Урок на тему "Апостроф"

Про матеріал

Урок на тему "Апостроф" для учнів 5 класу. У даній розробці уроку подано матеріал, який допоможе учням краще засвоїти правила вживання апострофа, допоможе удосконалити навички правильного написання слів.

Перегляд файлу

 

 Тема. Апостроф (повторення і поглиблення).

 Мета: ознайомити учнів із правилами вживання апострофа; вимовляти слова з апострофом та без нього; обґрунтовувати написання слів за допомогою  правил; складати речення з вивченими орфограмами; відновлювати слова; любити та цінувати рідну мову.

 Предметні компетентності, що формуються на уроці: знати правила написання  апострофа; записувати правильно слова з вивченою орфограмою; обґрунтовувати написання слів відповідними правилами; помічати та виправляти орфографічні помилки; розгадувати загадки.

 Ключові компетентності, що формуються на уроці: сприймати, розуміти, аналізувати інформацію; висловлювати думки рідною мовою; дотримуватися культури мовлення; виокремлювати головну та другорядну інформацію, формулювати визначення, логічно обґрунтовувати висловлену думку;  здійснювати самооцінку результатів діяльності.

 Обладнання: ілюстративний матеріал, підручник.

 Тип уроку: урок розвитку компетентностей.

 Перебіг уроку.

 І. Мотивація діяльності.

 Вправа «Відгадай загадку».

Розгадайте загадку. Що ви знаєте про цей знак? Наведіть приклади слів із апострофом.

 

Я слові, ну просто зайда

А то й в слові невідомо хто,

В алфавіті  навіть з прожектором

Мене не знайде ніхто.


 

 Повідомлення теми.

 ІІ. Цілепокладання.

 

 


 Слово вчителя. Чи знаєте ви, що основні правила вживання апострофа можна запам’ятати   за допомогою дивного вислову «Мавпа буф»? Якщо не знали, то тепер точно знатимете.


 Сьогодні ви поглибите знання про апостроф, потренуєтеся в написанні слів, поясните чим відрізняються слова у вимові з апострофом і без нього. Ми працюватимемо в парах і творчих групах. Тож висловіть свої очікування від уроку.

  1.     Визначення очікуваних результатів.
  2.     Вправа«Незакінчені речення».
  •     На уроці хочу дізнатися про ….
  •     Від уроку очікую…
  •     Для мене головним у роботі є…

 


 ІІІ. Цілереалізація.

  1.     Актуалізація та корекція опорних знань.
  •     Вправа «Прочитай та поясни».

Прочитайте слова, записані на дошці, зверніть увагу на вимову звуків, позначених виділеними сполученнями букв. Зробіть фонетичний запис слів, зробіть висновок про роль апострофа.

Зябра з’явитися, пюре –п’ю, рябий – пір’я.

Сприйняття та первинне усвідомлення навчального матеріалу.


  •     Робота з теоретичним матеріалом підручника.

 

  •     Вправа «Незвичайні перетворення».

Утворіть від поданих іменників прикметники за допомогою суфікса ­ян­. Запишіть слова за зразком. Підкресліть орфограму. Вимовте правильно утворені слова.

Зразок. Олово олов’яний.

Дерево, очерет, мед, полум’я, дух, торф, морква, трава.

Відповідь. Дерев’яний, очеретяний, медвяний, полум’яний, духмяний, торф’яний, морквяний, трав’яний.

  •     Вправа «Ми загадки знаємо».

Прослухайте загадки, запишіть відгадки. Із двома словами складіть речення на тему «Зимовий вітер».

1. Як не бий, він не заплаче, тільки сам завзято скаче. (М’яч). 2. В полі хороше мені зеленіти навесні. Чим же я не молодець? Маю диво-корінець, все про нього дбаю, цукор відкладаю. (Буряк). 3. Маленьке, легеньке, а через хату не перекинеш. (Пір’їна). 4. Дуже скромна і тендітна, серед квітів непримітна. Та якщо в руці пом’яти, то умить впізнаєш ... (м’яту). 5. За щоками мішки має. Він в них переносить до себе в нірку їжу. (Хом’як).

  •     Робота в групах. Вправа з ключем

Методичний коментар: перша група виписує слова, у яких потрібно вставити апостроф, друга група – слова, у яких апостроф не пишеться.

Запишіть слова у дві колонки: 1) ті, у яких вставили апостроф; 2) ті, які пишуться без апострофа. З останніх букв прочитаєте назви віршів: 1) В. Сосюри; 2) М. Рильського. З’ясуйте значення незрозумілих слів за словником.

Завдання для І групи.

Дев…ятсот, серм…яга, хутор…янин, зв…язок, духм…яне, пор…ядок, бур…ян, без…язикі, тьм…яно, цв…ях, присв…ята, реп…ях, п…ятдесят, з…ясовано, Солов…йов.

Завдання для ІІ групи.

Медв…яний, п…ятсот, арф…яр, посер…йознішав, дзв…якнути, розв…язано, помор…янин, св…ято, сузір…я, харків…янин, вар…яг, від…їзд, різьб…яр, мавп…яча, роз…ятрити, при…їзд (За І. Ющуком).

Відповідь. 1) «Так ніхто не кохав»; 2) «Троянди й виноград».

  •     Робота в групах. Вправа «Майбутні письменники».  Відгадати загадки,  дібрати рими з довідки.

1) Стоїть, коливається, головою ..,

а торкнеш - …

2) Ріс на грядці молодець

хап за чуба та й ..,

бо без нього кажуть …

борщику у нас …

 

 Довідка: кінець, величається, кусається, не буде, люди.

 Фізкультхвилинка.

(учні виконують вправи відповідно до змісту вірша).

Ходить голуб на подвір’ї,

Розпустив біленьке пір’я,

Над садком літав, літав,

До нас в гості завітав.

Покрутився, погудів

І за парту тихо сів.

 


 Узагальнення та систематизація знань.

  •     Вправа «Анаграми».

Прочитайте та розшифруйте слова, запишіть. Поясніть правопис.А Т М Я (м’ята), П Ь Т Я (п’ять), Б Я Р У (буря), Р Я Б У Н (бур’ян), Я Р І П (пір’я), Ч М Я (м’яч), Т Я С В О (свято), Р В Я К Е Ч (черв’як), Я Р У С І З (сузір’я), Ю Б О Р (бюро), Ї С В О Л О (солов’ї), Т Ь Ю Б (б’ють).


  •    Вправа «Коктейль»

Подані в транскрипції слова записати відповідно до орфографічних норм.

[мйач], [мйа́та], [пйат´], [с´в’ато], [п’уре́], [розйедна́ти], [пр´ами́й], [т´і́мйа].

  ІV. Повідомлення домашнього завдання. Для всіх учнів.

1. Повторити правила вживання апострофа й умови, за яких апостроф не вживається.

2. Виписати 5 висловів про українську мову, у яких вживаються слова з апострофом.

 Індивідуальні завдання.

1.Скласти ребуси за опрацьованою темою.

 V. Рефлексивно-оцінюючий.

1. Підбиття підсумків уроку.

 2.  Рефлексія.

 Бесіда.

Які нові знання та вміння ви отримали?

  •   Яке завдання викликало труднощі? Чому?
  •   Чи справдилися ваші очікування від уроку?
  •   Чи потребуєте допомоги? Якої саме?
  •   Як ви себе почували при виконанні вправ?

 3. Оцінювання.

 

docx
Додано
17 березня 2025
Переглядів
350
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку