ВОДА — КРОВ ЗЕМЛІ
(1)Погляньте на карту світу - і побачите блакитний колір просторів нашої планети, ним позначено воду, яку в цілому називають Світовим океаном, до якого належать усі океани й моря.
Він займає 3/4 поверхні Землі, на сушу припадає 1/4. (2)Недарма іноді називають нашу Землю «планетою-океаном», а воду — найдивовижнішим мінералом на Землі, адже вона створює умови для розвитку різноманітних форм життя.
Води навкруги багато. У річках, морях і океанах вода перебуває у вигляді рідини, у хмарах — у вигляді пари, а в морози перетворюється у лід. Майже 2/3 нашого тіла становить вода. Вона входить до складу крові, яка розносить по всьому організмові поживні речовини. Випаровуючись із поверхні шкіри, регулює температуру нашого тіла.
(3)Вода — це тіло природи, яке відрізняється від інших тим, що не має власної форми, а набуває її залежно від посудини, тобто вода — рідина. Порівняйте її з молоком або чорнилом, і ви переконаєтеся, що вона безбарвна, прозора. Не має вода власного запаху і смаку, а набуває їх залежно від домішок (солей, цукру). Такі породи, як глина, пісок, у воді не розчиняються. При температурі нижче 0 ˚С утворюють велику кількість водяної пари. Перебуваючи у вигляді снігу чи льоду, вода також може випаровуватись. При нагріванні вона розширюється, а при охолодженні до +4 ˚С стискується.
Вода є в річках, озерах, болотах, водосховищах, ставках, а також під землею. Це називається водами суші. Вони поділяються на поверхневі й підземні.
Дощова вода, просочуючись у землю, легко проходить через шар ґрунту, товщі піску, гравію, гальки до шару глини, яка майже не пропускає її. Утворюються підземні струмочки, які течуть у напрямі нахилу шару глини. Інколи вони виходять на поверхню (в яру, долині, біля підніжжя схилу).
(4)Місце, де на поверхню землі виходить підземна вода, називають джерелом; джерельна вода чиста, холодна, її приємно пити. Води, у яких розчинені гази, солі, називають мінеральними.
У верхів’ї річки Чорний Черемош у Карпатах відоме мінеральне джерело Буркут. Улітку 1901 року тут побувала відома українська поетеса Леся Українка, відпочивали Іван Франко і Михайло Коцюбинський.
Кожна річка починається невеликим струмком. Вона має витік, тобто місце, звідки починається. Місце, де річка впадає в море, озеро або іншу річку, називають гирлом.
(5)Річки, які огортають усю Землю, течуть з різною швидкістю:на рівнинах — повільно, спокійно, а в горах, де поверхня то піднімається, то стрімко спадає, — швидко і бурхливо.
Вода — цінний дар природи, справжнє джерело життя. Досить сказати, що без їжі людина може існувати п’ять тижнів, а без води не проживе й п’яти днів. Земля, позбавлена води,— мертва пустеля (З журналу, 400 сл.).
Виконання завдань тестового характеру за змістом прочитаного тексту
1. До якого стилю належить поданий текст?
А Наукового;
Б художнього;
В розмовного;
Г публіцистичного.
2. Головна ознака тексту:
А художня забарвленість, образність;
Б емоційність, непередбачуваність;
В використання наукової термінології;
Г констатація фактів.
3. Що є основною думкою тексту?
А Водні багатства краю, де ми живемо;
Б вода — цінний дар природи, справжнє джерело життя;
В властивості води;
Г необхідність води в житті людини.
4. Що називають Світовим океаном?
А Океани і моря;
Б води суші;
В повітряні маси;
Г річки й озера.
5. Яка з поданих тез є неправильною?
А Вода входить до складу крові;
Б вода становить 2/3 тіла людини;
В вода займає 1/2 поверхні Землі;
Г вода — мінерал на Землі.
6. Розберіть виділені речення: після цифрового позначення намалюйте схему, вкажіть вид складного речення, смислові зв’язки між частинами.