Урок активізації лексичного матеріал на тему "Іграшки та частини тіла(обличчя)". Даний урок розвиває пізнавальні інтереси молодших школярів різними методами та прийомами. Формує навички читання та письма, розвиває монологічне, діалогічне мовлення та навички аудіювання.
Клас: 2
Тема. Мої іграшки.
Мета. Повторити та активізувати лексичний матеріал, вчити описувати улюблену іграшку за поданим зразком , повторити граматичний матеріал- вживання присвійного відмінка в усному мовленні та модальне дієслово can у різних типах речень, практикувати учнів у вживанні структур ” I have got…” “It has got…”;
Розвивати навички монологічного та діалогічного мовлення, роботи в парах, групах, продовжувати формувати навички читання, письма та аудіювання;
Підвищувати інтерес до навчання, до вивчення англійської мови, виховувати бережне ставлення до іграшок
Очікувані результати: на кінець уроку учні повинні вміти називати іграшки , які вони мають та описувати улюблену, вживаючи при цьому речення типу I have got… It has got та показуючи частини тіла( голова)
Обладнання: аудіозапис пісень, відео, презентація, іграшки, роздаткові та тематичні картки, підручники, зошити, іграшки, смайлики.
Хід уроку
І. Підготовка да сприйняття іншомовного мовлення.
1. Привітання
“Hello, everyone!” song
2.Уведення в іншомовну атмосферу .
1) Бесіда. Гра зі Смайликами.
Nice to see you . How are you at the beginning of our lesson?
If you are happy raise happy smile.
If you are sad- sad smile.
If you are so-so raise so-so smile.
I see you are happy today. I hope you’ll be fine by the end of our lesson.
2) Гра з м’ячем.
Are you…? Yes, I am / No, I am not
Is he/she…? Yes, he/she is. No, he/she is not
How old are you?
How old is he/she?
Is he/she 7? Yes, he/she is. No, he/she is not
3.Фонетична зарядка
Look at the poster and repeat after me ALL, AL [ o: ] ball, small, tall
My pretty doll is very small. (слайд 2)
Say it in a whisper (loudly)
Say it as you are a robot.
4. Повідомлення теми і мети уроку.
My toys (слайд 1)
We are going to repeat the toys you have got and try to describe some of them. We have got different tasks. Do the task and stick the part of the puzzle to the board. Stick the parts of the puzzle in correct order.By the end of the lesson you’ll be able to name and describe your toys.
ІІ Основна частина уроку.
This is a box for toys. There are many toys in it. Let’s play with it. Take one and say what toy have you got.
I have got a… . (nice, lovely, big, small, funny) (слайд 3)
For example: Wow! I have got a lovely doll.
(1 частина пазлу)
Whose car is it?
It is Ann’s car
Ask and answer
Whose bed is it? – It is doll’s bed.
Whose house is it? – It is dog’s house.
Whose ball is it? – It is cat’s ball
…
(2 частина пазлу)
What is this? (тематичні картки)
-your nose
-your eyes
-your ears
-mouth
-hair
-face
3) Робота з підручником
Ex. 3 p.86
This is a … .
It has got … hair.
It has got … eyes.
My … has got a … nose.
My … has got a … face. ( слайд 5)
( 3 частина пазлу)
Song “ I am so happy” ( video)
Make up the sentences using the words on the blackboard.
( dance, play, read, fly a kite, ride a bike, swim, climb, jump, sing, run)
( 4 частина пазлу)
Video “ I can…”
Listen to the sentences. If you can say YES- clap your hands
If NO- stamp your feet.
What can Panda do?
Panda can run. (yes)
Panda can jump.(yes)
Panda can climb. (no)
Panda can swim. (yes)
It can hop. (yes)
It can dance. (no)
Panda can skip. (yes)
Panda can play. (no)
( 5 частина пазлу)
Worksheets
( 6 частина пазлу)
ІІІ. Заключна частина уроку.
Ex. 2, 3 p. 46 WB
I am very glad today
… were excellent
… were good
…. try to work harder
How are you at the end of our lesson?
Raise your Smiles ( слайд 8)