Урок "My family" - "Моя родина"

Про матеріал
Розробка уроку з англійської мови для 1 класу на тему "My family". Метою уроку є навчити дітей коротко розповідати про свою сім'ю, представляти членів родини. Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Перегляд файлу

Урок у 1 класі

Тема уроку: My Family.

Цілі уроку:

Освітня:

- активізувати вживання вивчених ЛО;

- опрацювати мовний засіб ―How are you?;

-  тренувати  виконання  простих  інструкцій  - Stand up;  - Sit down;

 - Come  up  to me;  - Listen;  -Keep silence;

- навчити розповідати про свою сім‘ю;

- зацікавити у вивченні мови;

- формувати навички: діалогічногомовлення та мовної здогадки;

 Розвивальна:

- розвивати пам'ять, логічне мислення, увагу;

 Виховна:

- виховувати: почуття любові до своєї родини, ввічливість та доброзичливість у взаємовідносинах між учнями, цікавість дітей до творчої роботи.

 

Обладнання: картки  з  транскрипційними  знаками,  картинки  із  зображенням членів  родини,  родинне  дерево,  люстерко  для  фонетичних  вправ,  mp3-player, диск, сигнальні картки «смайли».

 

Хід уроку:

1.  Організаційний момент. 

 

Привітання

Т:  Good morning, pupils!

P:Good morning, teacher!

T:How are you today?

P:We are fine, thank you.And you?

T: I am fine too, please sit down.

T:  How are you, …?

P1: I am fine, thank you.

T:  How are you, …?

P2:  I am OK, thank you.                                

T:  How are you, …?

P3:  So-so.

And now children let‘s greet each other with a song  «Hello».

 

 Song  «Hello».

Hello, hello,

Hello, how are you?

I‘m fine, I‘m fine, 

I hope that you are too. (2 times)

 

Повідомлення цілей уроку

Т: Сьогодні на уроці ми поговоримо про вашу сім‘ю, дізнаємось, як звуть ваших рідних, представимо їх нашим гостям, навчимося уважно слухати та відповідати на запитання.                                      

 

2.  Фонетична зарядка:
Let’s work and play with the sounds (xорове та індивідуальне опрацювання звуків):

bubble-bubble, BettyBotter [b], [b] 

[p] pen-pet, Petter Piper [p] [p] [p]; 

[m] mummy-yummy, yummy -mummy, mummy-yammy [m] [m] [m]; 

 [n] no-nut, no-nut, no-nut [n] [n] [n]                       

 [t] toy-boat, toy-boat, toy-boat[t] [t] [t]; 

[t∫] chuck- chuck- chuck, chicken- chicken- chicken [t∫] [t∫] [t∫]; 

 [ð] mother-father, mother-father, mother-father[р] [р] [р]; 

 [ı] it is a pig [ı] [ı] [ı]; 

 [w] wet-window [w] [w] [w]           . 

 

  And now children let’s play the phonetic game – «Catch the Sound». Clap your hands when you hear the sound [p] and be very attentive: chicken, pen, butter, pepper, peck, mummy, daddy, jump, pupil, head, puppy, window, nose, pig, pin; [ı]: pin, ten, table, puppy, pencil, chick, floor, window, cat, in, pot, it.

You were great, I am so proud of you.

 

3.  Фізкультхвилинка.

Do my commands when you hear the word  «please»: Stand up, please! Sit down, please!

Stand  up!  Stand  up,  please!  Touch  your  head!  Touch  your  shoulders,  please!  Touch your toes! Touch your nose, please! Touch your eyes, please! Touch your ears please! Touch your mouth please!

You are very good listeners, way to go. 

So children, it’s time to sing a song  «Head, shoulders, knees and toes».

 

 “Head, shoulders, knees and toes”.

Head, shoulders, knees and toes, knees and toes

Head, shoulders, knees and toes, knees and toes

Eyes and ears and mouth and nose

Head, shoulders, knees and toes, knees and toes

Touch your eyes, touch your ears touch, your mouth, touch your nose

touch your knees, touch your toes

great job! 

Head, shoulders, knees and toes, knees and toes

Head, shoulders, knees and toes, knees and toes

Eyes and ears and mouth and nose;

Head, shoulders, knees and toes, knees and toes.

You were active, nice work, thank you, children.

 

4.  Мовленнєва зарядка.

T: And now children let‘s introduce ourselves. (Учні працюють ланцюжком).

T: My name is ………….. What is your name?

P1: My name is …. What is your name?

P2: …

T: My surname is ……... What is your surname?

P1: My surname is …. What is your surname?

P2: …

 

Let‘s count  from 1 to 10. (Повторюємо цифри з допомогою зорової опори).

 Діти, а до нас завітав гість! Хто ж це? – Who is this?

 

 Teddy Bear: Hi! I am Teddy Bear. I am nine. How old are you?

P1: I am 6.

T: How old are you?

P2: I am 7.

T: Imagine that you have a new classmate. Let‘s work in pairs.

 
P1: Hello!

P2: Hello! 

P1: What is your name?

P2: My name is… .And what is your name? 

P1: My name is… .

P2: Nice to meet you. 

P1: Nice to meet you.

 T: And now let’s look at the pictures and describe what you see.

 

Вірш ―I have a father.

I have a father,

I have a mother, 

I have a sister,

I have a brother.  

Father, mother, sister, brother – 

Hand in hand with one another.

 

5.  Фізкультхвилинка.
Make your right hand, clap, clap, clap, 

Make your left hand, clap, clap, clap,

Turn around one, two, three,

It is easy, you can see.

Make your right foot, tap, tap, tap, 

Make your left foot, tap, tap, tap,

Turn around one, two, three,

It is easy, you can see.

Can you hop like a rabbit?

Can you jump like a frog?

Can you walk like a duck?

Can you run like a dog?

Can you fly like a bird?

Can you swim like a fish?

Can you be like a good child?

As quiet as you wish?

 

6.  Розвиток монологічного мовлення.

T: Each of you has a family. Please, tell us about your families. But be very attentive and be ready to answer my questions. Презентація проектів  «My Family Tree».

 Ps: - Meet my family. 

This is my father. His name is …

This is my mother. Her name is…

This is my brother. His name is …

This is my sister. Her name is…

 

7.  Підсумки уроку.                                                                                              

T: My dear pupils, you were very clever, attentive and I‘m proud of your

work. But our lesson is coming to the end so, please, stand up and we shall

sing a song «Bye-bye».(Співаємо пісню  «Bye-bye»).

T: Goodbye, pupils! Thank you for the lesson.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
24 серпня 2019
Переглядів
2043
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку