Урок на тему:"Генетика статі. Успадкування,зчеплене зі статтю.Генетичні основи визначення статі."
МЕТА: поглибити знання учнів про явище зчепленого успадкування, каріотип, генетику статі, ознайомити із захворюваннями людини, зчепленими зі статтю; ознайомити із значенням знань про генетику статі у практичній діяльності людини.
ТЕМА: Генетика статі.
МЕТА: поглибити знання учнів про явище зчепленого успадкування, каріотип, генетику статі, ознайомити із захворюваннями людини, зчепленими зі статтю; ознайомити із значенням знань про генетику статі у практичній діяльності людини.
ХІД УРОКУ.
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності ( розповідь).
Як визначається стать дорослого організму під час його онтогенезу – одна з цікавих проблем біології. Вивчаючи та порівнюючи утворення статевих клітин і хромосомні набори самців та самок, вчені встановили, що у багатьох випадках визначення статі залежить від хромосомного набору. На сьогоднішньому уроці ми з’ясуємо механізми хромосомного визначення статі та в яких випадках відбувається успадкування, зчеплене зі статтю.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Статева відмінність особин спостерігається здебільшого у тварин. Тривалий час вчені не могли з’ясувати причини появи чоловічої та жіночої статі. Наукове визначення цьому явищу дала хромосомна теорія визначення статі.
Стать – це сукупність морфологічних, фізіологічних, біохімічних та інших ознак організму, які забезпечують відтворення собі подібного
Співвідношення статей у різностатевих організмів приблизно 1:1. Це співвідношення пов’язане з процесами утворення гамет та їх заплідненням.
Існують хромосоми двох видів
Аутосоми – хромосоми однакові у обох статей.
У людини існує 46 хромосом ( 23 пари ), з них 22 пари – аутосоми та 1 пара статевих хромосом.
Статеві хромосоми позначаються Х та Y.
Існує 5 типів хромосомного визначення статі.
Гени статевих хромосом не можуть успадковуватись так як аутосоми, оскільки нащадки різних статей отримують від батьків різні ( X та Y ) або однакові ( Х та Х ) статеві хромосоми. Виходячи з цього, гени статевих хромосом та ознаки, які контролюють ці гени, серед нащадків різних статей розподіляються нерівномірно.
Висновок: отже, у більшості роздільностатевих організмів стать майбутньої дитини визначається в момент запліднення певним поєднанням статевих хромосом у зиготі .
ІV. Закріплення нових знань. Розв’язування задач.
Задача 1. Дочка гемофіліка виходить заміж за сина іншого гемофіліка, причому наречений і наречена не хворіють на гемофілію. Яка ймовірність народження хворих дочок та синів ? ( Ген гемофілії зчеплений з Х – хромосомою і є рецесивною ознакою) .
Розв’язування задачі .
Дано:
Н – норма
h – гемофілія
♀ - ХH Хh
♂ - ХH Y
Якої статі буде хвора дитина - ?
Р ♀ ХH Хh ♂ ХH Y
Гамети ХH Хh ХH Y
Х H Х H X H Y
ХH Хh Хh Y
Відповідь: хворим буде хлопчик.
Задача 2. У людини нормальний зір домінує над дальтонізмом. Гетерозиготна жінка з нормальним зором одружилася з чоловіком. Який мав нормальний зір. Чи успадкує хтось із дітей дальтонізм? Якщо так, то хто?
V. Підведення підсумків уроку: оцінка діяльності учнів на уроці та виставлення оцінок.
VІ. Домашнє завдання .
1. Вивчити § підручника.
2. Підготувати повідомлення про спадкові захворювання.