Урок на тему "Генетичний зв'язок між основними класами неорганічних сполук" для 8 класу

Про матеріал

Конспект уроку містить різні форми роботи з учнями як на етапі актуалізації опорних знань, так і в процесі вивчення нового матеріалу (мозковий штурм, закінчіть речення, робота в парах, завдання по колу). Також наводяться відповіді до всіх завдань. Нічого особливого - звичайний робочий урок

Перегляд файлу

8 клас, хімія                        Урок №65

Тема: Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук

Мета: актуалізувати знання учнів про хімічні   властивості основних

           класів неорганічних сполук;

           закцентувати увагу на формуванні  поняття про генетичний зв’язок між   

           класами неорганічних сполук;   

           розвивати вміння здійснювати перетворення за запропонованими   

           схемами;

           формувати навички  самостійного  складання ланцюгів, що відображають  

           генетичний зв’язок між неорганічними сполуками; виховувати вміння   

           ефективного та  толерантного спілкування при виконанні спільних

           завдань в групах

Обладнання: роздатковий  матеріал для роботи в групах, мультимедійний  

           проектор, презентація до уроку

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Форми роботи: пояснення вчителя, фронтальне виконання завдання,  робота в

            гетерогенних  групах, робота в парах, інтерактивні вправи   «Мозковий

            штурм»,  «Завдання по колу»,   «Закінчіть речення», самостійна робота

 

СТРУКТУРА  УРОКУ

І. Організаційний етап                                                                          1хв

ІІ. Мотивація навчальної діяльності                                                  2хв

ІІІ. Актуалізація опорних знань                                                         10хв

       1)Вправа «Мозковий штурм»                           5хв

       2) Вправа «Закінчіть речення»                         5хв

  ІV.Робота над темою                                                                            30хв

       1) Пояснення вчителя                                        5 хв

        2) Фронтальне виконання завдання               10хв 

        3) Робота в парах                                                 7хв

        4) Вправа «Завдання по колу»                             7хв

V. Підведення підсумків уроку                                                              1хв.

VІ. Домашнє завдання                                                                             2хв.

 

                                            Хід уроку:

І. Організаційний етап                                                                         

ІІ. Мотивація навчальної діяльності 

   На попередніх уроках ми вивчили різноманітність та хімічні властивості неорганічних сполук . Тепер ви знаєте з чим взаємодіють оксиди, кислоти, основи, солі та які сполуки утворюються внаслідок таких реакцій. А чи існує зв’язок між сполуками з різних класів і в чому суть цього зв’язку? Яким чином від оксидів перейти до кислот чи лугів, якими шляхами можна добути солі чи гідроксиди - саме ці питання і розглянемо ми на сьогоднішньому уроці. Наша  нова тема повністю базуватиметься на раніше одержаних вами знаннях і буде логічним завершенням вивчення властивостей неорганічних речовин.  Застосовуючи різні форми та методи співпраці, ми з’ясуємо сутність генетичного зв’язку між класами неорганічних речовин. Тож успіхів вам у досягненні мети сьогоднішнього уроку!

ІІІ. Актуалізація опорних знань   

1. Вправа    «Мозковий штурм»

1.Які ви знаєте  основні  класи  неорганічних сполук?

2. До складу яких сполук  входить одна чи кілька гідроксогруп?

3. Що таке кислоти?  солі? оксиди?

4. Які оксиди називаються кислотними? Основними? Амфотерними?

5. Які сполуки  називаються лугами?

6.Наведіть приклади оксигеновмісних та безоксигенових кислот

7. Наведіть приклади  одно- , двох-  та трьохосновних кислот

2.Вправа «Закінчіть речення»

1. Кислоти утворюються при взаємодії кислотних оксидів з ………………

2. При взаємодії простих речовин з киснем утворюються ………………………

3.Для одержання солей використовують реакції взаємодії кислот з……………,  або…………

4.З розбавленими кислотами  взаємодіють метали ………….. ……активності

5.Луги і нерозчинні гідроксиди взаємодіють з…………………………………….

6.Термічному  розкладу на оксид та воду піддаються…………………………….

7.При взаємодії кислотних оксидів з лугами утворюються  …… і ………..……

8.Основні оксиди взаємодіють з ……………….оксидами з утворенням …..……

ІV.Робота над темою  

Проблемне питання: .

Як пов’язані між собою основні класи неорганічних сполук?

1) Пояснення вчителя                                                                                                                   Генетичний зв’язок – зв’язок між класами неорганічних сполук, що ґрунтується на добуванні речовин одного класу з речовин іншого класу.

          Найпростіший генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук                

          можна виразити  схемою:

     За схемами генетичного зв’язку здійснюються перетворення. При цьому записуються реакції, що відображають властивості даного класу сполук.

       2) Фронтальне виконання завдання: здійснити перетворення за схемою:

 

 

         3) Робота в парах:

Здійснити перетворення:

 

Na → Na2O → NaOH → Na2SO4 → BaSO4

                       

                    Na3РО4

                      

 4) Вправа «Завдання по колу»: робота в групах. 

Кожній групі, в якій не менше 5 осіб, пропонуються ідентичні схеми перетворень. Кожен учень записує одне рівняння реакції  на спільному аркуші (прийнятною є взаємодопомога учасників групи) . Правильність виконання завдань в кожної групи перевіряє вчитель. Також можна застосувати

систему взаємоперевірки з опором на відповідний слайд презентації

AlAl2O3AlCl3Al(OH)3  Al2O3

                                                 

                 NaАlO2                             Al(NO3)3 НNO3

VІ. Домашнє завдання    

     1.Здійсніть перетворення                          

            Р→   Р2О5  → Н3РО4  → К3РО4    Са3(РО4)2

                   

                 Lі3РО4

2.Складіть генетичні ланцюги для елементів: Са та С

 

  Відповіді:

ІV.  2.Фронтальне виконання завдання: здійснити перетворення за схемою:

1.  2Ва + О2 =  2 ВаО

2.  ВаО + Н2О  = Ва(ОН)2

3.  ВаО + Н2SO3 = ВаSO3 + Н2О

4.  Вa(ОН)2 + H2SO3  = ВаSO3 + Н2О

5.  S + O2 = SO2

6.  SO2 + Вa(ОН)2 = ВаSO3 + Н2О

7.  SO2 + Н2О = H2SO3

Можливий варіант реакцій  3,6:  ВаО + SO2  = ВаSO3

 

ІV.  3. Робота в парах:

Здійснити перетворення:

 (курсивом вказані реакції, що можуть бути варіативними)

4Na + О2 = 2Na2O

3Na2O+ 3РО4  = 2Na3РО4 + 3Н2О

 Na2O + Н2О = 2NaOH

 2NaOH +  Н2SO4 = Na2SO4 +  2О

 Na2SO4  +  BaСl2 = BaSO4↓ + 2NaСl

 

ІV.  4. Вправа «Завдання по колу»: робота в групах. 

(курсивом вказані реакції, що можуть бути варіативними)

1. 4Al + 3O2 =2Al2O3

2.  Al2O3 +  2NaOН = 2NaАlO2  + Н2О

3. Al2O3 +  6НCl = 2AlCl3 + 3Н2О

4. AlCl3 + 3КОН = Al(OH)3 ↓ + 3КCl

                                    t

5. 2Al(OH)3  =  Al2O3 + 3Н2О                   

6. Al(OH)3 ↓ + 3НNO3   =  Al(NO3)3 + 3Н2О

7. Al(NO3)3 + Н3РО4  = AlРО4 + 3НNO3  

doc
Пов’язані теми
Хімія, 8 клас, Розробки уроків
Додано
2 квітня 2018
Переглядів
1165
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку