Тема: Гори
Мета: формування предметних і практичних компетентностей;
вивчити поняття «гори», будова гір;
навчити розрізняти гори по висоті, за віком, висловлювати свою
думку і аргументувати її;
розвивати навички роботи в контурних картах, з атласами,
навички роботи самостійно і в парах;
розвивати просторове географічне мислення, допитливість;
інтерес до природних об'єктів своєї Батьківщини;
дбайливе ставлення до свого здоров'я.
Обладнання: мультимедійний проектор, комп'ютер, плакат, контурні
карти, атласи, пам’ятка « Правила поведінки в горах», бумажні
пазли
Хід уроку
I Організаційний момент (підготовка класу до уроку)
II Психологічна хвилинка:
• підніміть руку, будь ласка ті, хто має гарний настрій
• помашіть кистями рук ті, хто мене добре чує
• покачайте головою ті, хто мене добре бачить
• поплескайте в долоні ті, хто в цьому класі має хоч одного друга
Тепер ви готові до уроку і вам знадобиться спостережливість, допитливість і доброзичливе ставлення один до одного.
III Мотивація. Епіграф до уроку.
Краще гір можуть бути лише гори, на яких ти ще не бував.
В.С. Висоцький
За словами письменника і мандрівника О. Раєвського « світ гір величний, таємничий, він проникає в тебе і назавжди змінює. Тут відчуття нескінченності часу, світ, де все змінюється і незмінно століттями. Місце - де єдина цінність - життя. Кожен, опинившись в горах не може залишатися байдужим до їх величі і краси. І щоб відчути незвичайність гір, побачити їх красу, випробувати силу і волю треба обов'язково відвідати цей дивовижний світ
Сьогодні ми зробимо невелику прогулянку в світ гір і можливо в майбутньому ви обов'язково відвідаєте гори і знання сьогоднішнього урока вам будуть корисні. Скажіть, чи є серед вас учні, знання про гори у яких такі ж великі як це дерево (плакат, на якому зображено дерево, чагарник і трава)
- Підніміть руки у кого трохи знань на цю тему
- Підніміть руки ті хто практично нічого не знає про це.
Отже у нас є необхідність отримати сьогодні нові знання на уроці. IV Учні ставлять цілі і завдання уроку:
VI Засвоєння нового матеріалу
1. Знайомство з визначенням поняття "гори"
Використовується презентація:
Слайд № 1 - назвіть ключове слово у визначенні
2. Будова гір (робота в парах) - складання пазлів і визначення частин гір
Слайд № 2,3,4 - долина
- хребти
- гірське пасмо і т.д.
3. Різноманітність гір
Слайд № 5 - 11 з коментарями вчителя (Карпати, Гімалаї, Кавказ,
Уральські, Кримські гори, Альпи)
4. Відмінність гір. бесіда:
- чим відрізняються гори один від одного; - які є гори за віком
- по висоті,
- за зовнішнім виглядом.
5. У підручнику є класифікація гір по висоті. Самостійно записати в 3
стовпчика гори низькі, середні і високі і які приклади гір до них
відносяться
6. Відмінності гір за віком
Слайд № 12,13. бесіда:
- які вершини гір у молодих - які вершини у старих за віком
- які сейсмічні природні явища відбуваються в
горах
7. Фізкульхвилинка. Гра (учитель називає гори: середні - діти піднімають руки, низькі - опускають, високі - руки вгору)
8. Робота з настінною фізичною картою.
А) бесіда:
- за допомогою чого зображають рельєф на мапах, - яким кольором позначають гори високі, низькі - як позначають форми рельєфу на котурни картах Б) вчитель показує гори на карті, В) учні працюють в атласах і в контурних картах наносять
названі форми рельєфу
9. Фізкультхвилинка для очей, голови і рук. 10. Робота по рядах: відповісти на питання:
I ряд – яке значення мають гори;
II ряд – які моральні та вольові якості людей мають найбільше
значення в горах;
III ряд – які небезпеки для людини можуть виникнути в горах.
11. Заслухати відповіді учнів
12. Роздати пам ‘ятки з правилами поведінки в горах V Закріплення нового матеріалу.
Завдання в ігровій формі. Бажаючи учні 9 - 10 осіб. Кожен отримує картку з однією назвою вивчених гір, наприклад Альпи або Карпати. Учні шикуються в ряд, перед собою тримають назви гір. Учитель задає питання, учні виходять з шеренги вперед, показуючи відповідні гори. Залишені за партами учні можуть коментувати правильність відповідей.
Питання:
VI Підбиття підсумків.
Учитель звертає увагу учнів на цілі, які вони визначили на початку уроку і пропонує обговорити їх досягнення. Що вдалося, на що треба звернути увагу
при готуванні домашнього завдання, що було цікаво, що викликало труднощі
Питання до учнів: якщо б вам довелося їхати в гори, то куди б ви вирушили і чому?
VII Рефлексія
Учитель звертає увагу учнів на плакат ( дерево, кущ, трава) і пропонує вибрати кожному той об’єкт, який відповідає його знанням про гори на
кінець уроку
VIII Домашнє завдання: вивчити ключові моменти параграфа;
скласти кросворд, використовуючи назви
вивчених гір ( за бажанням);
скласти затвердження вірні і невірні( за бажанням)