Урок " Музичні стилі" для 8 класу

Про матеріал

Методична розробка уроку з англійської мови у 8 класі на тему "Музичні стилі".

Мета уроку

  • продовжувати знайомство з темою «Музика», музичними стилями та напрямками, удосконалювати навички роботи з текстом, ввести нові ЛО, вчити їх правильно артикулювати, формувати лексичні навички, навички читання, усного мовлення і аудіювання;
  • розвивати мовну здогадку, логічне мислення, оперативну пам'ять, здатність порівнювати, класифікувати, узагальнювати;
  • виховувати зацікавленість у розширенні своїх знань, формувати терпиме відношення і повагу до думки і стилю життя інших людей, виховувати позитивно-налаштовану особистість, естетичні смаки

Тип уроку: урок – засвоєння навичок і вмінь.

Обладнання: підручники, мультимедійне забезпечення, комп'ютер, картки із зображенням муз. інструментів, аудіо записи музики різних стилів.

Інтегровані змістовні лінії: сталий розвиток, «Здоров`я та безпека».


Перегляд файлу

Криворізька гімназія №95

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Методична розробка

уроку з англійської мови у 8 класі

на тему: « Music styles»

 

 

 

 

 

          Виконала вчитель

          Криворізької гімназії №95

          Коцюруба А.В.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       2018 рік

 

Мета уроку

  • продовжувати знайомство з темою «Музика», музичними стилями та напрямками, удосконалювати навички роботи з текстом, ввести нові ЛО, вчити їх правильно артикулювати, формувати лексичні навички, навички читання, усного мовлення і аудіювання;
  • розвивати мовну здогадку, логічне мислення, оперативну пам’ять, здатність порівнювати, класифікувати, узагальнювати;
  • виховувати зацікавленість у розширенні своїх знань, формувати терпиме відношення і повагу до думки і стилю життя інших людей, виховувати позитивно-налаштовану особистість, естетичні смаки

Тип уроку: урок – засвоєння навичок і вмінь.

Обладнання: підручники, мультимедійне забезпечення, комп’ютер, картки  із зображенням муз. інструментів, аудіо записи музики різних стилів.

Інтегровані змістовні лінії: сталий розвиток, «Здоров`я та безпека».

 

 

 Хід уроку

І. Введення в іншомовну атмосферу

Greeting

Good morning dear friends! Nice to see you today!

We are going to have very interesting lesson on the topic "Music styles".

Toady we’ll speak about music, feelings, music styles, revise the vocabulary and learn some new words, read and act the dialogue, practice making short dialogues, listen to the opinion of the other people talking about music, train some grammar, work with text.

First, we shall have a short warm-up.

  1. Warm up

     Let’s talk about your preferences.

  1. What do you like more? (Pop, R&B, Hip-hop, Rap, Rock)
  2. How often do you to different performances?
  3. Who do you prefer to go there with?
  4. What music styles do you like most of all?
  5. What kind of music are you interested in?

 

 

 

 

 

 

 

2. Now look at the cards and match the music styles and their representatives.

  1. Elvis Presley
  1. jazz
  1. Led Zeppelin
  1. rock
  1. Will Heise
  1. hard rock
  1. B.B.King
  1. heavy metal
  1. Louis Armstrong
  1. country
  1. Bob Marley
  1. rock’n’roll
  1. Pink Floyd
  1. blues
  1. Deep Purple
  1. pop
  1. Eminem
  1. art-rock
  1.  Michael Jackson
  1. rap
  1. Iron Maiden
  1. reggae

 

ІІ. Основна частина уроку

  1. Vocabulary practice.

Look at the cards. Choose the correct answer.

  1. There are many music clubs on the internet where you can … mp3 files legally for a small fee.
  1. dance b) dislike c) download
  1. The reason why she loves this rock group is because the music has….
  1. a good beat b) a concert  c) an mp3 player
  1. If you read and understand the … of the song, you can better understand its message.
  1. stereo b) music review c) lyrics
  1. Don’t you think the Maestro … the orchestra well?
  1. played b) conducted c) sang
  1. He beat the … like a madman!
  1. the drums b) the trumpet c) the violin
  1. John Lennon…the lyrics to many of the Beatle’s best songs.
  1. performed b) conducted c) wrote
  1. Jazz musicians almost always…their solos.
  1. sign  b) improvise c) play
  1. Most professional musicians… their instruments up to five hours a day!
  1. conduct  b) play  c) perform

 

 

 

  1. Guessing the sounds.

Listen to the sounds of musical instruments and you’ll have only 10 seconds to guess what is the musical instrument? (Додаток 1 відео файл)

 

  1. Reading and speaking.

Look at you cards.

Read some information from the internet resources about different music styles and add more styles if you wish.

Techno is a form of electronic dance music that emerged in Detroit, Michigan, USA during the mid to late 1980s. The first recorded use of the word techno, in reference to genre of music, was in 1988.

Reggae is the music genre first developed in Jamaica in the late 1960s. It is based on a rhythmic style.

Rave or rave party is a term first used in the 1980s and 90s to describe dance parties (often all-night events) with fast-paced electronic music and lights shows. At these parties DJs and other performers play Electronic Dance Music.

Rapping is the rhythmic spoken delivery of rhymes, wordplay, and poetry. Rapping is a primary ingredient in hip-hop music, but the phenomenon predates hip-hop culture by centuries. Rapping can be delivered over a beat or without accompaniment.

Heavy metal is a genre of rock music that developed in the 1990s and early 1970s, largely in England and the USA.

House is a style of electronic dance music that originated in Chicago, Illinois in the early 1980s.

Trance is a style of electronic dance music that developed in the 1990s.

Rock music is a genre of popular music that entered the mainstream in the 1960s. It has its roots in 1940s and 1950s rock and roll, rhythm and blues, country, music and also drew on folk music, jazz and classical music.

Soul music is a music genre originating in the USA, a type of popular music that often expresses deep emotions, usually performed by black singers and musicians.

Pop music is a music genre that developed from the mid -1950s as a softer alternative to rock’n’roll and later to rock music. It has a focus on commercial recording, often orientated towards a youth market, usually through the medium of relatively short and simple love songs.

Hip- hop is musical genre which developed alongside hip-hop culture, and is commonly based on concepts of looping, rapping, freestyling, scratching, sampling and beatboxing. Hip-hop began in the Bronx in New York City in the 1970s, primarily among African Americans and Latino Americans.

What is your favourite style? Why? How can you characterize it?

  1. Writing.

Now let’s practice your grammar of using Simple Present or Simple Past.

Complete the sentences using the correct tense of the verb in parentheses. Use either the simple present or the simple past.

 

Jazz______________ created by black Americans.

Today, jazz ____________ to grow and change.

Jazz________________ more and more popular.

The black slaves _____________and_________the music of their homeland.

A jazz song ___________ different each time it is played.

Today, people from all over the world __________jazz.

Jazz _____________ a mixture of different kinds of music.

  1. Game.

Music is the universal language. Do you agree with this statement?

I propose you to listen to the different types of music styles and try to match your feelings.

(Додаток 2 аудіо файл).

 

 

happy

tired

energetic

boring

agressive

angry

 

Hip hop

 

 

 

 

 

 

Rock

 

 

 

 

 

 

R&B

 

 

 

 

 

 

Pop

 

 

 

 

 

 

Rap

 

 

 

 

 

 

Blues

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

III. Заключна частина уроку

3.1 Hometask
3.2 Marks
3.3 Summarising

Did you like today’s lesson? Is music important in our life? What music styles are there? What words expressing feelings do you remember? Were you active? Did you memorize some words? Did you learn something new? Did you like our lesson?

 

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Оклюк Олена Григорівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
До підручника
Англійська мова (8-й рік навчання) 8 клас (Несвіт А.М.)
Додано
23 лютого 2018
Переглядів
7028
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку