Урок музичного мистецтва 2 клас
У КОРОЛІВСТВІ ПІСНІ
Мета:
• навчальна: розширювати уявлення учнів про емоційний зміст музики; активізувати образне мислення;
• розвивальна: розвивати творчу фантазію учнів, уяву, уміння імпровізувати;
• виховна: виховувати в учнів виконавські навички, зацікавленість музикою, співом
Вид уроку: практично-навчальний
Тип уроку: урок поглиблення знань, нестандартний – урок-мандрівка
Методи й прийоми: евристичний метод (конкурс, гра-аналіз твору, бесіда, міні-опитування); дослідницький( постановка проблемних запитань); інноваційні методи
Міжпредметні зв’язки: література, образотворче мистецтво
Обладнання та ТЗН: мультимедійна система, презентація до уроку, синтезатор
Музичний матеріал: Я. Степовий «Лугом іду», поспівка «Бім-Бом», Ф. Колесса «Школяр»
Наочні посібники: нотна хрестоматія; портрети Я. Степового, Ф. Колесси
Структура уроку:
І Організація частина
Вхід учнів під музику, музичне вітання (2хв.)
ІІ Мотиваційний момент (1 хв.)
Повідомлення теми і мети, головних завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності
ІІІ Актуалізація опорних знань (7 хв.)
Зупинка №1: « На лугу»: гра « Музична квітка»
2.Міні-опитування.
3. Зупинка №2: « У диригента»: гра «Диригент»
ІV Мотивація навчальної діяльності
Засвоєння нових знань (10 хв)
Зупинка №3: «У композитора»
Зупинка №4: « У чарівника Музикуса»
V Визначення практичних завдань уроку
Вокально-хорова робота (14 хв.)
Зупинка №4: « У «Пісні»
VІ Узагальнення нових знань: (5 хв.)
Зупинка №5: « У Тріольчика»
VІІ Підсумки уроку: (6 хв.)
Зупинка № 6: «У королеви Мелодії»
Хід уроку
Учні входять до класу під музичний супровід («Лугом іду» Я. Степового).
1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЧАСТИНА
Перевірка готовності класу до уроку. Музичне вітання
Очікувані результати
Учитель. Тема нашого уроку: «У Королівстві Пісні». Після цього уроку ви навчитеся розрізняти «пісенну» музику, дізнаєтесь, багато нового про поняття: «мелодія», «пісня», а також знатимете як можна виконувати пісню.
Наш народ співати любить
Пісня з нами кожен день
Мелодійна і грайлива –
Знаєм безліч ми пісень!
Ви готові до подорожі стежинами Королівства чарівної Пісні? Тож рушаймо у мандрівку!
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Зупинка №1: « На лугу»: гра « Музична квітка» (Додаток А)
Міні - опитування:
Учитель. Як можна виконувати мелодію?
Діти. Голосом, на інструменті
Учитель. Які мелодії у виконанні інструментів ви пам’ятаєте з уроків 1 класу?
Діти. П.Чайковський «Хвороба ляльки», «Нова лялька», «Осіння пісня», Е. Гріг «Пташка», «Навесні», «Похід гномів», В. Косенко
«Дощик».
Учитель. Які з них «наспівні», «мелодичні»?
Діти. П.Чайковський «Хвороба ляльки», «Осіння пісня», Е. Гріг
«Пташка», « Навесні».
Зупинка №2: «У диригента»: Гра «Диригент»
Учитель. Зобразіть рух мелодії чарівною паличкою, щоб усі впізнали її характер (Звучить пісня Л. ван Бетховена «Бабак»).
Діти диригують
ІV. Мотивація навчальної діяльності
Засвоєння нових знань
Зупинка №3: «У композитора»
Учитель. Сьогодні ми потрапили на гостини до Якова Степового українського композитора, педагога минулого століття. Він – майстер хорових, фортепіанних творів, автор музичних збірок для дітей. Послухаємо фортепіанний твір «Лугом іду».
Запитання перед слуханням:
Слухання Я. Степовий «Лугом іду». Аналіз музики.
Зупинка №4: « У чарівника Музикуса»
Наш друг – чарівник Музикус прийшов на допомогу. Змахом чарівної палички він відкриває нам секрети(ознаки) кита «Пісня»
Учитель. Отже, робимо висновок: пісня може виконуватися не тільки голосом, а й музичними інструментами. Коли чуємо плавну, протяжну,наспівну, ліричну мелодію і вона невелика за обсягом, ми можемо назвати її піснею.
V Визначення практичних завдань уроку
Вокально-хорова робота
Зупинка №4: « У «Пісні»
Учитель. Королева Мелодія запросила нас у гості до своєї сестри Пісні. Перед вивченням нової пісні нам потрібно настроїти свої голосочки.
Розспівування:
Підкресюємо пульс, плесканням у долоні (на 1-й та 5-й рядки поспівки) та відбиванням ритму ударами по колінах.
Хоровий спів
Учитель. Сьогодні Королева Музики пропонує нам вивчити пісню Ф. Колесси « Школяр». Філарет Колесса родом із Львівської області: композитор, який все своє життя збирав, записував українські народні пісні. Для дітей він створив збірку «Шкільний співаник». Послухайте пісню, яку співали школярі майже сто років тому.
Розучування тексту, мелодії 1, 2 куплетів ( прийом: «Луна» на склад «ля»). Робота над диханням, одночасним початком співу, м’якістю звуковедення.
Виконання 1, 2 куплетів пісні «Школяр»
VІ Узагальнення нових знань
Зупинка №5: «У Тріольчика»
Учитель. Мандрівка триває, наш вірний друг Тріольчик чекає нас і
хоче з нами погратися. Допоможіть йому зрозуміти, хто насправді живе у Королівстві Співучих Мелодій?
Гра «Упіймай помилку»
VІІ Підсумки уроку
Зупинка № 6: «У королеви Мелодії»
Наша мандрівка завершується, королева Мелодія зустрічає! Мелодія хоче запитати у нас про враження від подорожі.
Мелодія:
Загадка Королеви Мелодії:
Композитор узяв вірш
Склав мелодію хутчіш
І з’явилася ураз
Дивовижна …(ПІСНЯ) в нас!
Учні виходять із класу під музичний супровід («Лугом іду») Я. Степового