Урок " Мудрим ніхто не вродився, а навчився. Леся Українка Біда навчить".

Про матеріал
розробка уроку з літературного читання для 4 класу. У якому подано багато різних видів робіт, для того щоб учні на уроці покращували техніку читання , а також память.
Перегляд файлу

Тема             Мудрим ніхто не вродився, а навчився.

                      Леся Українка «Біда навчить». Прислів’я.

 

Мета:             поглиблювати знання про видатну українську поетесу,

збагачувати словниковий запас учнів, вдосконалювати

вміння характеризувати дійових осіб, навички стисло

переказувати текст, виразно читати, розвивати творче

мислення, уяву, формувати оцінні судження, акторські здібності, виховувати інтерес до народної мудрості, бажання вчитися.

 

Обладнання: презентація, картки для читання, картки  для створення плану 

                         казки, костюми птахів для інсценізації.

Тип уроку:     комбінований

 

Хід уроку

І. Організація класу.

Добрий день!

У добрий час, радо я вітаю вас.

Здоровя, щастя, радості бажаю.

Урок читання ми розпочинаєм.

ІІ. Вправи для вдосконалення читацьких навичок.

  1. Робота зі скоромовкою. (Розвиток мовленнєвого апарату).

Сорока летіла,

Слова торохтіла:

– Чи сон це, чи слон це,

– А може і сонце?!

  1. Поділ на слова та читання заголовків творів.

«Назеленомугорбочку»           («На зеленому горбочку»)

    «Снігзморозомпоморозив»     («Сніг з морозом поморозив»)

    «Мамо,ідевжезима…»            («Мамо, іде вже зима…»)

– Хто є автором цих творів?

– Що цікавого ви дізналися про життя Лесі Українки?

– Який твір поетеси ми читали на попередньому уроці?

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

– Сьогодні ми продовжимо роботу над  казкою Лесі Українки «Біда навчить».

ІY. Робота над казкою.

  1. Мовно-логічна вправа «Блискавка». 

– Прочитайте  слова.  Відтворіть їх. Поясніть, яке слово зайве і чому?

 Слайд 1

  Курка, зозуля, пані, бузько, ґава.

  Слайд 2

  Сова, сорока, крук, горобець, гніздо.

 

    2. Складання словесної характеристики головного героя.

     Слайд 3

– Прочитайте слова на екрані.

– Спробуйте прибрати зайві слова.

  Скажіть, яким був  в казці горобчик  спочатку?

                               Яким був горобчик?

    дурненький                     господарський                  працьовитий

                           досвідчений                       завзятий         

       нетямущий                        мудрий

– Складіть речення з цими словами.

– Знайдіть в тексті речення, де зустрічаються ці слова?

        Яке бажання виникло згодом у горобця?

3.Читання деформованого тексту на картках.

− Спробуйте прочитати текст якомога швидше.

 

І васо снузала. робчикГо не мівспо її ругевд дибути, віс бісо на біду та й чапов датиж чіно. давЖ , давж, аж муйо риобдло. лиКо це лотас нітитем, кинупролась васо та як дезаве: «уГ-у-у! уГ-у-у!...»

чикробГо аж терпо зо хустра: тіхов уже кавтіти, та косья сяутримав. лалізВи васо з пладу, лагляну на чикаробго, а чіо в їне тятьсві! Страх та й діго!..

 

− Кому вдалося прочитати весь текст?

− В уривку, який ви прочитали, описано зустріч горобця з ким?

4. Аналіз засобів діалогічного мовлення.

– Відшукайте в казці речення, де сказано, як горобець звертався до кожного з птахів?

  • Навчіть мене розуму, пані матусю!
  • Тіточко, що я вас проситиму! Навчіть мене розуму!
  • Пане, навчіть мене розуму. Ви ж такі розумні…
  • Чи не можете, дядиночко, мене розуму навчити?

– Чому ніхто не навчив горобчика розуму?

– Чия порода вам сподобалася?

–Чому?

5. Знаходження речень за початком. Підбір до дієслів, іменників, прикметників близьких за значенням слів.

  Відшукайте речення, які починаються так:

Посумував  

– …трохи, що мусить без розуму жить, а потім і забув.

 Посумував  — пожурився.

– І не зогледівся

–…горобчик, як і літечко минуло.

Не згледів – не помітив, не побачив, не вгледів

Побачив

–…горобчик, як інші пташки в теплих гніздечках сидять, почав він і собі придивлятись, як-то гнізда будуються.

Побачив − підмітив,  уздрів.

  • Біда
  • ...горобчикові, - холод, голод! Горе, лихо, нещастя.

Біда – горе, лихо, нещастя.

– Як виклюнулись

  • …гороб’ята, то горобцеві новий  клопіт – годувати діточок, та вкривати, та глядіти, та од  хижого птаства боронити, – не до гуляння було!

Виклюнулись – народились, зявились.

Перезимував

    … він зиму щасливо, а на весну вже став великим та мудрим горобцем; сидів він у гніздечку не сам, а з горобличкою, і четверо яєчок в гніздечку лежало.

Перезимував – пережив.

  • А вже що господарський
  • … був горобець, то, було, аж сусіди-горобці дивуються: «Які ви, пане сусідоньку, мудрі!»

Господарський – хазяйновитий.

    Що змусило  головного героя порозумнішати?

  • Коли почали горобця поважати інші птахи?

6. Складання словесної характеристики головного героя.

– Яким став горобчик?  Приберіть непотрібні слова.   

Слайд 4

                                    розсіяний                   

хазяйновитий                 неохайний               турботливий

                       працьовитий                сумний                  мудрий

− Складіть невеличку розповідь про те, яким став горобець?

7.Фізкультхвилинка

 

8. Робота на картках.  Складання цитатного плану

− Складіть план до казки за допомогою речень з тексту. Спробуйте продовжити рядки. 

1. Був собі _________________________________________

2. Бились, бились___________________________________

3. Прилетів у гай, коли бачить сидить__________________

4. Горобчик мерщій_________________________________

5. Сидить на ріллі___________________________________

6. Вилізла _________________________________________

7. А бодай тобі заціпило _____________________________

8. Звернувся він просто______________________________

9. А на весну вже став_______________________________

9. «Торба питань»

- Поставте  питання до тексту. Пам’ятайте, що питання треба задавати послідовно і вони повинні бути суттєві.

-  Що став робити горобчик, коли всі пташки йому відмовили?

  •       Коли горобчик почав приходити до розуму?
  •       Чи продовжував горобчик сваритися з іншими пташками?
  •       Як хазяйнував горобчик?
  •       Як ставилися до горобчика пташки?
  •       Як стали називати горобчика інші горобці-сусіди?

 

10. Стислий переказ з елементами творчості.         Слайд 5

– Я памятаю, наскільки вас вразив цей твір, коли ви почули його вперше. Як ви не хотіли прощатися з героями казки. І ось який цікавий вихід ви знайшли – придумати продовження казки. Давайте влаштуємо невеличкий дитячий театр і побачимо, що з цього вийшло.

Слайд 4

  Отож, пройшов рік…

Інсценізація продовження казки учнями

Зустріч з Куркою

Горобець: – Пані Курко, Ви такі заклопотані. Давайте я Вас розуму навчу..

Курка:         У мене  свого клопоту вистачає. Он скільки діточок маю. Усім раду треба дати. А ти йди інших шукай.

Зустріч із Зозулею

Горобець: – Тіточко, а що я Вам казатиму. Давайте я Вас навчу, як свою родину мати, пташенят доглядати.

Зозуля:         А я тобі ось що скажу, як у мене свого клопоту немає, то й чужого мені не треба. Се не моє діло! А от, коли хочеш знати, скільки тобі літ прожити – прокую.

Горобець: – Ні, не потрібно!

Зустріч з Бузьком

Горобець: – Добродіє Бузьку, давайте я Вас розуму навчу.

Бузько: – Що, що, що? Тікай-но звідси,  поки живий! Я вашого брата знаю…

Зустріч з ґавою

Горобець: – Дядино ґаво, чого Ви так зажурилися?

Ґава: – Сама не знаю, синочку, сама не знаю.

Горобець: – Чи, може, дядино, Вас розуму навчити, щоб Ви не сумували?

Ґава: – Та ні, синочку, я сама того розуму не маю та й мати не хочу. А от, коли ти вже так хочеш, то полети до Сови: вона, кажуть вельми розумна.

Може, твої послуги їй знадобляться. А я до того розуму недуже, недуже. Бог з ним.

Горобець: – Прощавайте, дядино!

Зустріч з Совою

(Сова спить)

Горобець: – Пані, пані! Чи Ви спите?

Сова:  – Га? Що? Хто?

Горобець: – Та це я, горобець.

Сова:  – Який Горобець? Не бачу!

Горобець: – Прийшов Вам запропонувати свої послуги, аби Ви, вельмишановна пані, мене взяли в свою лісову школу Вашим помічником. Я би Вам допомагав лісових звірят вчити. Та й Вам  щось мудре підказав.

Сова:  – Що?!  Та щоб мене, Мудру Сову, Горобець розуму вчив? Лети звідси геть! А то я голодна!

Зустріч з Сорокою

Сорока:  – Че-че-че! Че-че-че!

Горобець: – Панянко Сороко, давайте я Вас розуму навчу, як у світі чесно жити.

Сорока:  – Навіщо той розум? Без розуму легше в світі жити та таки й веселіше! Давай я тебе, голубчику, ліпше красти навчу.

Горобець: – Не треба.

 Сорока:  – Не треба?  А з великого розуму й з глузду не важко зхати. Розум! Розум! Розум… Навіщо той розум?

Зустріч з круком

Горобець: – Добридень, пане Круче.

Крук: – І ти будь здоров. Що скажеш, друже?

Горобець: – Спасибі за науку.

11. Складання словесної характеристики головного героя.

– Яким став горобчик?  Приберіть непотрібні слова.   

Слайд 5

                                    розсіяний                   

хазяйновитий                 неохайний               турботливий

                       працьовитий                сумний                  мудрий

− Складіть невеличку розповідь про те, яким став горобець?

12. Робота з прислів’ями.

а) Інтерактивна гра «кубування».

- Продовжіть прислівя, які зустрічаються в тексті.

  • Дурні бились, а …
  • Не на те мудра…
  • Поки біди…
  • Хто дурнем…
  • Розум на дорозі…

б) заміна заголовка казки

— Яке б прислів’я ви підібрали для того, щоб по іншому назвати цю казку?

  • Розум на дорозі не валяється.
  • Мудрим ніхто не вродився, а навчився.
  • Людей питай, а свій розум май.
  • Поки біди не знатимеш, той горя не матимеш.

 

  • Y.Підсумок уроку.
  • Яка ж головна думка казки «Біда навчить»
  • Яке з прислівїв співзвучне з головною думкою твору?
  • Як ви розумієте його?
  • Що навчає цінувати казка?
  • Що в ній засуджує автор?

YІ. Домашнє завдання.

Завдання по групах:

1 група – написати твір-роздум « Чого навила мене ця казка?»

2 група – скласти  невеличкий вірш про головного героя.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
26 січня 2020
Переглядів
3128
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку