ТЕМА УРОКУ: Клімат Африки.
Вчитель Звенячинського ЗЗСО
Дубковецька Т.Ю.
МЕТА УРОКУ: навчальна – розкрити закономірності розміщення кліматичних поясів в Африці, розкрити значення кліматичних ресурсів на материку.
виховна – розширювати світогляд школярів, виховувати розуміння значення та залежності суспільства та всіх природних компонентів від клімату.
розвивальна – розвивати творче, логічне мислення, а також такі операції мислення, як аналіз, синтез, індукція, дедукція, абстрагування, узагальнення.
ТИП УРОКУ: комбінований.
ФОРМА ПРОВЕДЕННЯ: урок – „пошук скарбів в Африці»
МЕТОДИ НАВЧАННЯ: словесні – евристична бесіда, практичні – робота з к/к, ілюстраційні – робота з настінною картою, картами атласу та малюнками підручника.
ЗАСОБИ НАВЧАННЯ: фізична та кліматична карти Африки, атласи, контурні карти, підручники.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТИВІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ
1) Фронтальне опитування:
Африка – єдиний материк, на якому найвищі вершини знаходяться не в зонах складчастих структур.
(h = Нмакс. – Нмінім. = 5895 – (-155) = 6050 (м))
Користуючись картою, поясніть які ж саме корисні копалини переважають у Північній Африці, які в Південній? Поясніть причини такої закономірності в розміщенні корисних копалин.
2) Групова самоперевірка номенклатури „Тектоніка та геоморфологія Африки”.
3) Індивідуальна тестова робота за варіантами:
ВАРІАНТ 1.
а) Гондвана, б) Лавразія, в) Пангея, г) Панталас.
а) Драконових гір, б) Атлаських, в) Капських гір.
а) майже посередині перетинається екватором,
б) повністю розташована між тропіками,
в) біля берегів багато островів,
г) від Європи відокремлена Середземним морем та Гібралтарською протокою,
д) другий за розмірами материк світу;
а) Рас – Енгела, б) Альмаді, в) Рас – Гафун, г) Агульяс.
а) півночі материка, б) півдні, в) північному сході, г) на сході Африки.
а) «цар», б) «біла гора»; в) «іди, дій корову»; г) «безморозний». д) „гора богу холоду”.
а) єгиптяни, б) араби, в) фінікійці.
а) г. Емі – Кусі, б) г. Марра, в) г. Тахат.
а) золото, мідь, алмаз; б) вугілля, газ, сіль; в) скляний пісок, нафта, фосфорити.
а) шахти, б) грабени, в) горби, г) канали, д) бархани.
а) розташуванням на межі 2-х літосферних плит,
б) існуванням системи великих розломів земної кори,
в) розташуванням рухомої ділянки земної кори,
г) розташуванням одного із щитів.
а) Г.Стенлі; б) В. Юнкер, в) Є.Ковалевський, г) Д. Лівінгстон.
Тектонічна структура |
Середземноморська синекліза (западина) |
|
|
|
Геологічний вік формування |
докембрій |
Давня герцинська складчастість |
|
|
Форма рельєфу |
Низовина (-133 м) |
|
Рівнина Конго |
|
Родовища корисних копалини |
Нафта, осадового походження залізні руди. |
|
|
Золото |
ВАРІАНТ 2.
а) на півночі, б) півдні, в ) північному – заході, г) південному – сході.
а) розходяться, б) стискаються, в) зминаються у складки.
а) розташована в 4-х півкулях,
б) берегова лінія дуже порізана,
в) омивається водами 3-х океанів,
г) від Європи відокремлена Середземним морем та Суецьким каналом,
д) для Африки характерні значні природні контрасти.
а) Рас – Енгела, б) Альмаді, в) Рас – Гафун, г) Агульяс.
а) Кенія; б) Кіліманджаро; в) Камерун; г) Тубкаль
а) «цар», б) «біла гора»; в) «іди, дій корову»; г) «безморозний». д) „гора богу холоду”.
а) Б. Діаш, б) Васко да Гама, в) Д. Лівінгстон, г) К. Індикоплов.
а) Драконових гір, г) Ефіопського нагір’я, в) Схфдно-Африканського плоскогір’я.
а) золото, мідь, алмаз; б) вугілля, газ, сіль; в) скляний пісок, нафта, фосфорити.
а) шахти, б) грабени, в) дюни, г) канали, д) бархани.
а) розташуванням у межах материкової літосферної плити,
б) розташуванням майже повністю на щитах,
в) розташуванням майже всієї території на давній платформі,
г) поширенням м’яких осадових порід, що швидко руйнуються.
а) Г.Стенлі; б) В. Юнкер, в) Є.Ковалевський, г) Д. Лівінгстон.
Тектонічна структура |
Середземноморська синекліза (западина) |
|
|
|
Геологічний вік формування |
докембрій |
Молода альпійська складчастість |
|
|
Форма рельєфу |
Низовина (-133 м) |
|
Нагір’я Тібесті |
|
Родовища корисних копалини |
Нафта, осадового походження залізні руди. |
|
|
Алмази |
ІІІ. МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Нарешті ми покидаємо „гору бога холоду” – Кіліманджаро і прямуємо далі на південь в пошуку наших скарбів. На нас чекає – 3. Мис Бур, названий так ще у 1488 р. португальцем – Б.Діашем, який досяг його першим із європейців. Нажаль він загинув біля його берегів у штормі, сподіваємось нам пощастить більше! В путь!
Щоб нам по дорозі не нудьгувати будемо себе розвеселяти розмовами і пригадувати, що ж ми знаємо про бурі, шторми та інші кліматичні особливості Африки. Отже, тема уроку: „Клімат Африки”.
ІV. ФОРМУВАННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І УМІНЬ
ЕВРІСТИЧНА БЕСІДА:
(ГП – кут падіння сон. променів; океани – течії, рельєф – гори; пасатна циркуляція).
Таке ГП Африки зумовлює велику кількість сонячної енергії.
СІЧНІ – Пн. Афр – 15 – 25°С, Пд Афр – 25°С).
(МАКС. = +57,8°С–Ель–Азізія Лівійська пуст, неподалік на пд.-зх. м. Тріполі,
МІНІМ. = – 18°С – нагір’я Тібесті.).
Різниця між максимальною денною температурою та мінімальною нічною – добова АМПЛІТУДА.
Дійсно, переважає Пасатна циркуляція, що визначає нерівномірний розподіл опадів.
Особливості циркуляції повітря |
Влітку |
Взимку |
||
Північна Афр. |
Південна Афр. |
Північна Афр. |
Південна Афр. |
|
Пануючі вітри |
Пн-Сх пасати |
Пд-Сх. пасати |
Пн-Сх пасати |
Пд-Сх. та Пд-Зх. пасати |
Де формуються |
Материк Євразія |
Індійський океан |
Материк Євразія |
Атлантичний та Індійський океани |
Риси |
Сухе повітря |
Вологі |
Сухе повітря |
Вологі |
кількість опадів, мм/р |
До 200 |
1000 мм |
До 200 |
1000 мм |
Наслідки |
Мала кількість опадів на пн.-сх. материка |
Достатня кількість опадів. |
Мала кількість опадів на пн.-сх. материка |
Достатня кількість опадів. |
(10470 – ДЕБУНДЖА – УЗБЕРЕЖЖЯ Гвінейської затоки – вплив теплої Гвінейської течії)
(Вплив холодної Бенгельської течії Атлантичного о.)
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
VІ. ПІДСУМКИ УРОКУ
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
2) кліматичні пояси та області Африки.
ІІ ряд – тропічний,
ІІІ ряд – субекваторіальний.