Тема уроку: Історичне значення Національно-визвольної війни 1648 – 1657 рр.
Мета уроку:
- систематизувати й узагальнити знання учнів про причини, хід, наслідки і значення Національно-визвольної війни;
- виховувати почуття патріотизму, поваги до борців за визволення країни від поневолювачів;
- сприяти формуванню в учнів інтересу до вивчення історії.
Тип уроку: повторювально – узагальнюючий урок
Хід уроку
І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ.
ІІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ОКРЕМИХ ФАКТІВ, ПОДІЙ, ЯВИЩ.
1. Причини і характер Національно-визвольної війни
Бліц-опитування
Завдання учням:
- Визначте хронологічні рамки Національно-визвольної війни українського народу проти Речі Посполитої середини XVII ст.
- Назвіть основні причини війни.
- Визначте рушійні сили та характер Національно-визвольної війни.
- Назвіть етапи Національно-визвольної війни.
- Хто очолив національно – визвольну боротьбу?
2. Постать Б.Хмельницького:
- Складання історичного портрету-характеристики Б.Хмельницького.
- Робота в групах.
3. Перебіг подій Національно-визвольної війни
- Складання хронологічної таблиці.
Учні класу об’єднуються у три групи: перша група розглядає події 1648-1649 рр., друга – 1650- 1653 рр., третя – 1653 – 1657 рр.
- Робота із картосхемами найбільших битв Національно-визвольної війни, за якими учні мають визначити битви та описати їх перебіг.
4. Українська гетьманська держава
Гра – змагання
Завдання для гри:
- Яку територію охоплювала українська гетьманська держава на початковому етапі існування?
- Гетьманською столицею було місто…
- В чому полягала особливість цієї держави?
- Яким був найвищий законодавчий орган держави?
- В чиїх руках у державі зосереджувалася виконавча і судова влада?
- Яким був адміністративно – територіальний поділ держави?
- Хто належав до генеральної старшини?
- Посаду Генерального писаря за Б.Хмельницького обіймав…
- З якими державами мав дипломатичні відносини гетьманський уряд?
5. Зброя часів Національно-визвольної війни
Учні складають кросворд «Козацько – селянська зброя часів Національно-визвольної війни 1648-1657рр.»
6. Українсько – російська міждержавна угода 1654р. та її наслідки. «Березневі статті»
Учні характеризують основні положення «Березневих статей»
ІІІ. ПОВТОРЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ПОНЯТЬ І ЗАСВОЄННЯ ВІДПОВІДНИХ СИСТЕМНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над основними і термінами теми. Словниковий диктант.
2. Відповідь на проблемне запитання:
В чому полягало значення Національно-визвольної війни?
IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. ПОВІДОМЛЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.