Урок на тему "Криза Римської імперії"

Про матеріал
Комбінований урок з всесвітньої історії на тему "Криза Римської імперії", містить різноманітні цікаві завдання, фрагмент суду, завдання "перевернутого уроку".
Перегляд файлу

 

Тема: Римська імперія в ІІІ - ІV ст.

Мета: сформувати уявлення про життя римської імперії ІІІ – на початку IV ст.; розкрити причини кризових явищ у Римській імперії; охарактеризувати реформи імператорів Діоклетіана і Константина  розвивати вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки та навички критичного мислення, виховувати розуміння єдності держави

Основні терміни: криза, варвари, солдатські імператори, сенатські імператори, Діоклетіан, Костянтин, колони, «раби з хатинами», тетрархія

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Організаційний момент (чи всі готові до уроку, який настрій?)

ІІ. Актуалізація знань (перевірка домашнього завдання)

Світлофор (зелені/червоні картки)

1. Октавіан Август – був учасником 1-го тріумвірату (ні)

2. Октавіан був першим імператором Римської імперії (так)

3. Октавіан прийшов до влади мирним шляхом (ні)

4. За правління Октавіана Римська держава досягла найбільшого розквіту (так)

5. Правління Октавіана підтримував римський народ (так)

6. При Октавіану Сенат мав велику владу (ні)

 

ІІІ. Мотивація.

На протязі III ст. за сімдесят років в Римі змінилося близько сорока імператорів. Деякі були при владі лише два-три місяці. Багатьох із них убивали під час змов.

 

ІV. Вивчення нового матеріалу

Мозковий штурм – перегляд презентації з малюнками про кризу Римської імперії

Постає питання: Хто ж був винен у кризі Римської імперії? Пропоную знайти відповідь на це питання у формі судового засідання.

Судове засідання

  •          Суддя: розглядається справа у пошуку винних у початку кризи Римської імперії. Держава обвинувачує римських громадян.
  •          Виступи: прокурор

Ваша честь, обвинувачення вважає, що причиною занепаду є безвідповідальна поведінка римських громадян, які погано працюють, не бажають воювати за римську державу і втратили патріотичний світогляд часів Римської республіки.

  •          Виступ: адвокат

Ваша честь, обвинувачення є безпідставними, оскільки праця громадян знецінилася через безкоштовну працю великої кількості рабів, вироби яких коштують дешевше, із-за цього ремісники і селяни розоряються. Армію почали набирати з варварів через неможливість колонів купити собі зброю, а усунення від влади римських громадян зумовило у них появу байдужості щодо держави.

  •          Виступ: сенатор

Ваша честь, безперервні війни та часта зміна імператорів не сприяли стабільності держави. Повстання у підкорених країнах постійно розхитували могутність Римської імперії. Імператори часто не цікавилися життям в державі, а Сенат не мав достатньої влади, щоб провести зміни в державі на краще.

 

Суддя: Дякую за ваші думки. Суд оголошує перерву в засіданні і йде приймати рішення.

 

(фізкультхвилинка)

 

Суддя: вислухавши думки всіх сторін суд вирішив, що основними причинами  Римської імперії були безвідповідальне правління багатьох імператорів, рабська праця, залучення варварів до служби в римській армії

 

  •          Вчитель: давайте розглянемо, а чи були спроби покращити, врятувати ситуацію

випереджальне завдання «перевернутого уроку»

  •          Імператор Діоклетіан:

(4 правителі-тетрархія, Діоклетіан+ще 3, перепис населення для кращої сплати податків, збільшення чисельності армії, поділ території імперії на військові округи)

  •          Імператор Костянтин (запровадження золотої монети для покращення торгівлі, заборона змінювати місце проживання та професію батьків, необмежена влада імператора)
  •          Рабовласник (здача рабовласниками землі в оренду селянам – колонам, надання рабам землі, дозволу будувати будинок і створювати сім’ю за плату (їх називали «раби з хатинами») і навіть давали рабам свободу з умовою постійної оплати за це – (їх називали «вільновідпущенники»)

Вчитель: але, на жаль, подібні заходи вже не змогли врятувати Римську імперію від неминучої загибелі, яка трапилась дуже скоро. По-перше в 395 р. вона поділилась на 2 частини (Західну і Східну), а по-друге, вже в 476 р. під ударами варварів, будучи слабкою та нездатною чинити опір як держава, Західна Римська імперія припиняє існування. Східній частині пощастило більше. Хоч і з великими труднощами, але їй вдалося відбитися від варварів та ще проіснувати близько 1000 років. Її столиця Константинополь зараз відома як турецьке місто Стамбул.

 

Формування вмінь учнів згідно групи результатів 1 (орієнтування в часі та просторі )

1. Хронологічні задачі на час

2. Співвіднесення назв на карті Римської імперії з точками на карті  – у Wordwall)

V. Закріплення знань.

Wordwall (колесо з термінами)пояснення учнями значення термінів (криза, варвари, солдатські імператори, сенатські імператори, Діоклетіан, Костянтин, колони, «раби з хатинами», тетрархія)

VI. Рефлексія.

Mentimeter «Хмаринка слів»

VIІ. Домашнє завдання.

  •          опрацювати параграф підручника, виконати певне завдання після параграфа (1-6 балів)
  •          скласти схему «раб з хатиною» (6-8 балів)
  •          написати есе на тему «Один день з життя римського громадянина» (9-12 балів)

 

 

 

docx
До підручника
Всесвітня історія. Історія України 6 клас (Бандровський О.Г., Власов В.С.)
Додано
27 лютого
Переглядів
40
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку