Конспект уроку з алгебри для 8 класу (підготувала вчитель Оленич Алла)
Тема. Квадратні рівняння. Теорема Вієта
Мета: ввести поняття зведеного квадратного рівняння, ознайомити з теоремою Вієта; формувати вміння та навики розв’язувати зведенні квадратні рівняння за допомогою теореми Вієта; розвивати логічне мислення, пам'ять; виховувати взаємодопомогу, вміння працювати колективно
Хід уроку
І Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
- Шановні учні, дуже часто ви задаєте питання про те, навіщо ми вивчаємо математику і чи знадобиться вона нам у подальшому житті. І тому наш урок хочеться почати з таких слів:
Якщо хочеш досягнути
У житті своїм вершин,
Математику збагнути
Мусиш тонко, до глибин.
-Я сподіваюсь, що ви зрозуміли суть даного вірша.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Прийом «Інтелектуальна розминка»
а) 5х2-9х+4=0
б) х2+3х-10=0
в) -х2-8х+1=0
г) -4х2+5х=0
д) 6х2-30=0
е) 8х2=0
2. Прийом «Доповни речення»
а) квадратне рівняння називається неповним, якщо ……
б) якщо дискримінант квадратного рівняння більший нуля, то …. ..
в) якщо дискримінант – менший нуля, то …….
г) якщо дискримінант- дорівнює нулю, то…..
д) в квадратному рівнянні коефіцієнт «с» називається …..
е) формула коренів квадратного рівняння має вигляд……
є) дискримінант квадратного рівняння дорівнює……..
ІV.Вивчення нового матеріалу
Робота в парах: учням пропонується розв’язати квадратні рівняння, знайти суму і добуток коренів розв’язаних рівнянь.
а) х2-6х+8=0
б) х2-3х+2=0
в) х2-7х+12=0
г) х2-х-12=0
д) х2 +5х+6=0
Прийом «Мозковий штурм»
-Сьогодні на уроці ми з вами будемо розв’язувати квадратні рівняння, які називаються зведеними, (в яких а=1) використовуючи теорему Вієта.
Пояснення теореми Вієта та оберненої теореми.
V. Перевірка засвоєння та закріплення знань
- Наступне завдання називається «Математичний ланцюжок»
(До дошки виходять по черзі учні. Обирають із запропонованих завдань – рівняння відповідного рівня та розв’язують їх біля дошки)
Випереджальне завдання «Історична хвилинка»
Згадуючи про Франсуа Вієта хочеться розповісти, що під час війни Франції з Іспанією (16ст.) іспанці застосували для таємного листування дуже складний шифр. Король Генріх 4 звернувся за допомогою до Вієта, який через два тижні розгадав цей шифр.
Іспанці зрозуміли, у чому справа, лише тоді, коли раз у раз почали зазнавати невдач. Іспанські інквізитори, вважаючи, що, людина не могла розшифрувати такий складний шифр, звинуватили Вієта у спілкуванні з нечистою силою і засудили його до спалення на вогнищі. На щастя, Вієта не видали «священним» катам.
Інтерактивна вправа «Чиста дошка»
(На дошці 8 зведених квадратних завдань. Учні розв’язують та називають відповіді. Якщо відповідь правильна –рівняння витираємо з дошки. І так до тих пір –поки дошка не стане чистою.)
х2-13х+40=0 х2-3х-40=0 х2+5х-14=0 у2-2у-15=0 |
х2+2х-8=0 х2+9х-10=0 с2+с-20=0 х2-4х-5=0 |
Прийом «Мікрофон»
1.Числа при змінній у квадратному рівнянні.
2.Розв’язки квадратного рівняння.
3.Перший коефіцієнт зведеного квадратного рівняння.
4.Вираз в2-4ac називається…
5.Скільки коренів має рівняння, якщо Д=0?
6.Теорема, за якою розв’язують зведені квадратні рівняння?
7.Скільки коренів має квадратне рівняння, якщо Д<0?
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія
Прийом «Мікрофон»
-Сьогодні я дізнався(лась)….
-Я буду використовувати ……..
-Мені стане в нагоді………….
-Мені зрозуміло ………..
-Я запам’ятав (ла)……….
VІІ. Домашнє завдання: №1016, 1028, 1038; вивчити теореми параграф 21.