Тема: Додавання виду 430 + 260. Розв’язування і порівняння задач. Складання і розв’язування обернених задач. Перетворення іменованих чисел.
Мета: вчити учнів додаванню виду 430 + 260; удосконалювати вміння учнів складати та порівнювати обернені задачі, розвязувати обернені задачі; розвивати логічне мислення учнів шляхом формування прийомів розумових дій; виховувати доброзичливість, уважність, самостійність, інтерес до математики; створити мотивацію до подальшого вивчення предмета.
ФОРМУВАННЯ КЛЮЧОВИХ КОМПЕТЕНТНОСТЕЙ:
уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, виконувати розумові операції й практичні дії;
комунікативної: уміння здобувати нові знання на основі наявних, уміння формувати власну точку зору і доводити власну позицію;
соціальної: висловлювати власну думку, розвивати вміння продуктивно працювати в парах;
громадянської: виховувати старанність, самостійність.
Обладнання: презентація, цеглинки LEGO, підручник « Математика» 3 клас, Н Листопад, робочий зошит з математики Н. Листопад.
Тип уроку: комбінований .
Освітні галузі: математична
Хід уроку
I. Організація класу
1.1.Привітання з учнями
Всі почули ви дзвінок?
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався,
Тож всіх присутніх привітаймо
І урок розпочинаймо!
1.2 Створення сприятливого психологічного комфорту
- У мене зараз дуже хороший настрій.
- А у вас? Покажіть свій настрій.
1.3 Реклама. Вправа « Мікрофон»
- Діти, якими ми повинні бути на уроці?
II. Мотивація навчальної діяльності
-Кожна людина у сучасному світі повинна бути успішною. Щоб стати успішним – потрібно бути розумним, ощадливим, працьовитим, економним, наполегливим. Всьому цьому треба вчитися змалку.
III. Оголошення теми уроку
- Сьогодні будемо вчитися додавати трицифрові цисла виду 430 + 260; удосконалювати вміння учнів складати та порівнювати обернені задачі, розвязувати обернені задачі; розвивати логічне мислення учнів шляхом формування прийомів розумових дій; виховувати доброзичливість, уважність, самостійність, інтерес до математики
IV. Актуалізація опорних знань
4.1. Усний рахунок
Вправа «Кольорова вежа» (з використанням LEGO)
Вправа «Мікрофон»
-Розклади числа на розрядні доданки.
435, 340, 508, 294, 620, 730.
4.2. Каліграфічна хвилинка. Написання трицифрових чисел з цифрами 5,3,0.
- Напишіть усі можливі трицифрові числа з цифр 3, 5 і 0.
350, 530, 305, 503.
-Назвіть найбільше число та найменше.
-Назвіть «сусідів» кожного числа.
V. Основна частина
1. Вивчення нового матеріалу
1.1. Підготовча робота
Удосконалення вмінь користуватися переставним законом додавання
( с.7 № 26)
- Обчисли значення виразів, скориставшись переставною властивістю додавання.
40 + 20 + 300 + 4 + 100 =
1.2. Формування обчислювальних навичок ( с. 7, №27)
- Яким способом ми будемо обчислювати цей приклад?
- Розглянь запис та поясни спосіб обчислення.
- Кожний із доданків розкладаємо на сотні і десятки. Сотні додаємо до сотень, десятки додаємо до десятків. Знайдені суми додати.
1.3. Первинне закріплення здобутих знань. Розв’язання прикладів з коментарем.
340 + 250 =█ 470 + 520 =█
300+ 200 = 500 400 + 500 =900
40+50 = 90 70 + 20 = 90
500 + 90 =590 900 + 90 = 990
1.4. Самостійна робота ( с. 28, №28)
1 варіант 2 варіант
С 8, №28 – перший рядок С 8, №28 – другий рядок
1.5. Перевірка самостійної роботи. Гра «Так,ні»
так ні
1.6. Формування обчислювальних навичок виду 630 + 200, 630 + 20.
( с.8 , №29) Вправа « Продовж речення»
-Розглянь записи й поясни, як знаходили суму.
Для зручності додавання ……. ( у першому виразі перший доданок розкладаємо на суму розрядних доданків. Додаємо сотні до сотень; до результату додаємо десятки.
У другому виразі ….. (розкладаємо перший доданок на суму розрядних доданків. Додаємо десятки до десятків; результат додаємо до сотень. )
1.7. Вправа «Емоційна ромашка». Дай відповіді цеглинками LEGO
Гімнастика для очей.
2. Розвиток умінь розв’язувати задачі
2.1. Розвиток умінь працювати з оберненими задачами
Опрацювання задач та порівняння задач № 31 ( с. 8)
- Прочитайте три задачі. Чи про один і той самий сюжет ідеться в задачі? Чим відрізняються задачі? ( Відоме стає невідомим)
Обернена задача має той самий сюжет і ті самі числа, але розв’язок першої ( прямої) задачі стає даним числом оберненої задачі.
ЗВЕРНИТЬ УВАГУ!
Фізкультхвилинка
2.2. Творча робота над задачею. №32, с.9.
-Розв’яжи задачу.
У книжковій шафі стоїть 35 книжок. Із них -17 енциклопедій, а решта – художні твори. Скільки книжок з художніми творами стоїть на полиці?
- Про що говориться в задачі?
- Скільки книжок було у шафі?
- Які були книжки ? (енциклопедії і художні твори)
-Скільки енциклопедій?
-Чи відомо, скільки художніх творів?
2.3. Робота з другом
Усно склади з сусідом до неї обернену задачу.
(Пара, яка виконала завдання раніше презентує свою роботу. Представники інших
пар перевіряють роботи за зразком)
2.4. Самостійна робота.
Друкований зошит с. 40, завдання 4.
1)Завдання. Розв’яжи задачу
З гірки з’їжджало 7 дітей на лижах і 12 – на санчатах.
Скільки всього дітей з’їжджало з гірки?
2)Завдання. За коротким записом склади задачі, обернені до даної.
3.Удосконалення вмінь працювати з іменованими числами
3.1. Закріплення вмінь перетворювати іменовані числа(с.9, №33)
125 см, 132 см, 230 см, 525 см, 405 см
Зразок. 125 см = 1м 25 см
3.2.Закріплення здобутих умінь.(с. 9 № 34)
-Розглянь малюнок і скажи, у який спосіб кожний хлопець вимірював свій
ріст.
( Спочатку перетворити довжини в одну величину, потім порівняти.)
VI. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1.Пояснення домашнього завдання (С. 9, № 35, 36. )
Розв’язати задачу. Скласти обернену до неї задачу.
2. Підсумок уроку.
Рефлексія « Загадкові листи»
- Обери лист, який ти хочеш відкрити. Продовжи речення.
- Сьогодні на уроці я навчився…….
-На уроці я запам’ятав….
-Найкраще мені вдалося…
-Найбільше мені сподобалося…
-Урок завершую з настроєм…
-Труднощі виникали…