Гідросфера, її основні частини.
Мета: сформувати в учнів поняття гідросфера, світовий кругообіг води; сформувати знання про властивості води як речовини; навчити визначати склад гідросфери; роль і значення води та її кругообігу; розвивати вміння робити висновки; аналіз інформації за текстом підручника; виховувати бережливе ставлення до води
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Обладнання: підручники, атласи, глобус, карта півкуль, таблиця «Кругообіг
води в природі»
Хід уроку
Напис на дошці « У краплині води відбивається Всесвіт»
(Стародавнє арабське прислів’я)
І Організаційний момент
ІІ Актуалізація опорних знань і вмінь
Прийом «Інтелектуальна розминка»
♦Назвіть оболонки Землі, які було вивчено на попередніх уроках і дайте їм
Опис
♦Про найпоширенішу речовину в природі Антуан де Сент - Екзюпері писав
так: «… у тебе немає ні смаку, ні кольору, ні запаху, тебе неможливо
описати, тобою насолоджуються, не відаючи, що ти таке. Не можна сказати,
що ти необхідна для життя: ти саме життя.» Що це за речовина?
♦В яких агрегатних станах вода перебуває в природі?
♦Які властивості має вода?
♦Поясніть, чому вода не зникає з поверхні Землі?
ІІІ Мотивація навчальної діяльності
Прийом « Дивуй»
Не можна жити без води:
Вона навкруг, вона в тобі,
В річках озерах, , океанах,
Дощу краплинах і фонтанах.
Вона в емоціях людини:
В сльозах від радощів та гніву
Й краса природи на Землі
Не може жити без води.
Чудова наша гідросфера,
Існує все навколо неї:
І людство, й фауна і флора,
І все, що є у нас навколо.
А не було б її,
Життя все зникло на Землі.
Не важко здогадатися, про що йде мова. Звичайно, про водну оболонку Землі. Саме гідросферу та її складові ви вивчатимите на наступних уроках. Ми будемо мандрувати полями та океанами, річками та озерами, болотами та льодовиками, спробуємо відкрити таємниці водної оболонки.
ІV Вивчення нового матеріалу
Оголошення теми уроку. Визначення цілепокладання уроку
1. Прийом «Творча лабораторія»
За допомогою підручника створіть схему складових гідросфери.
Складові біосфери
Світовий океан Поверхневі води
Річки
моря озера
океани болота
Підземні води
канали
льодовики
2.Складання асоціативного куща
Назвіть унікальні властивості води ( запис властивостей на дошці)
3. Прийом «проблемне питання»
Як зміниться гідросфера, якщо планета втратить гідросферу ?
Т. Г. Шевченко писав: « Тече вода в синє море, та не витікає…» Чи й справді вода, яка потрапляє до моря чи океані ніколи звідки не витікає, тобто не повертається назад на суходіл?
Вчитель: Завдяки властивості води переходити з одного стану в інший, в природі відбувається Світовий кругообіг води.
Малий кругообіг: Океан --- повітря-----океан
Великий кругообіг: Океан---повітря----суходіл-----океан
Внаслідок кругообігу води відбувається постійне відновлення води в усіх частинах гідросфери:
У Світовому океані вода змінюється за 2,5 – 3 тис. років;
У льодовиках – від кількох до сотень тисяч років;
У річках – за 12 – 14 діб;
В атмосфері – за 8-9 діб;
У живих організмах за кілька годин;
Світовий коло обіг пов’язує між собою всі оболонки землі та живі організми.
4. Прийом «домашні заготовки»
Учні заздалегідь готують прислів’я, приказки про воду, зачитують їх.
VЗакріплення вивченого матеріалу
Прийом « Вірю – не вірю» ( з поясненням)
«Чи вірите ви в те, що…»
Вода може перебувати у трьох станах;
На Землі більше суходолу ніж води;
Люди не можуть впливати на якість прісних вод на землі;
Вода – найпоширеніший мінерал на Землі;
Гідросфера не взаємодіє з іншими оболонками;
VІ Підсумок уроку
Прийом « 4 речення»
Складіть 4 речення, що містять головну інформацію уроку.
VІІ Домашнє завдання
Опрацювати параграф , скласти казку « Подорож краплинки»