Тема: Кримські гори.
Мета:
Обладнання: фізична карта України, атласи України, підручник, краєвиди Кримських гір.
Опорні поняття: географічне положення, рельєф, клімат, поверхневі води, грунт, рослинний світ, тваринний світ.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.
Сьогодні ми помандруємо в інші гори нашої планети, а які саме ви дізнаєтесь коли розгадаєте кросворд.
Отже, сьогодні ми помандруємо у Крим, на минулому уроці ми познайомилися з карпатськими горами і. мабуть, зрозуміли, що немає на нашій планеті величнішого витвору природи, ніж гори. Вони вражають різноманітністю рельєфу, своєріднісю природних ландшафтів, багатством рослинного і тваринного світу. Людина, яка бувала у горах різних географічних широт, напевно помітила, що і зелені килими лісів та лук, і бурхливі ріки, і тваринний світ кожної з них мають свої особливості. Своєрідною є і Кримська гірська система.
Y. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів
Дайте визначення понять: географічне положення, рельєф, клімат, поверхневі води, грунт, рослинний світ, тваринний світ.
Y. Вивчення нового матеріалу.
Розповідь з елементами бесіди.
Отже, Кримська гірська фізико – географічна система знаходиться на півдні кримського півострова. Простягається вона вздовж північного узбережжя Чорного моря на 180км від мису Херсонес до міста Феодосії. На півночі гірська система межує з степовою зоною, а на півдні омивається водами Чорного моря. Формування кримської складчастої області почалося ще в мезозойську еру. Унаслідок Альпійської складчастості гірський Крим піднявся на висоту понад 1500м над р. м. Потім відбувалося ерозійне розчленування південних схилів гір і врізання річкових долин. Нові підняття спостерігалися в кінці неогену на початку антропогену і супроводжувалися значними розломами.
Плоскі безлісі вершини у Кримських горах – яйли, найвища вершина Кримських гір – Роман – Кош, найбільш вітряне місце нашої планети – Ай – Петрі. В горах є залишок колись діючого, а зараз згаслий вулкан – плато Карадаг.
Кримські гори складаються з трьох паралельних пасм – Головного, Внутрішнього і Зовнішнього, що поступово знижуються з півдня на північ і простягаються з південного заходу на північний схід.
Головне пасмо – це південна найвища частина Кримських гір. Довжина 180 км, ширина – 15 – 30 км висота до 1545 м (г. Роман - Кош). Складається головним чином з глинистих сланців, пісковиків верхньотріасового ранньоюрського віку, конгломератів та вапняків юрського та крейдового віку. Корисні копалини представлені флюсовими та мармуровими вапняками.
Внутрішнє пасмо – середнє між зовнішнім найнижчим, і головним, найвищим, що утворюють систему кримських гір. Лежить північніше Головного пасма. Висоти 400 – 500м. На всьому протязі складене вапняками розсічене річковими долинами, в західній частині в результаті ерозійних і тектонічних процесів, утворилися гори останці широко відомі завдяки печерним містам.
Зовнішнє пасмо – найнижча частина кримських гір, розташована західніше і північно західніше від Внутрішнього пасма і відокремлене великою повздовжньою долиною. Складене вапняками, меншою мірою мергелями та глиною. Лежить на південному піднесеному краї Скіфської платформи.
Область гірського Криму з помірно континентальним кліматом охоплює найвище головне пасмо і передгір’я. (січень –(-8…-9С), липень – (+15…+16С)) Опади: передгір’я – 400 – 500мм, Головне пасмо – 900-1200мм. Південного берегу Криму – субтропічний середземноморський з додатніми температурами цілий рік. Опади – 350 – 550мм.
Річки південних схилів короткі, системи іх розвинені слабо, площа водозбору невелика. Вони бурхливі, порожнисті з частими водоспадами. Ріки північних схилів довші, мають значну кількість приток. Площа водозбору більша, течія спокійніша.
Строкатий і змінюється з висотою. У передгір’ї дерново – карбонатні, гірськолісостеові, а на південному березі – коричневі. Пд. схил головного кримського пасма не зайнятий лісовою рослинністю, не має суцільного ґрунтового покриву, переривається скельними породами, кам’яними осипищами.
Рослинність характеризується значним розвитком лісів. У розподілі проявлється висотна поясність. Схили головного пасма вкриті дубовими, буковими і сосновими лісами, на яйлах лучно степова ролинність, у передгір’ях – лісова і степова. Налічується понад 2200 видів рослин, 10% з них ендеміків, є реліктові, зокрема тис ягідний. На вершині Ай – Петровської яйли є столітній тис і буково грабовий гай (пам’ятка природи). У великому каньйоні збереглася єдина в Криму тисова роща, приблизно з ста екземплярів цього дерева. Також мамонтове дерево яке є найстарішим в Україні та Європі.
Збереглися у дикому стані олень звичайний кримський. З ссавців тут також водяться козуля звичайна, свиня дика, борсук, лисиця. Орнітофауна представлена рідкісними птахами, характерними в Україні лише для Кримського півострова – грифом чорним, сіпом білоголовим. Соколи сапсан і балабан. З плазунів поширені гекон кримський, звичайна кримська та скельна ящірки. Серед павукоподібних характерні – скорпіон кримський – ендемік Криму, комахи – богомол кримський – цикади.
Проблемне питання.
Відомо, що висотну поясність спричиняє передусім спричиняє кліматичний чинник. У горах пояс лісів не утворюється на висотах з значно низькою температурою або недостатньою кількістю опадів. Тому в Карпатах ліси зникають на висотах 1600 – 1700м. Проте в Кримських яйлах де на вершинах тепліше, ніж у Карпатах, достатня кількість опадів, пояс лісів уже відсутній на висоті 1000-1200м. У чому полягає причина такої аномалії.
(висотна поясність гірського Криму специфічна. Вона ніби порушується: лісовий пояс обривається на яйлах на висоті 750-1000м і змінюється степовим поясом. Пояснюється така аномалія тим що на плоских яйлах, розвинутий карст. Карстові порожнини поглинають дощові води, не затримуючи їх. Тому і вологість грунту тут зменшена, що й спричиняє появу степової рослинності.
Сильні дощі (30мм і б.) супроводжуються градом, грозами, зливами, шквальним вітром. Спостерігаються селеві потоки, снігові лавини. Поширені карстові процеси: карстові поля, лійки, понори, шахти, колодязі, печери – Головне пасмо.
YІ. Закріплення нових знань і умінь учнів.
Гра «Вірю не вірю».
Чи вірите ви, що Кримські гори розташовані на Кримському півострові? (Так).
Чи вірите ви що Кримські гори утворилися пізніше з Карпат?(ні)
Чи вірити ви, що Кримські гори вищі, ніж Українські Карпати (ні).
Чи вірите ви що у Кримських горах є діючі вулкани (ні)
Чи вірити ви що Кримські і Карпатські гори області підвищеної сейсмічної активності.(так).
Вікторина
Найвища вершина Кримських гір (Роман - Кош).
Найвище пасмо Кримських гір (Головне).
Згаслий вулкан – вулканічне плато (Карадаг).
Найбільш вітряне місце нашої країни (Ай - Петрі).
Глибока ущелина в горах вироблена текучими водами (каньйон).
Плоскі безлісі вершини (яйли)
Найстаріше дерево в Україні і Європі (мамонтове).
YІІ. Підсумок уроку.
Прийом «Мікрофон»
Коротко сформулюйте вивчене впродовж уроку.
Виставлення оцінок за урок.
YІІІ. Домашнє завдання
Опрацюйте текст підручника.