Матеріал містить розробку уроку україської мови у 8 класі на тему «Ділові папери. План роботи» за новою програмою. Для більш наочного розкриття теми ддодається презентація з теми
Українська мова, 8 клас
Розробка уроку на тему «Ділові папери. План роботи»
Учитель української мови
та літератури вищої категорії
Мотижинської ЗОШ І-ІІІ ступенів
Суздальцева Т.Т.
Мета: поглибити знання про офіційно-діловий стиль, звернути увагу на
сферу його вживання, основні види (жанри), функції стилю,
ознаки стилю, мовні особливості,
навчити складати такі ділові папери, як план роботи;
розвивати логічне мислення, відчуття стилю, культуру усного
й писемного спілкування, збагачувати словниковий запас
учнів;
виховувати правописну пильність.
Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення.
Обладнання: тести, комп’ютер.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
Як хочеш шити, то перш вузлика зав'яжи
(народна мудрість)
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
2. Цілевизначення
Людині в житті часто доводиться мати справу з різними документами й складати їх. Щоб правильно оформити документ, треба мати уявлення про особливості його написання, знати відповідну лексику. На уроці ми поглибимо відомості про особливість офіційно-ділового стилю, форму документів, навчимося складати план роботи.
3.Спосіб аналогій. Пригадайте й опишіть ситуацію, коли вам чи вашим рідним (знайомим) доводилося складати якийсь документ (заяву, оголошення, договір, план роботи тощо).
Яку роль, на вашу думку, відіграють ділові папери в житті людей?
Епіграф нашого уроку: «Як хочеш шити, то перш вузлика зав'яжи». Як ви розумієте ці слова? ( орієнтовна відповідь: Перш ніж робити якусь справу, треба добре все обміркувати. І перший крок до результату, «перший вузлик»,- план.В основі будь-якої свідомої діяльності людини лежить план: з чого почати? що далі робити? до чого це приведе?)
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Виконання тестових завдань з метою актуалізації знань (за слайдами ).
1. Сфера використання офіційно-ділового стилю мови — це:
А офіційне спілкування в державно-політичному, громадському й економічному житті;
Б громадсько-політична, суспільно-культурна, виробнича діяльність, навчання;
В наукова діяльність, науково-технічний прогрес суспільства, освіта.
2. До основних ознак офіційно-ділового стилю належать:
А образність, поетичність, естетика слова, експресія;
Б динамічність, інформаційність; політична, суспільна оцінка того, про що мовиться;
В документальність, стабільність, стислість, чіткість, сувора регламентація тексту.
3. До якого підстилю офіційно-ділового стилю належать накази, інструкції, розпорядження, довідки, заяви, звіти?
А законодавчого;
Б дипломатичного;
В адміністративно-канцелярського.
4. Основною функцією офіційно-ділового стилю є:
А пізнання світу, повідомлення про результати досліджень, доведення теорій, систематизація знань;
Б повідомлення громадянам, установам і організаціям законів, постанов, розпоряджень та іншої офіційної інформації;
В активний вплив на читача, пропагування ідей, знань, здорового способу життя.
5. Назвати основні документи офіційно-ділового стилю.
6. Які мовні особливості є характерними для офіційно-ділового стилю?
ІV. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу.
Пояснення вчителя ( за слайдами)
Важливою для плану є рубрикація – правильний поділ на співмірні частини; додержання однотипного способу викладу всіх пунктів плану; точність і чіткість формулювань.
Практична робота ( робота в групах)
Ситуативне завдання класу: скласти план роботи до Дня рідної мови
( Case-метод)
Приблизний перелік рубрик:
1. Підготувати книжкову виставку «О рідно мово, скарбе мій!»
2. Інформаційна хвилинка « Скарби рідної мови»
3. Виставка листівок
4. Конкурс на краще читання українських гуморесок «Бринить, співає наша мова, чарує, тішить і п’янить»…
№ з/п |
Зміст робти |
Термін ввиконання |
Відповідальний |
Відмітки про виконання |
|
|
|
|
|
Презентація результатів роботи
V. Рефлексія
«Метод «Прес»
Пари працюють одночасно. Перед кожною парою стоїть завдання відповісти на поставлене питання:
1 пара- «Я вважаю, що план роботи-…»
2 пара- «… тому що…»
3 пара- «…наприклад,...»
4 пара- « Таким чином…»
VІ. Підсумок уроку
Самооцінювання учнями своєї роботи на уроці ( Додаток)
VІІ. Домашнє завдання
1. Завдання для всього класу.
Доповнити план роботи
2. Індивідуальне завдання.
Скласти сенкан за темою
Використана література
1. Гончаренко С. Український педагогічний словник.- К.: Либідь, 1997.- 376с.
2. Заболотний О.В., Заболотний В.В., Українська мова, 8 клас.- Киев: Генеза.- 2016.- 221 с.
Інтернет –джерела
1. http://www/ioso/ru/distant/project/meth%20project/metod%20pro.htm
2. glazova.org.ua/content/category/manuals/6kl
3. www.calameo.com/books/0028232615cb5773dd40d
Додаток
Картка для самооцінювання
№ з/п
|
Вид роботи |
Кількість балів,які поставив собі сам
|
Кількість балів,які поставив учитель |
1. |
Спосіб аналогій |
|
|
2. |
Робота з епіграфом |
|
|
.3. |
Виконання тестових завдань |
|
|
4. |
Практична робота |
|
|
5. |
«Метод «Прес»
|
|
|