1
Краса чистих людських взаємин у новелі О.Генрі «Останній листок»
Мета: зацікавити школярів особистістю американського письменника О.Генрі; ознайомити з його творчістю, розкрити унікальність та яскравість його таланту;
формувати навички роботи над характеристикою літературного персонажа; розвивати вміння виділяти головне в художньому творі,
розвивати навички усного зв’язного мовлення, образного мислення, довільну увагу, уяву, мислительні операції аналізу і порівняння;
сприяти вихованню в учнів високих моральних якостей, зокрема любові до ближнього.
Цілі.
Після проведення уроку учні
знають:
визначення жанру новели,її характерні ознаки;
зміст новели;
особливості розвитку сюжету новели, напружені моменти твору;
вміють:
давати визначення жанру новели,виявляти її характерні ознаки;
виразно читати і переказувати зміст твору;
виявляти основні проблеми у творі, їхнє художнє втілення у подіях, образах, символах, назвах;
визначати особливості розвитку сюжету новели, напружені моменти твору;
характеризувати образи персонажів новели у їхніх стосунках, виявляти ключові риси персонажів, їхні моральні якості;
розмірковувати над фіналом твору,давати власне тлумачення;
аргументовано висловлювати особисте ставлення до проблем, порушених у творі.
Формування ключових компетентностей:
- інформаційної – формувати вміння використовувати джерела інформації, зокрема ІКТ, для особистого розвитку, опрацьовувати, систематизувати й передавати матеріал;
- загальнокультурної – розвивати вміння аналізувати й оцінювати досягнення світової і національної культури;
- комунікативної – вчити будувати власні висловлювання, розвивати вміння впливати на співрозмовника, активно користуватися лексичним запасом;
- соціальної – виробляти вміння адаптуватися і визначати особисті цілі та виконувати різні ролі в колективі.
Змістові лінії літературної освіти.
Емоційно-ціннісна:
розкриття гуманістичного змісту та естетичної цінності новели О.Генрі;
усвідомлення того, що добра слава про обдаровану людину живе у віках, що письменник – активний творець духовності; усвідомлення причин популярності творів митця.
Літературознавча:
з’ясування поняття «новела».
Культурологічна:
розкриття зв’язків літератури з іншими видами мистецтва; втілення літературних творів у музиці.
Тип уроку: вивчення художнього твору.
Обладнання: портрет О.Генрі, тексти новели ”Останній листок“, репродукція скульптури Мікеланджело «Мойсей».
Тип уроку: вивчення художнього твору.
Методи і прийоми: вправа «Успіх», слово вчителя, інформаційне гроно, складання асоціативного куща, повідомлення учнів, робота з підручником, робота в групах, метод творчого читання, стратегія «Сенкан», «Павутинка дискусій», «Мікрофон»,
презентація до уроку.
Випереджувальні завдання.
Індивідуальні:
Оформлення дошки.
По центру: запис теми уроку.
Зліва: .
Справа: вислів «Перлина любить ховатися в непоказній оболонці» (Японське прислів’я)
Хід уроку
І. Мотиваційний етап.
1.Забезпечення емоційної готовності до уроку.
Вправа «УСПІХ»
Сьогодні у нас незвичний урок - у нас гості. Привітаймося з ними. Я розраховую на вашу підтримку і допомогу. Кожному хочу побажати, щоб на цьому уроці ви були:
«У» - усміхненими
«С» - спокійними
«П» - прогресивними
«І» - ініціативними
«Х» - хоробрими.
Іншими словами, я бажаю вам УСПІХУ. І не тільки на цьому уроці, бо, якщо звернутися до слів філософа, то можна зазначити: «Усе людське життя – це не що інше, як постійне бажання досягти успіху у вирішенні нових проблем та питань».
- Ви бажаєте досягти успіху?
- Тож бажаю, щоб наша праця була успішною.
2.Актуалізація опорних знань .
3.Слово вчителя
Сьогодні ми з вами уявно помандруємо у прекрасну «країну О.Генрі», країну, де панує добрий випадок, а головну роль відіграють дружба, вірність, людське співчуття і прагнення зробити добро іншому. Саме завдяки цим рисам герої новели «Останній листок» долають життєві негаразди, які трапляються на їх шляху.
4.Та перш ніж зануритися у зміст твору, я пропоную пригадати основні відомості з біографії О.Генрі за методом Е.де Боно «Шість капелюхів мислення»
Білий капелюх (факти)
Дайте відповідь на запитання:
Червоний капелюх (почуття)
-Як і в кого письменник закохався? (Одного разу юнак побачив на вечірці красуню Атол Естер Роуч і закохався)
-Як склалося його сімейне життя?
(Молоді люди обвінчалися. Атол була лагідною, чуйною, турботливою й цілеспрямованою дружиною. Під її впливом Вільям почав серйозно працювати над оповіданнями й друкувати їх у місцевих газетах.)
Чорний капелюх (негатив)
Жовтий капелюх(позитив)
Зелений капелюх (творчість)
- Назвіть найвідоміші твори О.Генрі. (Перша збірка новел «Чотири мільйони», роман «Королі і капуста»)
Синій капелюх (підсумки)
Складіть сенкани «О.Генрі», «Творчість О.Генрі»
О.Генрі
Талановитий, співчутливий
Навчався, , творив
Намагався запалити вогник надії людських серцях.
Майстер слова
5.Прийом «Порушена послідовність»
Пригадати зміст твору я пропоную, виконавши вправу «Порушена послідовність»
- Завдання : правильно розташувати пункти плану новели «Останній листок»
1.Останній шедевр (7)
2.Старий Берман (6)
3.Сью біля хворої. (4)
4.Колонія на Грініч-Вілідж. Студія на горищі присадкуватого триповерхового будинку. (1.)
5.Підступний пришелець. (2.)
6.Хвороба Джонсі. (3.)
7.Листя старого плюща (5.)
-Молодці! Гарно підготувалися до сьогоднішнього уроку!
ІІ. Цілевизначення та планування.
1.Представлення концепту теми.
Слово вчителя
У реальному житті так не вистачає справжніх друзів, здатних на все заради щастя близьких. Сью та Берман – це герої із щирими, великими душами, які мужньо боролися за життя Джонсі , і досягли своєї мети. На сьогоднішньому уроці я пропоную вам простежити, якими постають образи наших героїв, глибини їх почуттів і переживань; зрозуміти, наскільки прекрасними є такі людські риси, як співчуття і взаєморозуміння.
2.Ознайомлення з темою і епіграфом уроку.
Тому тема уроку звучить так: «Краса чистих людських взаємин у новелі О.Генрі «Останній листок»
А епіграф до сьогоднішнього уроку я пропоную вам обрати самостійно із запропонованого вам переліку висловів:
Побачиш світ, як вперше у житті…» (Ліна Костенко)
3. Вибір цілей уроку із загального переліку .
-«В основі успіху будь-якої справи лежить чітке бачення цілей».
Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
Подумайте і сформулюйте ціль нашого уроку, скориставшись формулою. На уроці я:
Знатиму …
Зрозумію….
Навчуся…
4.Узгодження плану роботи
Я пропоную вам:
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.
-На минулому уроці ми вивчили визначення жанру новели.
Новела – це..
«Гронування»
![]()
НОВЕЛА
невеликий за обсягом твір невелика кількість персонажів
![]()
незвичайна життєва подія наявність переломного моменту
несподіваний фінал
-Використовуючи записи на дошці, доведіть, що твір О.Генрі «Останній листок» є новелою.
(«Останній листок»є дійсно новелою,це невеликий за обсягом прозовий твір; в основі сюжету –незвичайна життєва подія: дівчина, яка майже присмерті,виліковується; невелика кількість персонажів: Сью, Джонсі, Берман, лікар; навність переломного моменту; несподіваний фінал.
2.Бесіда на первинне сприйняття твору
(Думки різні, але немає байдужих. І це важливо. Сторінки новели спонукали вас до роздумів, а це – головне призначення твору.)
- З якими труднощами зіткнулися дівчата?( Дівчата жили бідно. Восени Джонсі раптово захворіла на пневмонію. Дівчина була у важкому стані.)
(Невидимий пришелець, задишкуватий бовдур з червоними кулацюгами та крижаними пальцями.)
3.Словник термінів
Неаполітанська затока - це частина Тірренського моря на західному березі Італії, що славиться красою навколишньої місцевості. Біля Неаполітанської затоки знаходяться руїни античного міста Байа, вулкан Везувій, розкопки древніх міст Помпеї та Геркуланум, велике місто Неаполь.
4.Перегляд слайду із зображенням Неаполітанської затоки
(«Джонсі, бліда й непорушна, мов повалена статуя»
«Очі в Джонсі були широко розплющені. Дівчина дивилась у вікно й лічила – лічила у зворотному порядку.»
«Коли впаде останній (листок), я помру»
«Я хочу, поки не стемніло, побачити, як одірветься останній. Тоді помру і я.»
«Я стомилася чекати, стомилася думати»
-Чому Джонсі рахувала листки плюща?
(Вона переконала себе, що її смерть буде пов’язана зі смертю листя на плющі)
- Отож, якою була життєва позиція Джонсі під час хвороби? Ви підтримуєте її, чи ні?
(З однієї сторони її жаль, адже вона хвора, а з іншої, її позиція незрозуміла: вона безвольна, не хоче боротися. Джонсі не є прикладом для наслідування.)
5.Слово вчителя
Сью – справжній друг, вірний і надійний. Вона піклувалася, переживала за Джонсі, але нічого не могла вдіяти. Листочки один за одним летіли зі старого плюща, і разом з ними відлітала її надія на порятунок.
-До речі, чому автор обрав саме цю рослину.
Плющ – в античній міфології – символ безсмертя та буяння життя.
О. Генрі, як талановитий майстер слова, дає читачам зрозуміти. Як листочки відмирають, так і життя, на думку Джонсі, завершується.
Характеристика образу Бермана.
6.Слово вчителя
Саме в цей момент група образів поповнюється особою старого Бермана.
7.Бесіда
- Хто такий Берман? (Старий художник)
- Яким його змальовує автор? («Йому вже перевалило за шістдесят, і борода в нього, як у скульптури Мікеланджело «Мойсей», кільцями спускалася з його голови сатира на тіло карлика).
8.Словникова робота
Сатир – божество в античній міфології, яке зображували у вигляді напівлюдини, напівцапа.
9.Обговорення ілюстрацій на слайді.
- Хто такий Мойсей? Що ви про нього знаєте? (Мойсей – біблійний пророк, предтеча Христа. Він врятував іудеїв з єгипетського полону і вивів їх у землю обітовану)
(«В мистецтві був невдахою», «…ні на крок не наблизився до своєї Музи, щоб хоч торкнутися краю її мантії», «не малював нічого, крім якоїсь мазанини», «…чисте полотно…двадцять п’ять років чекало перших штрихів шедевра»)
- Які вади мав Берман? (Занадто багато пив і постійно говорив про свій шедевр)
11.Словникова робота
Шедевр – твір мистецтва, який може слугувати зразком.
12.Асоціативний кущ (І част.)
невдаха п'яничка старий базіка дивакуватий самотній неохайний потворний
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Берман
13. Порівняння образів Бермана і Мойсея.
- Повернемося до скульптури Мікеланджело «Мойсей». Чому автор порівнює Бермана саме із Мойсеєм, а не з іншим персонажем?
(Пророк блукав зі своїм народом пустелею 40 років, прямуючи до кращого життя, а Берман, тримаючи у руках 40 років пензля – мріяв створити шедевр. І Мойсей, і Берман, ризикуючи життям, виконали свою місію – врятували інші життя.)
14.Виразне читання уривка тексту від слів «Листок плюща був ще на своєму місці…»до слів «Удень прийшов лікар..»
- Що змінилося в Джонсі? (Вона зрозуміла, що «гріх – хотіти вмерти», неї знову зявилися плани на майбутнє.)
- А що сталося з Берманом.) ?(Містер Берман помер від запалення легенів, бо тієї жахливої ночі, коли шаленів вітер і періщив дощ зі снігом, він малювавна стіні листок плюща і застудився.)
Складання ІІ частини асоціативного куща
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Берман
чуйний добрий здатний до самопожертви талановитий людяний світлий привабливий
13. «Павутинка дискусій»
- Як ви вважаєте,чи варто було Берману ризикувати своїм життям?Так чи ні . Я пропоную вам дві версії:
1.Так. Берман учинив правильно, що пішов тієї ночі малювати листок.
2. Ні.Берману не варто було ризикувати своїм життям.
14Робота в групах
|
Так. Берман учинив правильно, що пішов тієї ночі малювати листок. |
Ні.Берману не варто було ризикувати своїм життям. |
|
Аргументи 1.Берман був добрий і по-батьківськи любив дівчат. 2.Це нормальна поведінка,звичайний стан його душі. 3.Берман мріяв колись намалювати шедевр,щоб вони всі змогли вибратися зі скрути. 4.Життєві випробування не зробили його жорстоким. 5.Він мав справжній скарб –любити, жертвувати собою в імя любові до інших. |
Аргументи 1.Джонсі сама нічого не робила для свого одужання. 2.Холодний дощ зі снігом періщив усю ніч, вітер шаленів. 3. Він застудився і помер. |
Висновок
У людині відкриваються найкращі якості тоді, коли вона щось робить заради іншого, співчуває йому, не жаліє себе.
IV. Рефлексивно-оцінювальний етап
1.Вправа «Мікрофон».
- Висловіть одним реченням те повчальне, що ви взяли у життя з сьогоднішнього уроку.
-Чи задоволені ви своєю роботою на уроці?
-Чи досягли ви поставлених цілей?
- Що вам найбільше вдалося сьогодні, а що -ні?
-Чи сподобався урок?
-Які завдання викликали труднощі?
3.Цінування та оцінювання діяльності учнів на уроці вчителями.
Домашнє завдання
Обов’язкове завдання:
скласти план до новели;
за бажанням: написати твір-мініатюру «Чи є Бермани в сучасному житті? або письмово продовжити речення «О.Генрі в новелі «Останній листок» відкрив для мене…»
індвідуальне завдання: підготувати повідомлення про життєвий і творчий шлях Герберта Уелса
Білий капелюх (факти)
Дайте відповідь на запитання:
Червоний капелюх (почуття)
-Як і в кого письменник закохався?
-Як склалося його сімейне життя?
Чорний капелюх (негатив)
Жовтий капелюх(позитив)
- Назвіть найвідоміші твори О.Генрі.
Синій капелюх (підсумки)
Складіть сенкан «О.Генрі»
Прийом «Порушена послідовність»
- Завдання : правильно розташувати пункти плану новели «Останній листок»
1.Останній шедевр
2.Старий Берман
3.Сью біля хворої.
4.Колонія на Грініч-Вілідж. Студія на горищі присадкуватого триповерхового будинку.
5.Підступний пришелець.
6.Хвороба Джонсі.
7.Листя старого плюща
Прийом «Порушена послідовність»
- Завдання : правильно розташувати пункти плану новели «Останній листок»
1.Останній шедевр
2.Старий Берман
3.Сью біля хворої.
4.Колонія на Грініч-Вілідж. Студія на горищі присадкуватого триповерхового будинку.
5.Підступний пришелець.
6.Хвороба Джонсі.
7.Листя старого плюща
Прийом «Порушена послідовність»
- Завдання : правильно розташувати пункти плану новели «Останній листок»
1.Останній шедевр
2.Старий Берман
3.Сью біля хворої.
4.Колонія на Грініч-Вілідж. Студія на горищі присадкуватого триповерхового будинку.
5.Підступний пришелець.
6.Хвороба Джонсі.
7.Листя старого плюща
Прийом «Порушена послідовність»
- Завдання : правильно розташувати пункти плану новели «Останній листок»
1.Останній шедевр
2.Старий Берман
3.Сью біля хворої.
4.Колонія на Грініч-Вілідж. Студія на горищі присадкуватого триповерхового будинку.
5.Підступний пришелець.
6.Хвороба Джонсі.
7.Листя старого плюща
Прийом «Порушена послідовність»
- Завдання : правильно розташувати пункти плану новели «Останній листок»
1.Останній шедевр
2.Старий Берман
3.Сью біля хворої.
4.Колонія на Грініч-Вілідж. Студія на горищі присадкуватого триповерхового будинку.
5.Підступний пришелець.
6.Хвороба Джонсі.
7.Листя старого плюща
Прийом «Порушена послідовність»
- Завдання : правильно розташувати пункти плану новели «Останній листок»
1.Останній шедевр
2.Старий Берман
3.Сью біля хворої.
4.Колонія на Грініч-Вілідж. Студія на горищі присадкуватого триповерхового будинку.
5.Підступний пришелець.
6.Хвороба Джонсі.
7.Листя старого плюща
Прийом «Порушена послідовність»
- Завдання : правильно розташувати пункти плану новели «Останній листок»
1.Останній шедевр
2.Старий Берман
3.Сью біля хворої.
4.Колонія на Грініч-Вілідж. Студія на горищі присадкуватого триповерхового будинку.
5.Підступний пришелець.
6.Хвороба Джонсі.
7.Листя старого плюща
Прийом «Порушена послідовність»
- Завдання : правильно розташувати пункти плану новели «Останній листок»
1.Останній шедевр
2.Старий Берман
3.Сью біля хворої.
4.Колонія на Грініч-Вілідж. Студія на горищі присадкуватого триповерхового будинку.
5.Підступний пришелець.
6.Хвороба Джонсі.
7.Листя старого плюща
Прийом «Порушена послідовність»
- Завдання : правильно розташувати пункти плану новели «Останній листок»
1.Останній шедевр
2.Старий Берман
3.Сью біля хворої.
4.Колонія на Грініч-Вілідж. Студія на горищі присадкуватого триповерхового будинку.
5.Підступний пришелець.
6.Хвороба Джонсі.
7.Листя старого плюща
«Буває мить якогось потрясіння:
Побачиш світ, як вперше у житті…» (Ліна Костенко)
«Треба бути Людиною, незважаючи на всю жорстокість навколишнього світу, і це можливо» (О.Генрі
)
«Перлина любить ховатися в непоказній оболонці» (Японське прислів’я )
«Добро – не наука, воно – дія…» (Р.Роллан)
«Є видовище прекрасніше, ніж небо: глибина людської душі» (В.Гюго)
«Людиною стати – це мистецтво» (Новаліс)
«Не в тому річ, яку дорогу ми обираємо. Те, що всередині нас, змушує нас обирати дорогу» (О.Генрі)
«Буває мить якогось потрясіння:
Побачиш світ, як вперше у житті…» (Ліна Костенко)
«Треба бути Людиною, незважаючи на всю жорстокість навколишнього світу, і це можливо» (О.Генрі)
«Перлина любить ховатися в непоказній оболонці» (Японське прислів’я )
«Добро – не наука, воно – дія…» (Р.Роллан)
«Є видовище прекрасніше, ніж небо: глибина людської душі» (В.Гюго)
«Людиною стати – це мистецтво» (Новаліс)
«Не в тому річ, яку дорогу ми обираємо. Те, що всередині нас, змушує нас обирати дорогу» (О.Генрі)
«Буває мить якогось потрясіння:
Побачиш світ, як вперше у житті…» (Ліна Костенко)
«Треба бути Людиною, незважаючи на всю жорстокість навколишнього світу, і це можливо» (О.Генрі)
«Перлина любить ховатися в непоказній оболонці» (Японське прислів’я )
«Добро – не наука, воно – дія…» (Р.Роллан)
«Є видовище прекрасніше, ніж небо: глибина людської душі» (В.Гюго)
«Людиною стати – це мистецтво» (Новаліс)
«Не в тому річ, яку дорогу ми обираємо. Те, що всередині нас, змушує нас обирати дорогу» (О.Генрі)
НОВЕЛА
невеликий за обсягом твір
невелика кількість персонажів
незвичайна життєва подія
наявність
переломного моменту
несподіва-ний фінал
«Павутинка дискусії»
|
Так. Берман учинив правильно, що пішов тієї ночі малювати листок. |
Ні.Берману не варто було ризикувати своїм життям. |
|
Аргументи
|
Аргументи |
Домашнє завдання
Обов’язкове завдання:
скласти план до новели;
за бажанням: написати твір-мініатюру «Чи є Бермани в сучасному житті? або письмово продовжити речення «О.Генрі в новелі «Останній листок» відкрив для мене…»
індвідуальне завдання: підготувати повідомлення про життєвий і творчий шлях Герберта Уелса (Лойченко О.)
Домашнє завдання
Обов’язкове завдання:
скласти план до новели;
за бажанням: написати твір-мініатюру «Чи є Бермани в сучасному житті? або письмово продовжити речення «О.Генрі в новелі «Останній листок» відкрив для мене…»
індвідуальне завдання: підготувати повідомлення про життєвий і творчий шлях Герберта Уелса (Лойченко О.)
Домашнє завдання
Обов’язкове завдання:
скласти план до новели;
за бажанням: написати твір-мініатюру «Чи є Бермани в сучасному житті? або письмово продовжити речення «О.Генрі в новелі «Останній листок» відкрив для мене…»
індвідуальне завдання: підготувати повідомлення про життєвий і творчий шлях Герберта Уелса (Лойченко О.)
Домашнє завдання
Обов’язкове завдання:
скласти план до новели;
за бажанням: написати твір-мініатюру «Чи є Бермани в сучасному житті? або письмово продовжити речення «О.Генрі в новелі «Останній листок» відкрив для мене…»
індвідуальне завдання: підготувати повідомлення про життєвий і творчий шлях Герберта Уелса (Лойченко О.)
Домашнє завдання
Обов’язкове завдання:
скласти план до новели;
за бажанням: написати твір-мініатюру «Чи є Бермани в сучасному житті? або письмово продовжити речення «О.Генрі в новелі «Останній листок» відкрив для мене…»
індвідуальне завдання: підготувати повідомлення про життєвий і творчий шлях Герберта Уелса (Лойченко О.)