Інтегрований урок "Іноземної мови" з предметом "Трудове навчання" допоможе у формуванні умінь і навичок з різних видів діяльності,що дозволяє учневі природно засвоїти іншомовний матеріал.
Урок англійської мови
Вчитель: Розумна Л.І.
Клас: 3
Урок № :
Дата :
Тема: Mums birthday present.
Сфера спілкування : Освітня.
Мета: 1. Формування вміння вживати модальне дієслово can. Активізація словникового запасу учнів. Ознайомлення з новими лексичними одиницями.
2. Розвиток усного мовлення, навичок читання, слухання і письма.
3. Підвищення інтересу до вивчення іноземної мови. Виховання та підтримування почуття любові до матері.
Обладнання: flashcards № 43-49, аудіо записи CD -1 track 28/39 , підручник, м’яч, наочність- клей, ножиці, кольоровий папір, фломастер.
Очікувані результати:
- будуть знати модальне дієслово can
- усвідомлено вживатимуть конструкцію I can/can not
- будуть застосовувати нові лексичні одиниці на практиці.
Хід уроку
1. Привітання.
-Good morning, children. I am glad to see you.
-How are you? I hope you are fine.
-Are you ready for the lesson? Let’s start it!
2.Гра з мячем .
-How old are you?
-Where do you live?
-What is your name? surname?
-What is your hobby?
1.Мовленнєва розминка.
-What is the weather like today? What colour is the sky?
-What season is it now? Do you like autumn?
-What day is it today?
2. Фонетична хвилинка
(CD 1- track 28 / P.B. p.37 Ex.2)
-Listen to the rhyme , read and try to say it:
I can ride a bike
I can count to nine
I can write my name
With the letters on the line.
-Well done!
-The topic of our lesson is “Mums birthday present ”. Today we’ll speak about it and make cards for mothers.
-Do like presents? I think your mothers like presents too!
1.Вивчення нових слів.
-Look at the blackboard! Guess these words! ( think / paint/ write/ cut/ stick/ paints / glue / scissors )
-Shut your eyes/ open your eyes. What is missing?
2.Робота з текстом ( P.B.p.44 СD 1 /track 39)Слухання.
-Lets listen to the text about mums birthday present and think what we can do!?
3.Бесіда.
-Let’s check your memory!
-What things cannot children buy? ( sweets/ cakes/ flowers)
-What things have they got? ( paper/ pencils/ paints/ glue/ scissors)
-What can they make for the mother?
-What do you have on the desks?
-Can you paint with the paints? Stick with glue/ cut with scissors/ with glue?
( Yes/ No ,I can/can not)
4.Фізкульт – хвилинка:
-Let’s have a rest and move! Can we jump/ run/ fly/ sleep/ hop/dance?
5.Творча робота.
-We can make a card too! What can we use?
-How can we do it?
- Who can tell us what to do?
-Take a piece of red or pink paper and draw 1 or 3 flowers.
-Take the scissors and cut out the flowers.
-Take a piece of white paper ( A4 paper) and Fold in Half! Its our card.
-Use the glue. Stick flowers on the card.
-Write down some words for your mother:
My dear mother! I love you very much! For you I can……
-You can add some words ( make a breakfast/ clean the room/ bring a cup of tea/ draw a picture/ bake a cake with dad/etc)
V.Узагальнююча бесіда:
-Do you like your card? What can you do for your mother? Come and tell us!
VI. Підсумок уроку.
-What was the topic of our lesson? Do you like it? Why?
VII. Домашнє зaвдання:
-P.B. p…… ( read)
-You worked well today.
-You are the best !
-You should work better.
VIII. Кінець уроку.
-The lesson is over. Good bye!