Урок "My Favourite lesson"

Про матеріал
Тема "My Favourite lesson" Мета: закріпити назви днів тижня, назви навчальних предметів (Math, Ukrainian, Reading, English, Russian, Sport, Art, Music), вчити складати розклад уроків, розповідати про улюблений урок; Збагатити словниковий запас учнів, Активізувати вживання Must – must not під час обговорення шкільних правил, Навчити учнів працювати в групах; Продовжити розвивати навички читання,письма,аудіювання та говоріння, Розвивати кмітливість,логічне мислення,мовленнєву реакцію, Розвивати зорову і слухову пам'ять, довільну і мимовільну увагу; Виховувати культуру спілкування і колективну співпрацю, Виховувати культуру інтелектуальної праці та уважне ставлення до думки співрозмовника.
Перегляд файлу

My Favourite lesson

Мета:

закріпити назви днів тижня, назви навчальних предметів (Math,  Ukrainian, Reading, English, Russian, Sport, Art, Music), вчити складати розклад уроків, розповідати про улюблений урок;,Збагатити словниковий запас учнів,Активізувати вживання Must –must not під час обговорення шкільних правил,Навчити учнів працювати в групах;Продовжити розвивати навички читання,письма,аудіювання та говоріння,Розвивати кмітливість,логічне мислення,мовленнєву реакцію,Розвивати зорову і слухову пам'ять,довільну і мимовільну увагу;Виховувати культуру спілкування і колективну співпрацю,Виховувати культуру інтелектуальної праці та уважне ставлення до думки співрозмовника .

Обладнання: підручник, магнітофон, диск,роздаткові картки.

 

Хід уроку

Introduction.

І. Підготовка до сприйняття іншомовного матеріалу.

  1. Greeting          Привітання

Good morning, children, good morning!

I’m glad to see you again!

Good morning, children, good morning!

I’m glad to see you again!

Ch: Good morning, dear teacher!

T:   Red, yellow, green and blue

Hello friends how are you?

Ch: Red, yellow, green and blue

We are fine thank you!

 

T:Good morning,pupils.I am glad to see you.Sit down,please.How are you?

Today the topic of the lesson is SCHOOL LIFE.

You will improve your speaking, writing skills on the topic during the lesson

 

II. Warming up.Уведення в іншомовну атмосферу.

T: What does the word. ”School” mean for you?

T: Have you got a good memory. Look at the pictures, then close your eyes and name all school subjects that you can remember.

II 1)   Our motto, read it all together

I mustn't say "I can't"

I mustn't say "I won't"

I mustn't say "I'm not"

I mustn't say "I don't"

I must say "I will"

I must say "I am"

I must say "I do"

I must say "I can"

 

III. Check on homework.Перевірка домашнього завдання.

T: Your hometask was to review  words and words-combinations .Now I'll check it .Look at the

blackboard, here are five scrambled words . Unscramble the letters to make words .

atbelimt (timetable ) taonditci ( dictation )  queoldai ( dialogue ) repcitu (picture )

siexsorpne (expression )

T : Now look at the blackboard and find the words among these letters and make up sentences from the words .

like , to , learn , I, very , English , much .

Botany , year , we , didn't, learn .

week , to , days , a , I, school, five , go .

have , day , 7 , lessons , or, every , 8 , we .

 

II. Основна частина.

  1. Aim. Повідомлення теми і мети уроку.

On todays lesson we’ll repeat days of the week, school subjects and learn how to say about your favourite lesson

                       Look at  our tree of aims: We must

 

 

C:\Documents and Settings\USer\Рабочий стол\Tree-256x256.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2Повторення днів тижня та назв уроків.

T: a)What days of the week do you know? What is the first day of the week?....Spell the word: Sunday….

     b) Pupils go to school to study. But schools are not the same everywhere. This is Jon’s timetable but it isn’t complete. We have to complete it.

C:\Documents and Settings\galunka\Рабочий стол\vtr.jpg

 

c) What do you do in these subjects: in IT -…  in English-… in Art-…. In History-…….

d) Let’s sing a song “ What day is it?.....”

 

 

 

SONG "WHAT DAY IS IT?"

What day is it? It's Monday
It is a happy day —

We've got some Maths and do some Sport.
Hip-hop, hooray-hooray!

What day is it? Its Tuesday.
It is a happy day —
We've got the English lesson.
Hip-hop, hooray-hooray!

What day is it? It's Wednesday.
It is a happy day —
We've got some Art and Music.
Hip-hop, hooray-hooray!

What day is it? It's Thursday.
It is a happy day —
We write and read, then jump and say,
Hip-hop, hooray-hooray!

What day is it? It's Friday.
It is a happy day —

We do some work and make some things.
Hip-hop, hooray-hooray!

We go to school on weekdays.
We've got school every day.
But Saturday and Sunday
Are surely for play!

e) what do you do at these subjects:

 

C:\Documents and Settings\galunka\Рабочий стол\ooo.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Writing.Письмо.

1)

C:\Documents and Settings\galunka\Рабочий стол\vnvvvvvvv.jpg

T:

2)Your are schoolchildren .You go to school and you must follow certain school rules

. So your task is to divide your copybooks in two columns . In the first column you

will write down what pupils must do . In the second one you will write down what

pupils mustn't do.    .

Then pupils answer :

PUPILS MUST                                 PUPILS MUSTN'T

Study good manners well                       Speak loudly

Have a sense of duty                                       Miss the lessons

Go in for sports                                           Fight at school

Be polite                                                    Make a noise at school

Respect their parents and teachers                       Offend their friends

Study hard                                         Interrupt grown-ups

Come to school clean, tidy and                       Be bad pupils

in time                                                       Break the windows at school

Always have with them a pen, a                            Be selfish

pencil and all the necessary things

 

3) Do the crossword:

C:\Documents and Settings\galunka\Рабочий стол\iii5ya.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Reading.Читання.

C:\Documents and Settings\galunka\Рабочий стол\kkk.jpg

C:\Documents and Settings\galunka\Рабочий стол\jjj.jpg

 

Listening.Аудіювання.

T: a)We’ll listen to the story about Adam’s favourite subjects ( Учні слухають диск, під.ст 28)

    b) Answer the questions: 

1 What is Adam's favourite subject?

2 What are Adam's favourite numbers?

3 What number is popular in some countries?

4 In which country do students get 'A', 'B', 'C\ 'D\ 'E' at school?

5 Are swots bad students or good students?

6 Is there a special name for bad students? Why not?

7 How many students have got an 'A' in Maths?

8 Is Adam happy in his class?

Speaking.Говоріння.

T:Answer the questions:

a What is your favourite subject?
b What is your least favourite subject?
c What do you think is the most important subject?
d What do you think is the least important subject?
e What is the easiest subject?
f What is the most difficult subject?

 

C:\Documents and Settings\galunka\Рабочий стол\kkk.jpg

 

 

Speak about Tina

                       C:\Documents and Settings\galunka\Рабочий стол\jj.jpg

b) Make up dialogue:

-Hello!   -Hi!

-What’s your name?   - My name is ……

- Where are you from?    - I’m from ……

- Do you go to school?    - Yes, I do

- What form are you in?   - I’m a pupil of the 5th form

- What subjects have you got in the 5th form?     - I’ve got ……..

- Is …..your favourite subject?      - No, it is not.  - Why?    -  Because it is difficult.

- Is …..your favourite subject?   - No, it is not.  - Why?    -  Because it is  boring

- What is your  favourite subject?   -My favourite subject  is…….    –Why?

- Because it is  interesting. I also like……

- Have many subjects have your got every day?   - I’ve got……

-What do you do in …..?      - We…..

- Is your timetable OK?   - Yes, it is.

- How many pupils are there in your class?   -There are 17 pupils  in my class ……

- Who is your form teacher?  My form teacher is………..

Thank you. Good buy.

 

 c)Гра “Make time-table”

Вчитель показує назву дня, а діти повинні стати ланцюжком утворивши розклад на цей день.

Ex:  Monday:  Maths, Ukrainian, Reading, Sport, Art

 

d)T: I would like to hold a brief tournament. Take these cards with the statements about knowledge and

education. Your task will be to find an appropriate Ukrainian equivalent. Go around and find your  pair.

1.  Live and learn.

2.  So many languages you know, so many times you are a man.

3.  Business before pleasure.

4.  Knowledge is power.

5.  Knowledge is power, knowledge is wealth.

6.  It's never too late to learn.

7.  Repetition is the mother of learning.

8.  Better untaught than ill taught.

9.  A child educated only at school is uneducated person.

10.  As knowledge increases, wonder deepens.

11.  A little learning is a dangerous thing.

12.  The fate of empires depends on education of youth.

13.  Learn young, learn fair.

14.  A child uneducated is a child lost.

15. Education is a progressive discovery of our own ignorance.

1.  Вік живи, вік учись.

2.  Скільки мов ти знаєш, стільки разів ти людина.

3.  Зробив діло, гуляй сміло.

4.  Знання – це сила.

5.  Знання – це сила і багатство.

6.  Учитись ніколи не пізно.

7.  Повторення – мати навчання.

 

8.  Краще бути неуком, ніж невірно навченим.

9.  Дитина, що отримує знання лише у школі – неосвічена дитина.

10.  Чим більше набираєшся знань, тим більше поглиблюється інтерес.

11.  Той, хто знає мало, дуже небезпечний.

12.  Доля держави залежить від освіченості молоді.

13.  Вчись молодим і вчись чесно.

14.  Неосвічена людина – пропаща душа.

            15. Освіта допомагає нам дізнатись скільки ми не знаємо.

 

Summing –up.Підведення підсумків уроку.

T: Our lesson has come to the end . You were great today. You worked hard .Your marks for the lesson are...

School life is the best period in your life . Now I'd like you to express your attitude and opinion about your school, school life.  Do you like to go to school? Why?  Is it easy to be a pupil? Why?

And don't forget the main reason why you go to school. Of course, you go to school to get knowledge. To get knowledge you have to learn a great number of subjects.

T: Your marks:

   The lesson is over. Good-bye, children! See you soon.

 

 

             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Золотавіна Олена
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
До підручника
Англійська мова (5-й рік навчання) 5 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
1 вересня
Переглядів
619
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку