ст. за указом царя Івана IV «... почали вишукувати майстерність друкованих справ ...», то на початку 60-х цар «наказав влаштувати на кошти царської скарбниці будинок, де виробляти друковане справа».

Команда  «Деспот» ( можлива відповідь):

Ми вважаємо, що Цар Іван був хороший письменник, мужній політичний філософ, але він не був державним діячем. Односторонній, однолюб, напрямок його політичної думки при його нервової збудливості позбавило його практичного такту, політичного далекозорості, чуття дійсності. Деспот по натурі. Прямо сприяв і віддавав накази про вбивства своїх підданих. Чи не шкодував селян, порушував вікові традиції і залишив до кінця свого правління країну в стані розорення.

 Вчитель : Дякую. Пропоную створити пам'ятник Івану IV Грозного.

З усього часу правління Івана Грозного ми вибрали 10 найбільш важливих історичних дат.

Ми спорудили символічний пам'ятник історичної особистості Івана IV Грозного ... 1530-1584

- вінчання на царство

- земський собор

- створення стрілецького війська

- взяття Казані

- будівництво собору Василя Блаженного

- книгодрукарство на Русі.

- опричнина

- підкорення Новгорода

- Юріїв день

- вбивство сина

(наліплюють на пам'ятник)

     Об'єктивні результати царювання Іван IV Грозний міг побачити ще за життя: це був провал усіх внутрішньо і - і зовнішньополітичних починань.

       Іван Грозний як сонце: дуже близько - обпечешся, потрапиш в опалу, занадто далеко - холодно.

VII. Рефлексія:

 А зараз я пропоную перевірити ,чому ми навчилися на уроці за допомогою відомого нам кубика Блума.

Нагадую, що на гранях кубика  розміщено завдання ,що починаються словами :

- Назви   - Чому  - Поясни -  Запропонуй - Придумай - Поділися

Я пропоную командам підготувати  по 3 питання ,команда «Реформатор» № 1,3,5, команда «Тиран» - № 2,4,6.

              Вчитель готує свої питання, наприклад :

1.   Назви реформи царя Івана IV.

2.  Чому  в кінці правління Івана IV Московська держава  виявилася розореною?

3.  Поясни,  з якою метою  Івана IV Грозний провів військову реформу?

4. Запропонуй аргументи  на захист актуальності введення самодержавства на Русі.

5. Придумай 5 аргументів  на користь церковної реформи.

6. Поділися п своєю думкою, які  напрямки суспільно-політичного життя хвилювали б правителя сьогодні.

Вчитель підкидає куб, а діти задають питання суперникам.

VIIІ. Домашнє завдання

- опрацювати параграф 20, вивчити основні дати, події, терміни.

- написати твір-есе на тему: « Хто ж такий Іван Грозний для мене».    

PS.Остання стадія в технології розвитку критичного мислення це – міркування або рефлексія. Під час цієї стадії учень повинен осмислити вивчений матеріал і сформулювати свою особисту думку, ставлення до досліджуваного матеріалу. Результат цього етапу полягає в усвідомленні способів набуття та обробки інформації, корекції своїх установок, дій, розмірковувань.

       Саме на цьому етапі я вважаю доречним використання прийому технології  критичного мислення Кубик Блума.

doc
Додано
4 квітня 2019
Переглядів
7918
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку