Урок на тему:"Іменники - синоніми, іменники - антоніми. Пряме і переносне значення іменників, багатозначні іменники."

Про матеріал

Актуалізувати знання дітей про синоніми, антоніми, багатозначні іменники, пряме й переносне значення слів, вчити добирати іменники-синоніми й антоніми, визначати пряме й переносне значення; використовувати у мові названі категорії іменників;, розвивати мовлення дітей; збагачувати словниковий запас; виховувати інтерес і повагу до рідної мови.

Перегляд файлу

Тема. Іменники - синоніми, іменники - антоніми. Пряме і переносне значення іменників, багатозначні іменники.

Мета: актуалізувати знання дітей про синоніми, антоніми, багатозначні іменники, пряме й переносне значення слів, вчити добирати іменники-синоніми й антоніми, визначати пряме й переносне значення; використовувати у мові названі категорії іменників;, розвивати  мовлення дітей; збагачувати словниковий запас; виховувати інтерес і повагу до рідної мови.

Тип уроку. Повторення та отримання нових знань.

   Матеріал до уроку: картки для роботи в групах, речення, вірш, прислів’я.

 

                                            ХІД УРОКУ

I. Актуалізація опорних знань.

1.  Перевірка домашнього завдання.

 *Із речень вибрати іменники, поставити до них  запитання.

Ця весела, рухлива  і голосиста пташка годується насінням ялини. Вона дуже охайна. Кожну пір’їнку дзьобом перебирає, розправляє.

 

 

 

  *Пояснити розділові знаки в реченні.

 2. Вправа «Продовж мою думку».

 - іменник називає …….  (предмет);

 - іменник відповідає на питання ………. (хто? що?);

 - іменники розрізняються за ……….        (родами);

 - іменники змінюються за ………….   (числами, відмінками);

 - в реченні іменник може бути ………   (головним або другорядним членом);

 3. Хвилинка каліграфії.

   Шш Шш Шш Ш ш ше ер рен га шеренга

  (пояснити значення цього слова)

 4. Завдання для самостійної роботи.

 * Утворити словосполучення.

  Стати в ……., вийти з ……., крокувати ……,  

   обійти ……., зупинитися ……..; 

 

 5. Робота в парах. Вправа «Незакінчене речення».

  День, ніч – це іменники ………..  (антоніми);

  Горизонт, виднокіл, обрій – іменники ……….. (синоніми);

  Ніс човна, кирпатий ніс, ніс – це іменники ………(багатозначні);

 

 

 

 

 II. Повідомлення теми і завдання уроку.

  (Будемо вивчати іменники – синоніми, іменники -  антоніми, поговоримо про багатозначність окремих іменників,удосконалимо вміння визначати пряме і переносне значення іменників, вводити його в словосполучення. речення).

 III. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.

 1. Робота за підручником. Вправа 92 ст.47. (усно)

 *прочитати текст, дібрати доречні іменники – синоніми з дужок;

  - Яку роль відіграють іменники – синоніми в мовленні?

  (Вони дають можливість найточніше, найвиразніше і найвлучніше висловити свої думки).

2. Робота в групах.

 *дописати прислівя, пояснити його зміст, назвати іменники – антоніми.

  Група А.  Чого в  ……..  навчишся, те на ……..  як знайдеш. (молодості, старості)

  Група Б.  Батьківщина - ……, а чужина ……. . (мати, мачуха)

  Група В.  Згода ….. , а ….. незгода …… . (будує, руйнує)

  Група Г.  Із самого …… думай, який буде …… . (початок, кінець)

  • Яка роль іменників – антонімів у мовленні?

(Вони дають можливість виразити протилежні явища, загострити на чомусь увагу).

IV. Фізкультхвилина.

 3. Письмо по пам’яті. Пояснити написання слів з великої літери та значення слів Земля, Сонце. Скласти власні речення з цими словами.

 Земля наче казка, замріяне диво

 Круг Сонця у космосі чорнім летить!

 4. Прочитати вірш. Виділити слова, які звучать однаково, але мають різне значення. Навести власні приклади іменників, що мають кілька значень.

 Косу дівчина плете. На косі трава росте.

Пляж найкращий на косі, поки ще трава в росі.

Із косою йде на косу , хлопець, що траву косить.

 

 

 

5. Висловити власні міркування.

 - В якому новому значенні вживаються ці слова?

 Двірник, сумка, дипломат, мишка, комп’ютерний диск;

 

 

V. Підсумок уроку.

- Розкажіть, з якими групами іменників ми працювали.

- Які слова називаються синонімами (антонімами, багатозначними)?

- А тепер поміркуйте, для чого в мові потрібні ці слова.

Вислухавши версії дітей, зробити кінцевий висновок за правилом на с.48.

 Візьми до уваги!

VI. Домашнє завдання. с. 48, Вправа 95.

 

 

 

 

doc
Додав(-ла)
Лиса Любов
Додано
28 липня 2018
Переглядів
1334
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку