Урок розроблений на тему "Ким працюють мої батьки. Формування навичок усної взаємодії" за програмою на основі нового Державного стандарту початкової освіти НУШ з метою розширення знань учнів про різноманітність професій та збагачення словникового запасу.
Підручник "Family and Friends 1". Автор-Наомі Сіммонс. Видавництво- Oxford University Press
2A клас
07.11.2022
План-конспект уроку
Тема: Ким працюють мої батьки. Формування навичок усної взаємодії
Мета: створити умови для повторення та активізації у мовленні здобувачів освіти вивченої лексики з теми «Jobs», вивчення правил вживання займенників She/He; сприяти розвитку навичок зорового сприймання та сприймання на слух, формування навичок усної взаємодії та писемного продукування, формування мовної здогадки, уваги, впливати на розуміння важливості професій.
Очікувані результати: на кінець уроку учні уміють ідентифікувати більше назв професій, вміти називати професії членів своєї родини, використовуючи займенники She/He.
Ключові компетентності: комунікативність (здатність спілкуватися рідною та іноземними мовами), соціальна і громадянська компетентності, навчання впродовж життя.
Обладнання: підручник для 2 класу Family and Friends 1 (авт. Наомі Сіммонс), відео, дошка Jam board, тематичні малюнки, гра ‘Jobs and occupations’, презентація.
Хід уроку
T: Hello everybody!
How are you?
Where do you live?
Where are you from?
What nationality are you?
https://www.youtube.com/watch?v=9q-bPLcmPnQ
Children watch, listen to the video and repeat the words to the sound of sh.
https://www.youtube.com/watch?v=ptZKKmydpc4&t=30s
Students watch the video and guess what profession is in the photo.
T: So how do you think what topic of our lesson is. Yes, you are right. The topic of our lesson is Jobs. Today we’ll revise how to name different jobs in English, revise how to use pronouns She and He, develop the reading, listening, writing and speaking skills. We’re also going to play a game and have fun!
Pre-speaking
Students watch the video, listen and sing a song “What do you want to be?”
https://www.youtube.com/watch?v=eejZ4UvMqoc
Speaking
T: What do you want to be?
Ss: I want to be a … .
Post-speaking
Now I am sure that we are the most beautiful nation with such cosmeticians, makeup artists, pizzaiolas and reporters.
Move! | Dance Song for Kids | Super Simple Songs
https://www.youtube.com/watch?v=VsgpUHUYuJI
Pre-Listening
T: Look at the screen! What letter is it?
Ss: Letter S.
T: What letter is it?
Ss: Letter H.
T:What sound do they give together?
Ss: Sound sh.
T: Well done! Let’s complete the word with the help of letter E. Who can read the word?
Ss: She.
Listening. Reading.
T: That’s right! So when we talk about a girl and a woman we use she. When we talk about a boy or a man we use he. Now watch and listen the video and sing a song “What do your parents do?” together!
https://www.youtube.com/watch?v=fApbDZP9C-w
T: Now go to the link that I sent you in our chat and work in pairs. Read the sentences and match them with pictures.
Students work in pairs and evaluate each other.
Post-listening
T: What new jobs do you know?
Ss: Sapper, clerk
Pre-Speaking
T: Now I would like to know what do you parents do? So when we talk about a mother or a grandmother we use she. When we talk about a father or grandfather what do we use?
Ss: He.
Speaking
T: That’s great! What does you father/mother do?
Ss: She/ He is a … /
Each students answer the question.
Post-Speaking
T: Your parents have so important jobs for our country Ukraine. You should be proud of them.
Pre-Writing
T: Open your WB to page 35 ex.2. Read the jobs words.
Students read in turns.
Writing
T: Now have a look at ex.3. Our task is to write about your parents’ jobs.
Children complete the questions.
Post-Writing
Students read the sentences in turns.
T: Assess yourselves by choosing the smiley. The happiest smiley– well done, happy smiley – good job, unhappy– so-so
T: You were very active today. Thank you for you work. I am proud of you. Good-bye! Have a nice day!