Я досліджую світ 1 клас
ДАРИ СОНЦЯ
Мета: формувати в учнів уявлення про Сонце, про значення світла й тепла для живої природи; учити спостерігати за висотою сонця, встановлювати найпростіші зв'язки між висотою сонця і кількістю тепла; сприяти формуванню в учнів потреби до цілісного пізнання світу;
розвивати мислення, пам'ять, увагу, допитливість; розвивати вміння працювати в парах і групах; розвивати рефлексивні навички;
виховувати любов до природи, пробуджувати інтерес до навколишнього середовища.
Обладнання: презентація Power Point, м'яч, картки-малюнки (смайлик, соняшник, сонечко-комаха), демонстраційний матеріал, цифри-картки, макет сонця, малюнки, фото сонця, кольоровий папір, ножиці, клей.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Освітні галузі: природнича, мовно-літературна, математична, мистецька.
Хід уроку
Ⅰ. Організаційний момент.
(діти стають у коло)
Холодно зараз в лісах і лугах,
Холодно зайчикам, лискам, птахам.
Тепло і затишно в класі у нас,
Друзі мої, я вітаю всіх вас!
В коло швидко ми зберемось
І за руки всі візьмемось.
Дня хорошого нам всім;
І дорослим, і малим.
Один одного вітаймо,
Ну ж бо швидше починаймо.
Доброго ранку, доброго дня!
Класна родина, дружна сім'я. (Махають долоньками)
Ми всі засвітим усмішки,
Такі великі усмішки. (Плескають у долоні)
Я – усмішка. (Показують на себе)
Ти – усмішка. (Показують на сусіда)
Нам весело разом! (Беруться за руки).
Гра Учитель кидає дітям м'ячик і промовляє слова, а діти підстрибують, якщо це назви живої природи, тупотять ногами, якщо це назви неживої природи.
Нежива природа — Сонце, Місяць, зорі, повітря, вода, гірські породи, ґрунт.
Жива природа - люди, тварини, рослини, гриби, бактерії, віруси. Це живі організми.
- Про що ми говорили на минулому уроці?
- (Дізналися з чого складається Всесвіт).
Хто однаково всіх любить?
Всіх однаково голубить?
Кожний тільки скоса гляне,
А обняти не дістане.
(Сонце)
Гарне, добре, на всіх дивиться,
А людям на себе дивитися не дозволяє.
(Сонце)
- Що вам допомогло відгадати загадки?
- До якої природи належить Сонце?
Вправа «Мікрофон»
- Що ви отримуєте від сонечка?
- Чи можливе життя без сонця?
Крісло автора. «Якби я був сонячним промінчиком…»
- Для жителів нашої планети велике значення мають сонячне світло й тепло. Якщо Сонце припинить світити, рослини загинуть, а людям і тваринам нічого буде їсти. Уся жива природа загине, замерзне у темряві.
Завдяки Сонцю нагрівається земля, вода морів, океанів, річок. А люди навчилися використовувати енергію сонця: використовують сонячні батареї.
Сьогодні ми продовжимо свою подорож разом з сонячним промінчиком.
2-соняшник, 3-сонечко-комаха)
II. Ознайомлення з новим матеріалом
— Сьогодні ми дізнаємось про Сонце та його значення для життя на Землі.
«Знаю багато – хочу дізнатися більше»
(Діти прикріплюють свої картки до стенду).
Гра «Дари Сонця»
На дошці — невеличке сонечко.
Діти повинні назвати, що сонечко дарує землі, (наприклад: тепло, світло, енергію, життя, красу, можливість зростання).
(Усе назване дітьми записується на промінцях сонця.)
— Сонце — джерело життя на нашій планеті. Життя на Землі неможливе без енергії сонячних променів. Сонце – величезна зірка, газова куля, що дає тепло і світло. Ця зірка найближча до Землі. Навколо нього рухається наша планета Земля. Сонячне проміння досягає Землі усього за 8 хвилин і 20 секунд. Це неймовірна швидкість! Нічого швидшого в природі не існує. Якби до сонця прокласти доріжку , то машиною її можна було б проїхати за 200 років. У його середині температура сягає 15 мільйонів градусів.
Уявіть собі, що станеться на Землі, коли б Сонце зникло?
«Викрадене Сонце»
https://www.youtube.com/watch?v=DOs2Mzidtlc
— Що сталося на Землі без Сонця? Ⅰ група
— Чи можливе життя на Землі без їжі? ⅠⅠ група
— Що, окрім ґрунту, потрібно рослинам ⅠⅠⅠ група
для росту і розвитку?
(3) Руханка
(4) Робота в парі. Гра «День – Ніч».
На дошці 4 малюнка – (Сонце в різні пори року)
- Завжди сонце однакове в природі?
- Як залежить погода від висоти сонця?
- Які емоції, який настрій у вас викликають ці малюнки?
(5) Слухання уривку аудіо казки «Сонце, сонечко та соняшник»
http://megaznaika.com.ua/kazka/sontse-sonechko-ta-sonyashnyk-iryna-prokopenko/
Гра «Карусель» (ХТО? ЩО? ЯКИЙ? ЧОМУ?)
- Яка пора року описується у казці?
- Хто є головними героями казки? Що ви знаєте про комаху сонечко?
- Що ви знаєте про соняшник?
- Чому його та назвали?
- Чому образилось Сонце? Чим закінчується казка?
- Який висновок ми можемо зробити?
Н. Май «Веселка»
Складання Т-таблиці «Добре. Погано»
- Сонце – це добре.
- Сонце – це погано.
(презентація відповідей)
Сьогодні ви створюватимете композицію під назвою «Сонце — господар неба».
- Хто буде головною дійовою особою вашої композиції? Правильно, сонце. Тому воно має бути великим за розміром.
- Якого кольору сонце?
Так, воно може бути жовтим, оранжевим та навіть червоним.
Перед початком роботи пригадайте правила користування ножицями та клеєм.
8. Самостійна практична діяльність.
Створення композиції «Сонце — господар неба» з урахуванням
правил виділення головного в композиції (розмір, колір) в техніці аплікації.
ⅠⅠⅠ. Підсумок уроку.
Гра «Так чи ні?»
- Сонце – це найменша зірка?
- Сонце завжди гріє однаково?
- Чи потрібне Сонце рослинам і тваринам?
- Хмари затримують тепло сонячних променів?
- У Сонця і цифри 0 – форма кола?
- Цифрою 0 можна показати наявність Сонця уночі?
ⅠⅤ. Рефлексія.
«Сонце творчості»
( на дошці прикріплене сонце без промінців, учням потрібно вибрати із різнокольорових промінців саме той, який він вважає потрібним)
Жовтий – урок пройшов корисно
Синій – досить непогано
Червоний – «чахлий», пропащий урок
Ⅴ. Щоденник вражень
- Мені подобається, коли світить сонечко бо…
- Сонечко радіє і …..