Урок на тему: "Формування поняття про прикметник"

Про матеріал
За підручником Надії Кравцової, Ольги Придаток. Українська мова та читання :3 клас/ 1 частина.Тернопіль/ Видавництво «Підручники і посібники» 2022. Ознайомлюю учнів із словами, які називають ознаки предметів, з лексичним значенням слова «ознака»; формую вміння ставити до них питання; розвиваю увагу, уяву, мовлення учнів, виховую почуття любові і поваги до родини, рідного краю, Батьківщини.
Перегляд файлу

Урок з української мови 3 клас

 (за підручником Надії Кравцової, Ольги Придаток. Українська мова та читання :3 клас/ 1 частина.Тернопіль/ Видавництво «Підручники і посібники» 2022)

 

Формування поняття про прикметники

Картинки по запросу анимация потяг

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                           Рак Любов Борисівна                                             

          вчитель початкових класів

          Миронівської філії

           КЗ «Павлівського ліцею «Гранд»

          Світловодської  міської ради

                                                                      Кіровоградської області

                               2022-2023 н.р.

 

 

 

Мета. Ознайомити учнів із словами, які називають ознаки предметів, з лексичним значенням слова «ознака»; формувати вміння ставити до них питання; розвивати увагу, уяву, мовлення учнів, виховувати почуття любові і поваги до родини, рідного краю, Батьківщини.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: підручник «Українська мова», 3 клас (Н.Кравцова), тестові завдання, сигнальні картки, потяг-чарівничок, картки, предметні малюнки, ноутбук, картки для індивідуальної роботи, картки для групової роботи, долоньки, цеглинки – лего, кубик Блума.

 

I.Організаційний момент

1. емоційне привітання.

Вчитель: 

Подивилися на мене.

Посміхнулися усі.

Чи готові до роботи? (Так)

- Молодці.

- Сьогодні на уроці в нас є гості. Тож для сміливості давайте підтримаємо один одного.

Діти стають у коло, беруться за руки і повторюють за вчителем кінцівки речень.

  • Ви молодці? (Ми молодці)
  • Ви розумні? (Ми розумні)
  • Ви старанні? (Ми старанні)
  • Побажаємо успіху один одному.(Бажаю великого успіху в усьому).Тиснемо на пальці один одного по черзі.

Дякую. А тепер можна сідати. Спочатку краса (сідають дівчатка), а потім сила (сідають хлопчики).

 

2.Гра «Покажи настрій».- Поплескаємо в долоні, в кого гарний настрій. Потупаємо ніжками в кого поганий настрій.

 

Сьогодні у нас незвичайний урок

Сьогодні ми зробимо ще один крок

В країну відому, в країну чудову,

Що нас чекає й збагачує мову.

Країна цікава, тож парти свої

Перетворіть на всюдиходи малі.

Всі сядьте рівненько, працюйте уважно –

Потрапить туди, щоб було вам неважко.

- Діти, а ви любите подорожувати? (Так).

 

Тож, друзі, швиденько

Зберемося у путь,

Щоб у скарбницю знань

Ще раз зазирнуть.

-А вирушимо ми в Країну Знань до друга Іменника- Прикметника. А на якому виді транспорту помандуємо ви дізнаєтесь, коли від- гадаєте загадку.

 

Маленькі будиночки по рейках біжать.

Хлопчики й дівчатка в будиночках сидять. (Поїзд, потяг).

(Вчитель прикріплює один вагончик машиніста).

  • Але у нас тільки один вагончик для машиніста, щоб зібрати цілий потяг  необхідно правильно виконати ще одне завдання.

Подорож починається. Перша наша зупинка  “Інтелектуальна розминка”

 

II. Актуалізація опорних знань.

  • завантаження1 завдання «Збери валізу», кубик Блума.

 

Завітав сьогодні в клас

На урок знову до нас

Кубик , діти, не простий

Кубик, діти, чарівний

Він доріжку прокладає

В подорож з нами вирушає.

( На сторонах куба  записані завдання по іменнику.)

 

  • Що називає іменник? Питання?
  • Які іменники загальні, а які – власні? Приклади.
  • Які роди мають іменники? Приклади.
  • Які числа мають іменники? Я кажу в однині, ти – у множині.
  • Назви відмінки, за якими змінюються іменники.
  • Які іменники істоти і неістоти?
  • Яким членом речення буває? (головним і другорядним) 
Молодці, добре засвоїли цю тему. Сідайте

 

2. створення проблемної ситуації.

 

Слайд 1

 

 

 

 

- Чи ми можемо за цими словами відгадати загадку? (Ні).Чому? (Потрібні ще слова).

- Отже, сьогодні на урок до нас завітав поїзд - чарівник, який допоможе повернути слова свої місця. Підкаже машиніст. Ось перші слова, що привіз нам поїзд. (червоний, кислий, кам’яне)

- Як розмістити слова, щоб вийшла у нас загадка. ). То що це буде?

 

Слайд 2. Відгадка. Вишня

  • Чи допомогли слова, які привіз нам машиніст?
  • Що ці слова означають?(Ознаки предметів, за якими його можна впізнати або описати)/

   Прикріплюю всі запитання.(Який?, яка? Яке? Які?)

  • Для чого нам потрібно вживати такі слова?(Ці слова допомагають аналізувати предмет за кольором, смаком, розміром).

 

III. Повідомлення теми уроку.

- То ж підкажіть мені тему уроку. Сьогодні ми ознайомимося зі словами, які називають ознаки предметів, будемо вчитися ставити до них питання, впізнавати ці слова серед інших слів. Поєднаємо наші знання з уроками «ЯДС»  та читання та з’ясуємо роль сім’ї для виховання та формування людської особистості.

 

- Як ви думаєте, чому зразу ж після іменника і ми вивчаємо прикметник, а не іншу частину мови ?

- І тому іменник вважає прикметника своїм найкращим другом. Він дуже любить зустрічатися з ним і встановлювати дружні зв’язки.

1.Вправа ” Очікування”

Що ви очікуєте від уроку? Яким він буде?

А я думаю , що всі ви будете

                                                                У  - уважними,

                                                                Р  - розумними,

                                                                О - організованими,

                                                                К – кмітливими.

  – То ж давайте прорекламуємо свій урок і передбачимо, яким він буде,..(діти називають, н-д, цікавим, творчим, пізнавальним, розвивальним, навчальним, пошуковим, незвичайним і т. д.

 

2.Повторення девізу уроку:

Думати - швидко,

Виконувати - чітко,

Писати – каліграфічно.

 

В дорогу час вирушати, і про прикметник все згадати.

Що призабули – повторити, як слід знання всі закріпити.

C:\Users\Елена\Desktop\images.jpg

За певну якусь роботу отримаємо пазл слова, а в кінці збиремо речення і пояснимо його значення.

1. Мозковий штурм.

Ми будемо не нудьгувати, асоціацій кущ складати

- Що у вас асоціюється із словом прикметники?

  • Що ви знаєте про згадані ці слова з 2 класу? Прикметник означають:

 

 

  • Колір
  • Розмір
  • Форма
  • Смак
  • Почуття
  • Якість
  • Час

- Ми щойно склали павутинку зі словом прикметник. Тобто встановити ознаку. Щоб краще запам’ятати це слово ми прикріпимо його до локомотива нашого поїзда. (Прикметники уточнюють,прикрашають і удосконалюють мовлення)

Запам’ятайте! Прикметник виражає ознаку предмета. (Прикріплюю «прикметник»)

 

2.Інтерактивна технологія «Незакінчене речення».

       - Продовжіть речення: «Прикметник потрібно вивчати для того, щоб...» надати словам розміру, смаку, форми…

       - Діти, ви чудово справились із цим

завданням, довели,що прикметник потрібний у мові.

       - Спробуємо це дослідити.

 

IY.Усвідомлення нового матеріалу.

 Їдем швидко без зупинки до

каліграфічної хвилинки.          

Друга станція «Каліграфічна хвилинка»

1. Відгадування ребуса.

- Діти відгадайте ребус.(Сім’я)

- Поговоримо про роль сім’ї в нашому житі та наш родовід. Яке слово ми відгадали в загадці? (Вишня  є символом материнської любові. Це дерево дуже поширене на території  України).

- Доберіть слова- ознаки до іменника … серце (яке?) золоте У мами яке серце?

 

2.Каліграфічна хвилинка.

Відкриємо зошити і напишемо дату нашої подорожі.

 

Кожну букву, кожне слово

Я писатиму чудово.

Моя ручка чарівна,

Пише краще всіх вона.

      

(Що?) серце (яке?) золоте.

- Які це частини мови? (іменник + прикметник) Тісний братній зв'язок.

3. Робота за малюнками дітей «Моя сім’я».

- Кого ви намалювали?(Отже, це – сім’я)

  • Що таке сім’я?
  • Хто входить до її складу?

 

1.Сім’я – це люди. Які проживають спільно та мають взаємні права та обов’язки.

 

2.Оцей пальчик- мій дідусь.

Оцей пальчик- моя бабуся.

Оцей пальчик- мій татусь.

Оцей пальчик – моя матуся.

А оцей пальчик – буду я.

От і вся моя сім’я.

 

3.Родина - це близькі та далекі родичі разом.

Рід – різні покоління твоєї родини, які походять від одного предка.

 

4.Родина, рід, народ —
Які слова святі.
Це—Україна, батько, мати,
Це – прадід твій і дід.
 

Вчитель.Родина — це не тільки рідні, родичі. Це - і школа, і весь наш народ український. Родина до родини -народ. Ми з вами - український народ, який складається з малих і великих, дружних і працьовитих родин.

4. «Мікрофон»

-Яка роль батька й мами в сім’ї?

 

 

 

 Пазл 1.

C:\Users\Елена\Desktop\images.jpg

 

 

 

 

Сім’я має особливе місце в житті кожної людини.

                       

Третя станція «Новинка»

5. робота в  групах.

- Прочитайте слова і назвіть ті,якими б ви хотіли назвати своїх батьків.

 I  група «Старайлики» - мама, мамонька, мамочка, матусенька, мамунечка, мамуся, мамця, матуся, матінка.

II група «Спритники» – тато, татко, таточко, татусю, татечко, татусенько, татусик, татулю, татуню, татусь.

 

Вправа «Добери слова- прикметники»

- рідна матусенька

- добрий татусь

6.Робота над віршем Лесі Лужинської «Прикметник»

Прочитайте вірш, яку основну роль прикметника розкрила поетеса?

 

А очі в мами- добрі, ніжні,

а голос- чистий і дзвінкий,

а руки- теплі і надійні,

а погляд- сонячний, ясний.

 

  • Спишіть вірш і усно поставте питання до прикметника.

 

7. робота з підручником.

Номер і книжці ви знайдіть і знання свої покажіть (вправа 190)

Щоб сім’я була здорова потрібно їсти корисну їжу. Ось ми дізнаємось , які фрукти і овочі пропонує ця вправа? Наприклад.

 

E:\+++3 клас.НУШ -2022-2023\+++МОВА.ЛЕГО!!! 30 грн\Прикметник\0-02-05-acd706db74897b787615df88c1b2bef28defcf17cb2f84a524453da5608a2fa4_1a46ad4eb083c9b4.jpg

 

Запишіть іменники і до них ознаки. (Колір, смак, форма).

 

  •           (Що?) яблуко, (яке?) червоне, велике,кругле.
  •           (Що?) банан, (який?)  овальний, солодкий, жовтий.
  •           (що?)  груша, (яка?) солодка, запашна, жовта.

 

Питання ставимо від іменника до прикметника. Іменник зв’язаний з прикметником.

8. Вправа «Я- вчитель». Прочитайте правило і поясніть мені.

- Що нового дізналися з нього?

9. фізкультхвилинка.

  • Нумо, хлопчики й дівчатка,
  • Всі готуйтесь до зарядки,
  • Руки вище, глибше вдих –
  • Це стосується усіх!

Тож поклонися щодня батькові низенько, ( вклоняються діти )  Вклонімось щодня матері ще нижче,

Бо її серденько до твого ще ближче. ( вклоняються )

Пазл 2.

10. робота з підручником вправа 192

Прочитайте текст. Поміркуйте, чи є користь від їстівної упаковки.

C:\Users\Елена\Desktop\images.jpg- Списати виділені слова. Чи можна їх назвати прикметниками?

11.Творча робота в групах.

I –написати ім’я мами.

II- написати ім’я  тата.

 

Біля кожної букви пишемо ознаку, яка б починалася з цієї літери і описувала маму і тата.

С- сильний                                  Л- лагідна

Е- енергійний                              А- акуратна

Р- розумний                                 Р- рішуча

Г-говіркий                                   И-

І- інтелігентний                          С- світла

Й-                                                   А- активна

 

Тепер хвилинку відпочинем і орфограми перевірим.

 

12.Гра «Упіймай прикметник»

 

Хто правило вивчає старанно, той виконає завдання вправно.

(Учитель зачитує віршик, діти плескають у долоньки, коли чують прикметник)

 

C:\Users\Елена\Desktop\images.jpgУкраїна - рідний край,                          Пазл 3.

Рідне поле, зелений гай.

Рідне місто й рідна хата,

Рідне небо й рідна мати.

 

  •   Нашої допомоги просить гість. Незнайко побував у Європі, а тепер у спілкуванні допускається помилок. Він не може розселити слова у будиночки.

Щоб  іменник  гарним,  яскравим  зробити,

Треба  з  прикметником  його  подружити.

 

 

 

 

Назвемо імен­ники, які "живуть" тільки узимку за вікном. (Зима, сніг, мороз,  іній...), а тепер додамо прикметник (сніжна, білий, тріскучий, срібний.)

Зима сніжна, сніг білий, мороз тріскучий, іній срібний.

 

13. Гра «Зайве слово». Просій крізь сито.

 Хто частини мови знає,  зайве слово відшукає.

 

У кожному стовпчику закресліть зайве слово. Поясніть свій вибір»

(Завдання — на картках.)

червона

дорогий

співає

молодий

горішки

щедрий

білочка

світла

чесна

сиві

малі

чисті

пухнаста

сонячний

синій

 

14.Графічний диктант.

Так - !

Ні - ?

1. Слова-назви ознак предметів – це прикметники?( !)

2. Прикметники відповідають на питання хто? що? (?)

3. Прикметники відповідають на питання який? яка? яке? які? (!)

4. Слово теплий- це прикметник? (!)

5. Слово парта- це прикметник? ( ?)

6.Прикметники пов’язані з іменниками? (!)

C:\Users\Елена\Desktop\images.jpgКлюч. Взаємоперевірка : ! ? ! ! ? !

                                                                     Пазл 4.

 

 

15.Група «Дослідників». Вправи з лего- цеглинками.

E:\2 клас. Мова\2 клас.НУШ. 40 грн.Мова\Картки по частинам мови\Прикметник\117298147_2931392036990583_2298890790253923854_o.jpgC:\Users\3B69~1\AppData\Local\Temp\Rar$DIa8632.24519\4.jpgC:\Users\3B69~1\AppData\Local\Temp\Rar$DIa8632.9537\5.jpg

Тож підсумки цього тепер підведіть

І що таке прикметник усім розкажіть.  

  • Ознака предмета
  • Має питання : Який? Яка? Яке?   

-   В реченні зв’язується з  іменником.                                           

16. Робота з картою України.

-  хто ж входить в сім’ю, рідню?

  • Діти вибирають картки - слова і прикріплюють їх на карті України( брат, сестра, дідусь, бабуся, дядько, тітка,мама, тато)
  • Держава – це велика сім’я, а сім’я - це маленька держава і тримається вона на любові. В наш час не вистачає людям любові.

 

  • « Україна в майбутньому».Діти прикріплюють «долоньки», на яких написано, якою вони зроблять Україну в майбутньому.
  • Якою ви зробите УКРАЇНУ в майбутньому?

 ( Квітучою, багатою, мирною, сильною в економіці, надійною…)

 

Річки немає без джерела, дерева - без коріння, людини - без Батьківщини, без свого роду.

 

Вузлики запитань

  • Що є основою щасливого життя великої родини?
  • Що є основою щасливого життя людства?

 

Бережіть і шануйте свій рід, свою сім’ю. Вивчайте історію свого роду, продовжуйте його  традиції.

C:\Users\Елена\Desktop\images.jpg

Пазл.5

 

 

 

 

Пазл. Шануй   батька   й   неньку,  родину  рідненьку !    

-   Поясніть значення.         

 

 Четверта станція Досягнення

Y. Підсумок уроку.

 

Швидко сплинув подорожі час,

Повертатися прийшла пора  у клас.

 

То про яку частину мови, ми  сьогодні говорили?

Тепер прошу аби разом опис уроку ви зробили.

Яким для вас був наш урок,тепер ви мусите сказати,

Згадавши подорож усю, прикметник про урок дібрати.

 

(Цікавим, творчим, пізнавальним, розвивальним, навчальним, пошуковим, незвичайним …).

 Важлива дуже ця частина мови                                     

 Її всім знати слід обов’язково.

VІ. Домашнє завдання

А вдома прошу пригадати все що сьогодні  вивчили.

    Складання подяку мамі.

Доповни речення:

Люба…, щиро вдячна (вдячний) …

Дорога ….,дякую   за…

Спасибі, …. , …

    Твій(твоя)….

-   Скласти свою загадку,  використовуючи прикметники.

-   Скласти казку про прикметник «Жив-був Прикметник. Одного разу …»

 

Сьогодні гарно працювали, по ріднім краї мандрували,

Тож смайлики свої візьміть, свою роботу оцініть.

 

1.Підняти  вверх, якщо правильно виконав усі вправи, був активним;

2.на  рівні  носа, якщо допускали помилки;                                              

3.залишити  на  парті, якщо часто потребували допомоги.

 

- Як ви оцінюєте свою роботу на уроці?

- Оберіть смайлика.

Картинки по запросу смайлик важко, зрозумів, легко 

Важко

 

Картинки по запросу смайлик важко, зрозумів, легкоЗрозумів, але виникали труднощі

Картинки по запросу смайлик важко, зрозумів, легко 

Все зрозумів

 

А зараз хто з вас був біля дошки поставить собі в щоденник олівцем оцінку, а на перерві ми узгодимо її разом.

- Чи справдились ваші очікування? (Загнемо пальчики).

 

Від себе хочу вам додати, що вмієте ви працювати.

Були сьогодні всі старанні і час не витрачали марно.

      Ви сьогодні на уроці були:

 Розумні   наполегливі

 Кмітливі   працьовиті

 Допитливі  оригінальні

 Уважні   відповідальні

 Старанні    здібні

 Добросовісні  сумлінні

 Заповзяті   активні

 Тямущі   вимогливі

 Обдаровані  вмілі

 Вдумливі

Будьте завжди такими !

Я рада, що нам зовсім не потрібні прикметники:

 Ліниві

 Неуважні

 

Бажаю вам стати

 М у д р и м и

Т а л а н о в и т и м и

Н е п е р е в е р ш е н и м и!

 

    Свої здібності і сили

    Розвиваймо раз у раз,

    Щоб народу була втіха,

    і щоб користь була з нас.

 

    Все, що рідне, хай нам буде.

    Найдорожче і святе   

    Рідна віра, рідна мова,

    Рідний край наш над усе.  

 

Прошу на партах все прибрати і сміло йти відпочивати.

 

Використана література:

1.Українська мова. Розробки уроків.3 клас до підручника

Кравцової Н. Українська мова та читання : підруч. для 3 кл. закл. загал. серед. освіти. У 2-х ч. Ч. 1 / Н. Кравцова, О. Придаток, В. Романова. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2020. — 144 с.

2.Інтернет- ресурси.

 

https://naurok.com.ua › konsp.


https://super.urok-ua.com › ko.


https://super.urok-ua.com/konspekt-uroku-z-ukrayinskoyi-movi-dlya-4-klasu-na-temu-prikmetnik/

https://www.calameo.com › bo

Урок з української мови для 3 класу

https://vsimosvita.com › urok-

 

 

 

 

 

1

 

doc
Додано
2 березня 2023
Переглядів
516
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку