Урок на тему: "Декорування виробів. Писанка, як один із символів України. Оздоблення великодніх яєць"

Про матеріал

Цей матеріал допоможе вчителям початкових класів, студентам, у проведенні та підготовці уроку трудового навчання. До конспекту уроку додається мультимедійний супровід – презентація.

Цей матеріал допоможе вчителям початкових класів у проведенні уроку трудового навчання. До конспекту додається

Перегляд файлу

Тема: Декорування виробів. Писанка, як один із символів України. Оздоблення великодніх яєць

Мета: формувати компетентності: ключові (вміння вчитися- прагнення здобувати нові знання, планувати етапи своєї діяльності; соціально-комунікативна – самоорганізовуватися до різних видів навчально-пізнавальної діяльності в групі, продуктивно взаємодіяти, вирішуючи загальну задачу; загальнокультурна - ефективно застосовувати навички мовлення та норми мовної культури під час спілкування; інформаційно-комунікаційна компетентність- орієнтуватися в інформаційному просторі, володіти і оперувати інформацією;здоров'язбережуваль-на - дбайливо ставитися до свого здоров’я, раціонально планувати час) та предметні ( продовжити знайомство учнів з народною творчістю,  з різновидами декорування великодніх яєць;  розвивати уяву, фантазію, формувати естетичні почуття, смаки, стимулювати творчий потенціал учнів; виховувати повагу до звичаїв і традицій народу, прищеплювати любов до народного мистецтва).

Обладнання: мультимедійна презентація, дерев’яні, пінопластові яйця, матеріал для їх оздоблення, клей, ножиці, пензлики.

 

Тип уроку: урок - творча майстерня.

                                                                    Хід уроку

І. Організаційний момент

  Станьте, діти, всі рівненько,

  Посміхніться всі гарненько.

  Поверніться до гостей,

  Привітайтесь: «Добрий день!»

 

 Щоб робота в нас кипіла,

 Працювати будемо:

 Швидко, дружно, вміло!

ІІ. Актуалізація  знань учнів

  1. Бесіда з елементами розповіді

Вчитель:

Великий день нас на гостини просить,

Малює сонце полотно небес,

І крашанку, як усмішку підносить.

Христос воскрес! Воістину воскрес!

- Діти, про який Великий день йдеться у цьому віршику? (Пасху, Світле Воскресіння Христове).

- А чому цей день так називають? (Тому що це дуже велике свято.)

 

 

  -  Великдень найбільше християнське свято після Різдва. За біблійським сюжетом цього дня воскрес Ісус Христос. Святкують цей день в Україні ще з Х ст., і припадає він завжди на неділю, тому й має назву Великий день, або Великдень.

  - З чим асоціюється в українців це свято? (З писанками, паскою).

  - А що таке писанка? (Писанки – це декоровані яєчка, розмальовані різними   візерунками. Ці візерунки   можна виконувати різними способами і різними кольорами).

- Готуючись до уроку, ми з вами працювали над творчим проектом «Писанка - вічне минуле і вічне майбутнє України» і дізналися дуже багато з історії писанки.

  2. Повідомлення дітей

 1 учень

 Це свято в українців завжди асоціюється з писанкою. Без писанки не обходиться жоден Великдень. Це – символ зародження нового життя, Христового Воскресіння. Її освячують в церкві разом із паскою. Ставлять на святковому столі. Розписане яйце створює особливий, святковий настрій. Не випадково все найкраще в Україні завжди порівнюється з писанкою. У народі про гарну дівчину часто кажуть: «Така гарна, як писанка».

2 учень

Тарас Шевченко красу українського села змальовував такими словами: «Село на нашій Україні, неначе писанка село».

3 учень

Як найдорожчу пам’ятку брали з собою писанку українці, вирушаючи в далекі краї. Так наша писанка стала відома в цілому світі. У Канаді, в місті Вегревілль,  силами української діаспори, в знак памʾяті про рідну землю, спорудили пам’ятник писанці. Її довжина - 8 метрів, ширина - 5.  Нестандартний пам'ятник без проблем можуть обгорнути двадцять осіб взявшись за руки. Що найцікавіше, пасхальне яйце зроблене з непотрібних уламків старих літаків.

4 учень

Найбільша мозаїка, зроблена із яєць, знаходиться в Україні, у Софійському соборі. Панно Пресвятої Богородиці має вагу 2,5 тонни і містить більше 15 тисяч яєць, які розфарбовані руками талановитих українських майстрів-писанкарів.

5 учень

А в Коломиї, Івано-Франківської області, відкрили  єдиний у світі музей пасхальних яєць. Тут експонується близько 6 тисяч писанок з різних куточків України і світу.

 

Вчитель

-Працюючи над проектом, ми також доторкнулися  до дорогоцінних скарбів народ-

ної творчості,  відвідали галерею «Єлисаветград», були учасниками майстер-класів із виготовлення великодніх прикрас та  декорування великодніх яєць, які для нас провели Мирослава Падалка - художник галереї та Мироненко Наталя Василівна - кандидат педагогічних наук, старший викладач кафедри теорії та методики техно-

логічної підготовки, охорони праці  та безпеки  життєдіяльності Центрально- українського державного педагогічного університету ім.В.Винниченка, малювали писанки, робили аплікації, вчили пісні про свято.

-  Пропоную всім звернути увагу на екран і пригадати як це було.

      3. Перегляд відеопрезентації

 

ІІІ.  Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

      Вчитель:

 -   Кожен народ має свої свята, традиції, звичаї, обряди, які передаються від одного покоління до наступного. На Україні спочатку яйце фарбували в один колір (тепер їх називають крашанками). Потім люди навчилися малювати на них різний орнамент. Це дряпанки, крапанки, мальованки. Так виникла писанка.

  • Великодні свята відкривають перед прихильниками рукодільної творчості чимало горизонтів. В наш час яйце не тільки розфарбовують, розписують, а й оздоблюють різними способами: аплікацією з паперу, з тканини, мозаїкою з бісеру тощо. Останнім часом дуже популярним став такий вид занять, як " hand made " - дослівно з англійської «зроблено вручну». Хенд мейд – це мистецтво  створювати речі, що несуть в собі позитивну енергетику та чудовий настрій. Такий ефект досягається через те, що хенд мейдом займаються тільки ті люди, які дійсно люблять цю справу. Найчастіше, речі хенд мейд існують в одному екземплярі і є абсолютно унікальними. Навіть якщо майстер створить декілька речей, вони ніколи не будуть схожими одне на одне. У чому плюси рукотворних робіт і чому все більше зростає попит і інтерес до цього виду занять? В першу чергу, це індивідуальність. По-друге, творець рукотворної речі, тобто хендмейдер створює роботу сам від початку до кінця, повністю контролюючи свій процес і відповідаючи за нього. По-третє, кожна рукотворна річ несе в собі тепло рук автора, частинку його душі. По-четверте, заняття творчістю корисно для здоров'я. Роблячи що-небудь своїми руками, розвивається дрібна моторика рук, а це в свою чергу підвищує пам'ять, розумові процеси, уява. На руках існує багато біологічно активних точок, тому, працюючи руками, ми масажуємо їх, стимулюючи роботу всього організму. По-п'яте, hand made дуже різноманітний, будь-яка людина може знайти заняття для душі, прикрасити свій будинок, незвичайними подарунками порадувати друзів. Це корисне проведення часу, можливість завести нові цікаві знайомства, знайти однодумців, розширити свій кругозір і побачити світ у нових барвах! Дуже популярним видом hand made сьогодні є декорування великодніх яєць.

    - Сьогодні ми станемо  хендмейдерами, будемо вчитися декорувати, прикрашати,   оздоблювати великодні яйця. Тема  нашого сьогоднішнього  уроку - «Декорування виробів. Писанка, як один із символів України. Оздоблення великодніх яєць». Але спочатку давайте дізнаємося значення слів «декор» і «декорування». «Декор» (франц. décor) - система прикрас споруди (фасаду, інтер'єру) або виробу. «Декорування» - це набір технік, художніх прийомів, за допомогою яких можна підсилити виразні властивості виробу, тобто прикрашання, оздоблення виробу з використанням образотворчих засобів. Під час роботи над проектом, ви оволоділи багатьма техніками декорування яєць, але сьогодні на уроці кожен з вас обрав для себе ту техніку, яка йому найбільше сподобалася, прийшлася до душі. Ми з вами відкриємо Великодню майстерню, будемо декорувати  яєчка різними способами. У нас будуть працювати  6  цехів.

    - Писанка - найкращий подарунок рідним до Великодніх свят. Головне, на мою думку, беручись до розпису чи оздоблення  яєць, потрібно бути у гарному настрої,

      вкладаючи у свою роботу любов та позитивні емоції. Тоді така писанка матиме хорошу енергетику і може стати справжнім оберегом на щастя, любов, здоровя та удачу. Я сподіваюся, що ви, як добрі господарі, зробите все, щоб у наших гостей залишились найприємніші спогади про наш урок, а я буду вам допомагати.

Фізкультхвилинка

    - Великдень – це свято для всіх: для дорослих і малих. Колись діти грали в народні

   «великодні» ігри: «Навбитки», «Котка», дорослі змагалися в силі, спритності,

    сміливості, молодь, діти, водила хороводи «Подоляночка», «Кривий танок».

  - Перш, ніж працювати, пропоную вам відпочити і поводити «Кривий танок».

«Кривий танок»

А в Кривого танця

Та й не виведем кінця!

Треба його та й виводити,

Кінця ладу  ізнаходити.

Приспів:

А вода по камені,

А вода по білому

Стиха йде, стиха йде.

 

Треба його вести,
Як віночок плести.
Веду, веду та й не виведу,
Плету, плету та й не виплету.

Приспів:

ІV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу

Вчитель:

Ну а зараз час настав

Повернутися до справ.

 1. Демонстрація та аналіз зразків

  • Перед вами готові, оздоблені яєчка. Уважно розгляньте їх.
  • Які  матеріали для оздоблення я використала?
  • Які кольори?

2. Повторення правил безпечної поведінки на уроці трудового навчання

      (Учні ланцюжком читають вголос правила)

  1. Роботу розпочинай після дозволу вчителя.
  2. Інструмент використовуй за призначенням.
  3. Під час роботи не відволікайся на сторонні справи, не розмовляй.
  4. Клей відкривай обережно, нанось його на виріб пензликом.
  5. Підтримуй порядок на робочому місці.

 

V. Практична робота учнів

Вчитель

   - Кожен цех отримав технологічну картку, де детально описано послідовність виконання практичних дій, а також всі необхідні матеріали та інструменти для

роботи. Будьте уважні, охайні, залучіть свою фантазію, творчість під час роботи, Ви вже багато знаєте, знайомі з різними техніками декорування яєць, допомагайте один одному, прислухатися до думок членів вашої команди.

1 цех- розпис писанки-мальованки за допомогою пензликів

 

Діти

- Наш цех буде розписувати писанки за допомогою пензликів. У наших предків яйце було символом весняного відродження природи, сонця, зародження життя, продовжен-ня роду.  З тієї хвилини, коли на яйце наносили орнамент, воно переставало бути простим яйцем, а ставало своєрідним оберегом.

- Наші предки вірили у чарівну силу писанки і крашанки. Їх клали на вікні, щоб не було пожежі в хаті, у воду при першому купанні дитини, щоб дитя здоровим росло, закопували у землю перед посівом зернових на врожай. Писанки дарують на щастя рідним та друзям, бажаючи один одному здоров’я.

-Кожен колір на писанці мав певне символічне значення.

Чорний колір – символ землі, плодючості.
Червоний колір – радість, любов,  життя .
Білий - чистота.
Жовтий колір -  достигле зерно, достаток, врожай, сонце.
Блакитний - небо, повітря, воду, здоров'я.
Зелений - колір весни, воскресіння природи, багатства рослинного і тваринного світу.
Коричневий колір позначав матір-землю.

 

  -Писанки прикрашали орнаментальними візерунками, символами, побудованими на ритмічному повторенні різних елементів.
Символи, що сприяють багатому врожаю

 Ромб – то символ землі, цяточки – насіння, а «грабельки» - символ дощу.

Символи здоровя та довголіття

Щоб ніхто не хворів, на яєчках пишуть сонечко, коня, рибку і безкінечник.                                                          

Символи, що лікують

Вербова та соснова гілочка,   соняшник. Писанки  з такими символами допомагають одужати. 

 Символи-обереги

Вуж, півень, розкрита долоня - символ захисту.

Символи-попередження

 «Зуби вовка», заячі вушка, «дзьоб крука». Якщо такі писанки зберігати вдома, то вони оберігатимуть свійських тварин і нагадуватимуть про небезпеку.

Християнські символи

Церква, хрести  і надписи «Христос Воскрес!».

 

Алгоритм розпису писанки-мальованки за допомогою пензлика

1. Підготуй яйце: добре вимий, умочи в оцет, щоб знежирити поверхню.

2. Олівцем наміть контури майбутнього візерунка.

3. Розфарбуй яйце. Для цього змішай гуаш чи фарбу з клеєм ПВА.

 

2 цех- декорування яєць бісером, посипкою для паски

- Наш цех декорує яйця за допомогою бісеру та посипки для пасочок.

 

Алгоритм декорування яєць посипкою

  1. Беремо тонко заструганий олівець і наносимо візерунок.
  2. Пензлем наносимо клей.
  3. Беремо посипку і злегка притрушуємо місце, де нанесений клей.

 

Алгоритм декорування яєць бісером

1.    Беремо тонко заструганий олівець, наносимо візерунок.

2.    Візерунок змащуємо клеєм.

3.    Бісер беремо пінцетом і прикладаємо на клей.

 

3 цех - декорування яєць в техніці «квілінг»

 

Алгоритм декорування яєць в техніці «квілінг»

  1.   Із смужки паперу довжиною 10 – 15 cм робимо тужаву спіраль.
  2.  Перетворити тужаву спіраль на вільну.
  3.  Приклей кінчик смужки невеликою кількістю клею.

4.    Надай спіралі необхідної форми і наклей на яєчко.

 

4 цех - декорування яєць  в техніці «декупаж»

 

Алгоритм декорування яєць в техніці «декупаж»

1. Виріж вподобану частину красивої серветки з візерунком.

2. Клеєм покрий частину яйця  і притисни візерунок.

3. Акуратно розрівняй серветку, не залишаючи бульбашок і розривів.

 4. Зверху покрий яйце ще одним шаром клею.

5 цех-декорування яєць  в техніці «Мозаїка»

Алгоритм декорування яєць шматочками шкаралупи з яєць

1.    Подрібніть  шкаралупу з пофарбованих яєць.

2.    Змастіть клеєм поверхню яйця.

3.    Нанесіть на змащену  клеєм поверхню яйця в довільному порядку шматочки шкаралупи і наклейте їх.

 

6 цех- декорування яєць за допомогою ниток, пластиліну, блискіток,

декоративного скотчу, наклейок, маркерів, стрічок

 

Алгоритм декорування яєць за допомогою ниток, пластиліну, блискіток, декоративного  скотчу, наклейок, маркерів, стрічок

1.  Беремо клей, наносимо його на яйце, посипаємо блискітками.

2.  Беремо скотч, наклейки, приклеюємо їх до яйця.

3.  Змащуємо клеєм яйце, обмотуємо його нитками.

4.  Беремо яйце, обліплюємо його деталями, зробленими з пластиліну.

5.  Маркером малюємо на яйці очі, ротик, прикрашаємо яйце кольоровою стрічкою.

 

V. Підсумок уроку

  1. Виставка та оцінювання робіт

  - Пропоную організувати виставку ваших декорованих великодніх яєць.

  - Всі вироби індивідуальні, унікальні, дуже гарні.

  - Чи сподобався вам урок?

  - Ви всі молодці. Вчіться створювати красу власноруч! Шукайте себе у творчості,  розвивайтеся, отримуйте задоволення, даруйте своє тепло і будьте щасливі!

  - Дякую вам за співпрацю!

2. Прибирання робочих місць

 

Вчитель

Вам щиро дякую усім,
І в переддень величного свята,
Я хочу побажати від душі - 
Здоров'я й радості багато. 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Perepelitsa Elena
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Момот Надія Анатоліївна
    Змістовний,цікавій,різноплановий та актуальний урок.
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
25 березня 2018
Переглядів
7197
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку