Урок на тему "Корінь слова"

Про матеріал
Урок-віночок з української мови на тему "Корінь слова" допоможе вчителю у нестандартній формі познайомити третьокласників з коренем слова, навчити розрізняти споріднені слова, поглибить знання учнів про значення рослин - символів та кольорів стрічок в українському віночку.
Перегляд файлу

Урок української мови  у 3 класі

Тема.   КОРІНЬ СЛОВА. СПІЛЬНОКОРЕНЕВІ ( СПОРІДНЕНІ) СЛОВА.

Мета:  створити умови для формування в учнів  уявлення про спільнокореневі слова на основі спорідненості слів,   вчити знаходити серед поданих слів спільнокореневі,  виділяти спільну частину споріднених слів -  корінь , розрізняти споріднені та однозвучні слова,  розвивати увагу до лексичного значення слів; зба­гачувати словниковий запас учнів; виховувати любов  та повагу до народних традицій .

Обладнання. Презентація,  макет українського  віночка на дошці, паперові квіти , різнокольорові стрічки, макет дерева, сонця, хмари, лялька в українському вбранні,  картки з текстами для роботи в групах, схема для складання сенкану, схема-опора для саморефлексії, запис фізкультхвилинки. 

                                                        Хід уроку

І.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

1. Слова учителя

 Вже почули всі дзвінок?

 Він покликав на урок.

 Усі веселі, всі здорові?

 До уроку всі готові?

Кожен з вас приготувався ,

На перерві постарався.

 2.Девіз уроку: 

  Сидимо    р.вн.,                               

  Слухаємо     .в.жн.,                                                                                    

 Пишемо     к.л.гр.ф.чн.,                                                                           

 Відповідаємо пр..в.льн.!       

   3. Очікування від уроку.

Учні записують свої очікування на папірцях і вивішують на макет дерева .     

До нас сьогодні завітала на урок лялька Україночка, але може хтось здогадався, якого елементу українського костюму не вистачає? 

Сплетемо вінок український сьогодні,

У якому різнобарвні квіти,

Цей прекрасний символ України

Стрічками    прикрасять діти.                                              

 

     ІІ.    АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ.

  1. До таємниць слова

       Мабуть, кожна дівчинка вміє  плести віночок – із жовтих сонечок-кульбаб, із кленових листочків , із лугових квітів.   А чи задумувались ви, що означає це слово?           

       Віночок – це плетене коло із квітів, листя,  гнучких гілочок.  А український віночок -  не просто прикраса  дівчини, а й оберіг ,  що має цілющі властивості – знімає біль, захищає від різних хвороб та злих духів.  Це -  символ молодості, краси, кохання.

     Плести віночок -  то ціла наука. Наші прабабусі знали різні секрети: як плести і коли, як зберігати квіти  у вінках.  Дівчатка починали носити віночок з трьох років. Перший  - для трирічної дівчинки плела мама, в ньому було 4 квітки. У віночку для  семирічної дівчинки було 7 квітів. А всього у віночку могло бути до 12 квіток.  

2. Поетична хвилинка «Хто квіти знає, нехай  відгадає» .

 Після відгадування загадки дитина прикріплює  квітку до макета віночка на дошці.

 1.Цвіте синьо, лист зелений,

Квітник прикрашає.

Хоч мороз усе побив,

його не займає( барвінок).

У народі його вважають символом життя.

2.Запалали в чистім полі

Квіти гарні, всі червоні.

То палає влітку так

Польовий червоний…   ( мак).

Мак – оберіг від злих духів, а ще символ боротьби українського народу за волю.

3.Я на сонце дуже схожа –

Золотиста, ніжна, гожа.

Відгадати вам неважко,

Що за квітка я? ( ромашка)

Символ   доброти ,  ніжності     і вірності.

4.У вінку зеленолистім,

У червоному намисті

Видивляється у воду

На свою чудову вроду ( калина).

Символ краси та дівочої вроди, символ України.

5.Навесні зацвіте білим цвітом,

А в жнива – червоним плодом ( вишня)

Символ материнської любові.

6. У матінки – квіточки

Лиш блакитні діточки.

З жита виглядають

Матінку вітають. ( Волошки)

 Волошка – символ людяності.

7. Квітка гарна   всіх лікує,

Темними брівками милує. ( Чорнобривець)

Чорнобривець -  це символ вроди.

А кожна стрічка у вінку  теж мала  своє місце і значення .  Виконуючи завдання,          « в’язатимемо»  у наш віночок кольорові стрічки.

3.Розминка для пальчиків ( промовляння скоромовки з  рухами)

 У ставку  рядком  стоять

Гусенята й гуска,

Гусенята плюскотять,

Гусак  носом плюска.

-  Які слова - родичі зустрічаються в цій скоромовці?

4. Каліграфічна хвилинка

     Написання великої і малої літер Г г.

Вплетемо коричневу стрічку – символ  землі - годувальниці.

5.  Робота з словниковим словом.

а)  Збери слово:  регйо .

б)» Голосуємо  ногами» .

Допоможіть пояснити значення цього слова:

- це шоколадна цукерка?

- Це людина – боягуз?

- Це особа, яка  здійснює подвиги, виявляє відвагу, хоробрість, самовідданість у бою і праці?

- Це маленька тваринка, що живе у горах?

- Головна дійова особа літературного твору?

- Це велика червона квітка?

в)   Добір  слів – родичів ( героїня, героїчний, героїзм, геройський, геройство)

г) Добір словосполучень : вітати героя, присвятити герою, гордитися героєм, наслідувати героя, знайомитися з героєм.

д) Складання речень.
ж) Пояснення прислів’я. Герой ніколи не вмре – він вічно живе.

Вплетемо  жовті стрічки

    ІІІ.  МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ, ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ

Без якої частини рослина не може рости?

Хвилинка-ерудита       

- А чи знаєте ви, що слово корінь – це багатозначне слово. Подумайте, що воно може означати?

Корінь – це орган рослини, без якого вона не зможе жити.

Зуб також має корінь.

На уроках математики ми  знаходимо корінь рівняння.

Корінь – це початок чого-небудь. Наприклад, кожен  людський рід має свої корні – дідуся та бабусю.

 - Як ви гадаєте, чи мають корінь слова?

Тож сьогодні на уроці ви дізнаєтесь:

- що  таке корінь слова,

- як називаються слова об’єднані одним значенням,

- слова – «родичі», споріднені  і спільнокореневі слова мають однакове значення.

Навчитеся:

-  знаходити споріднені слова;

- визначати корінь слова;

- вилучати однозвучне слово. 

 Зелені стрічки – символ живої природи, краси і молодості.

      ІV.   НАВЧАЛЬНО-ПІЗНАВАЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ УЧНІВ

  1. Робота з текстом.

  •               Прочитайте текст. Чи є гусята племінниками гусені? Чому?
  •               Випишіть із тексту слова, які вказують на родину гусака. Ці слова під­креслені. Яка частина в них спільна? Підкресліть.

Опрацювання правила.

  •               Слова, які об’єднані одним значенням,— це слова - «родичі», або спорід­нені слова. Спільна частина споріднених слів називається коренем.

В'яжемо у вінок сині  стрічки .

  1. Робота в парах.
  •               Прочитайте слова кожного рядка.
  •               Спишіть, вилучивши слово, яке не є «родичем».

Морелі — сорт абрикоси, вишні з дрібними плодами.

  •               Споріднені слова   ще   називаються  спільнокорене вими.

Прочитайте  правило  як визначати корінь.

Відновлення алгоритму на дошці

Оранжева  стрічка– символ хліба.

V. ЗАСТОСУВАННЯ МОВНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ

1. Робота в групах . « Дірявий текст» 

  •               Прочитайте текст.
  •               Про що ви дізналися з цього тексту?
  •               Уставте пропущені букви, знайдіть споріднені слова. 
  •               Назвіть букви, які ви вписали. Яка буква не має звука? Яка буква по­значає два звуки?
  •               Спишіть  одне речення, уставляючи пропущені букви.   Позначте корінь у   споріднених словах. 
  •               До підкресленого слова доберіть споріднене, яке відповідає на запитання хто? 
  •               Фіолетова стрічка у нашому вінку  – символ мудрості.

«Зарядка для очей»

VІ. МОВЛЕННЄВО-ТВОРЧА ДІЯЛЬНІСТЬ.

  1. Загадка

Я падаю на ваші хати.

Я білий-білий,  волохатий.

Я прилипаю вам до ніг

І називаюсь просто …   (сніг)

  1.  Побудова асоціативного куща.

  1.  Складання  речень із спорідненими словами.

Рожева  стрічка - символ достатку і   багатства.

4.Вправа « Передбачення»

     Ми вже знаємо про символічне значення стрічок. А хто помітив ,про які кольори ми нічого не сказали? Пригадайте, якого кольору прапор України. Отже, що символізують його кольори? Синій – це колір неба і води, а   жовтий – колір пшениці.

Малинова стрічка  – символ щирості.

   VІІ.   ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

1.Складання сенкану за планом.

  1. Тема. ( Віночок)
  2. Опис – 2 слова.( Гарний, український)
  3. Дія - 3 слова.( Дивує, прикрашає, оберігає)
  4. Ставлення, почуття з приводу обговорюваного.

( Ми милуємося українським віночком. )

  1. Узагальнення, підсумок.( Оберіг)

2.   Саморефлексія  з опорою на схему.

Я знаю…

Я вмію …

Я ціную …( думку товаришів, нові знання, корисні поради)

3.  Рефлексія.

- Чиї очікування здійснилися, свою краплинку прикріпіть   до сонечка.

Якщо ваші сподівання не здійснилися – до хмаринки.

- З яким настроєм ви закінчуєте наш урок. Займіть позицію біля кульки-смайлика, на якій відображено ваш настрій.

 

Годинник невтомний показує враз,

Що нашу роботу закінчити час.

Працювали ви добре, друзі,

Відпочиньте по заслузі


 

тематлумачний словник.jpgтлумачн..jpg

 

 

 

 

docx
Додано
22 лютого 2019
Переглядів
1936
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку