Урок на тему "Модуль числа"

Про матеріал
Урок вивчення нового матеріалу, знайомство з модулем,формування вмінь розв'язувати приклади та рівняння з даної теми.
Перегляд файлу

                                                  

 

                                                        Урок  № 68.                                           6 клас

Тема.  Модуль числа.

Мета: сформувати уявлення учнів про геометричний зміст поняття «мо­дуль числа»;

формувати вміння читати, записувати вирази, що містять модуль, а також знаходити значення виразів, що містять числа під знаком модуль, розв’язувати рівняння та нерівності з модулем і позначати їх розв’язки на координатній прямій; розвивати  логічне мислення, увагу,   виховувати прагнення удосконалювати свої знання.

Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь

Обладнання: комп’ютер, презентація, підручник, таблиця.

Девіз уроку:Думай  і роби, роби і думай.

                                                                                    І.А.Крилов.

Епіграф: Силу розуму надають вправи, а не спокій.

                                                                                      Папа Олександрівський.

 

Хід уроку

І. Організаційний етап

Організація уваги учнів.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Оскільки вправи домашнього завдання мали суто репродуктив­ний характер, правильність їх виконання перевіряємо тільки у «слабких» учнів

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Працюватимемо гарно,
Щоб урок пройшов немарно.

 

ІV. Актуалізація опорних знань

Бліц-опитування

  • Чи може шукана відстань бути від'ємним числом, нулем?
  • Як пов'язана шукана відстань з координатами точки?  Чи може відстань від початку відліку до заданої точки дорівнювати координаті цієї точки?
  • Чи зажди відстань від початку відліку до даної точки дорівнює ко­ординаті точки? У яких випадках — ні?    (Слайд 2)

Усні вправи

  1. Обчисліть

а)

: 8

б)

:

 

· 17

 

· 3

 

 

 

· 2

 

: 3

 

?

 

?

  1. Натуральним, цілим чи дробовим числом є -5, 1254567, , , -3, 5?
  2. Знайдіть значення виразу -7·(-7), - (+9), - (13), 0, -(-1), .

  Під час фронтального виконання усних вправ біля дошки працю­ють 3 учні, які розв'язують домашні задачі        (Слайд 3)

Задача. Знайдіть відстань від початку відліку до точок координатної прямої А(-4), В(4), С(2), Е , D(2,5), О(0)      

            V.Формування теми і мети уроку. (Слайд 4)

VI. Вивчення нового матеріалу

Історична довідка: Для запису модуля числа вживається знак ||. Цей знак ввів у математику в середині ХІХ ст. німецький математик Карл Вейєрштрасс.

  Термін “модуль” ввів англійський математик Р. Котес (1682 - 1716).

Слово “модуль” походить від латинського слова “modulus”, що означає “міра”.

 

Поняття модуля вводимо, вихо­дячи з геометричних міркувань, а потім уже на прикладах з'ясовуємо, що:

а) модуль додатного числа є це саме число,

б) модуль нуля є нуль (це ж саме число),

в) модуль від'ємного числа є число, протилежне до даного числа.

 

Важливо також, виходячи з геометричних міркувань і поняття «протилежні числа», підкреслити, що:

а) модуль даного числа — це єдине число, але,

б) однаковий модуль мають 2 протилежних числа.(Слайд 6 )

 

 

Модуль числа

1. Модуль числа а — це відстань від початку координат до точки А (а)

2. Позначають |-21, |31, |

3. Властивості:

1) |0| = 0,

2) | а | = а, якщо а додатне,

3) | а | = -а, якщо а від'ємне,

4) якщо | х | = а, де а — додатне чис­ло, то х = а або х = -а

Приклад

1.

2. | х | = 3, тому х = 3 або х = -3

3. Обчисліть значення виразу:

| 0 | + · | 2 | = 0 + · 2 = 0 +7 = 7

 

(Слайд 7,8,9 )

VІІ. Застосування знань. Формування вмінь

 №1 Вправи на використання означення модуля і його властивостей.

Усні вправи         

№ 987

№ 989

Письмові вправи     

Задача 1. Знайдіть модулі кожного з чисел:

81; 1,3; -5,2; ; ; ; -52; 0.  Запишіть відповідні рівності.

Задача 2. Знайдіть значення виразу |х|, якщо х дорівнює:

а) -12,3; б) -66; в) 83; г) -; д) 3; е) -6.

№2 Самоконтроль своїх знань.

                    Робота за підручником.

№ 994;               

№ 997;

№ 1006.

Задача 3. Знайдіть:    а) від'ємне число, модуль якого дорівнює 25; ; 7,4;

б) додатне число, модуль якого дорівнює 12; 1; ; 3,2;

в) додатні і від'ємні числа, модуль яких дорівнює 8; 5; 19,2; 0.

(Слайд  10,11, 12 )

Задача 4. Розв'яжіть рівняння: а) | х | = 6; б) | х | = 8; в) | х | = 0.

№1011 – запис на дошці

№3 Поглиблення знань

«Мудрі завдання» випереджальні завдання

№1 Розв’язати рівняння

│2│х│-3│=9

№2.Знайти усі цілі числа, які є  розв’язками нерівності. (Слайд 13 )

А)│х│≤5,б)│х│<3

VІІІ. Підсумки уроку.

          Самостійна робота (Слайд 14)

За опорним конспектом  повторюємо зміст вивчених понять.

Ігровий момент.

Я задумала два протилежних числа. Поставте тільки одне запитання, щоб дізнатись ці два числа.

(Слайд 15)

ІХ. Домашнє завдання

§23, № 988, 995 1005, 1008, 1012.

Х. Рефлексія.

(Слайд16)

 Як би ти оцінив свої здобутки на уроці:

  «Я все зрозумів, я все роблю правильно».

  «Мені була зрозуміла більша частина матеріалу, але я ще іноді
допускаю помилки».

— «Я майже нічого не зрозумів, нова тема для мене дуже складна».

(Слайд 17).

 

docx
Додано
28 грудня 2022
Переглядів
666
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку