Урок року на тему: «My free time»
Виконавець: вчитель спеціаліст
КЗО «СЗШ №97 ім. П.І.Шкідченка»
Магдалинова Ірина Ігорівна
Дніпро – 2016р.
Тема:“Freetime”
мета :
Закріпити знання , вміння і навички учнів по темі .
Завдання уроку :
освітні :
сприяти формуванню навичок монологічного мовлення,діалогічного мовлення та розвивати логічне мислення
розвиваючі :
навчити застосовувати знання в мовних ситуаціях
виховні :
формування комунікативної культури учнів,розвиток навичок роботи в групі
Хід уроку
І. Організаційний момент .
Teacher ( T ) :Good morning , boys and girls ! I’m glad to see you .Good morning , dear guests ! Welcome to our lesson .
Let’s sing a song about our beautiful morning. Good idea.
“Good morning”песня
Let’s begin our lesson. Sit down , please.
ІІ. Повідомлення цілей уроку , його теми .(Слайд 1)
T :The name of our lesson is "FreeTime ".Are you ready? Let’s start.
ІІІ. Речевая зарядка
T :Listen to me and try to answer my question. Let’s remember “What days of the week do you know? For the first let’s sing song about days of the week
“ Days of the week”песня
ІV. Фонетична зарядка
Teacher ( T ) :Today we begin our lesson with the poem.(Слайд 3)
Teacher ( T ) :Your poem was very good.
V. Повторення раніше вивченої лексики
Teacher ( T ) :1. Open your copy-book. Look at the exercise 1. Your task is write what do you like to do and what you don’t like
Постав галочку (✓) напроти того, що ти любиш робити і (X) що не любиш. Склади речення.
|
I like / I don’t like |
|
swim |
✓ |
I like to swim. |
dance |
|
|
run |
|
|
climb |
X |
I don’t like to climb |
read |
|
|
write |
|
|
play games |
|
|
draw |
|
J |
(Слайд 4)
2. Let’s work in pairs. Ask the questions to your classmate. What does he/she like?
(Let’s I will the first. Do you like to swim? Yes I do…).
YOUR next question
VІ.Фізкульт хвилинка. Teacher ( T ) :You worked hard. Let’s have a rest. Are you ready?
Song “What can you do?”
VІI.Розвиток розмовної діяльності.
Teacher ( T ) :Try to answer my question ( Слайд 2.1)
(Слайд 2.2)
VІIІ. Заключна частина(Слайд 2.4)
Teacher ( T ) You worked hard today. Thank you very much. Please, open your diary and write your homework. Your home task is : Make up 3 sentences with can and write them down in our exercise-book.
Your mark is a…etc. The lesson is over. You may be free. Good-bye, children.