|
Урок хімії |
8 клас |
На тему: «Молярна маса»
|
Кімакович Л.І |
|
|
Урок 33
Тема Молярна маса.
Цілі:
- Формування ключових компетентностей:
- саморозвитку й самоосвіти — створення проблемних ситуацій, уміння розв'язувати задачі;
- інформаційної — вміння робити короткий раціональний запис, робити висновки та узагальнення;
- комунікативної — вміння працювати в парі.
- Формування предметних компетентностей: формувати поняття «молярна маса», розкрити різницю між поняттями «молярна маса» та «відносна молекулярна маса»; формувати вміння робити розрахунки із застосуванням понять «кількість речовини», «молярна маса»; розвивати хімічну мову; виховувати інтерес до хімії як науки.
Обладнання: ПСХЕ, роздавальний матеріал, інструктивні картки.
Тип уроку: засвоєння вмінь і навичок.
Хід уроку
І. Організація класу
Перевірка готовності учнів до уроку, створення робочого настрою на уроці.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання.
2. Перевірка теоретичних знань:
Хімічний диктант
1.Фізична величина, яка характеризує число структурних 2.частинок у певній кількості речовини - …………….;
Кількість речовини визначається співвідношенням:
n = ?
3. N – це ………………………;
4. 1 а. о. м. дорівнює ………....;
5. NA дорівнює………………..;
6. Якщо N = NA,то n = ?
7. Термін «моль» ввів у хімію ……………………;
8. Закон про певні співвідношення речовин при хімічних реакціях сформулював ………………;
9. У Всесвіті кількість зірок становить приблизно …………………;
10. Розмірність сталої Авогадро …………………..
3. Перевірка практичних навичок та умінь
Розв’язати задачі (по групах):
а) Скільки молекул міститься у 2моль цукру?
б) Скільки атомів міститься у залізі кількістю речовини 1,25 моль?
в) Скільки молекул міститься у воді кількістю речовини 3,5 моль?
(Перевірка, корекція знань)
ІІІ. Зіткнення учнів із проблемою й висловлення первинних гіпотез
Закінчить рівняння реакції:
Na + Сl2 =
Для того, щоб здійснити цю реакцію треба взяти 2 моль атомів натрію та 1 моль молекул хлору (або 2 моль атомів Хлору).
1.Скільки атомів міститься у 2 – х молях натрію?
2.Скільки молекул містить 1 моль хлору?
3.Скільки атомів містять 2 моль Хлору?
(Учні називають відповідну кількість структурних частинок).
Вчитель: Але немає такої машини, яка б могла відрахувати 6,02 ∙ 1023 або більше атомів, молекул або йонів. Тому треба проводити дослідження, щоб знайти масу одного моль речовини. Таким чином, якщо потрібно взяти 1 моль натрію, то треба просто зважити таку кількість речовини, замість того, щоб перераховувати жахливо велику кількість частинок.
ІV. Визначення теми та мети уроку
Повідомлення теми уроку.
Формулювання разом з учнями мети й завдань уроку.
V. Робота над гіпотезами, висловленим учнями
1.Робота з опорним конспектом ( засвоєння теоретичних питань):
Масу одного молю речовини називають молярною масою речовини.
Молярна маса речовини позначається літерою – М
Одиниця вимірювання – г/моль
Щоб розрахувати молярну масу атому треба масу одного атома помножити на кількість атомів, яка міститься у 1 моль речовини, тобто на 6,02 ∙ 1023 .
Математично це можна виразити формулою:
М = m · NA, де М – молярна маса; m – маса атому або молекули; NA – стала Авогадро.
Наскрізна змістова лінія Здоров’я і безпека
Задача: а) Сірка має моторошний запах і володіє задушливою дією для людини. Жерці використовували її для проведення різних обрядів і священного куріння, а військові додавали до складу різних горючих сумішей. Розрахувати масу 1 моль речовини сірки;
б) Вода допомагає понизити можливість серцевого нападу. Після проведення чергових досліджень вчені зробили висновок, що люди, які вживають близько 6 склянок води щодня, менше перебувають під ризиком серцевого удару на відміну від тих людей, які випивають всього 2 склянки. Розрахувати масу 1 моль речовини води;
Коли відомо, що маси молекул сірки та води дорівнюють відповідно:
ma(S) = 5,3238 · 10-23г
ma(H2O) = 2,9916 · 10-23г
Молярні маси цих речовин будуть дорівнювати:
М(S) = ma(S)· NA = 5,3238 · 10-23г · 6,02 ∙ 1023моль-1 = 32,0599г/моль ≈ 32г/моль
М(H2O) = ma(H2O)· NA = 2,9916 · 10-23г · 6,02 ∙ 1023моль-1 =
= 18,0154г/моль ≈ 18г/моль
Порівняйте числові значення:
Ar (S) = Mr(H2O) =
М(S) = М(H2O) =
Зробіть висновки. Заповніть відповідні пропуски стосовно числового значення молярної маси: ………………… значення молярної маси речовини збігається з числовим значенням її відносної ……………. маси або …………. атомної маси.
Оскільки молярна маса – це маса 1 моль речовини, то вона пов’язана з кількістю речовини та масою речовини співвідношенням:
n = , де n – кількість речовини;
m – маса речовини; М – молярна маса речовини
Користуючись загальною формулою, зробіть математичний вираз:
Маси: m = ?
Молярної маси: М = ?
Якщо n = , а також n = , тоді = , що можна використовувати для розв’язання розрахункових задач.
№1. Розрахуйте молярну масу:
а) оцтової кислоти С2Н4О2 ; б) метану СН4; в) нітратної кислоти HNO3
№ 2. Заповніть таблицю:
Речовина |
М г/моль |
m г |
n моль |
N
|
О2 |
|
64г |
|
|
Аl2О3 |
|
|
10 моль |
|
Р2О5 |
|
|
|
12,04 ∙ 1023 |
Н2SО4 |
|
98г |
|
|
(Первинна перевірка та корекція знань)
№ 3. Розв’яжіть задачу (групах):
І група: В якій масі води міститься така ж кількість молекул, скільки атомів в 36г магнію?
ІІ група: Розрахуйте масу кисню, яка містить стільки молекул кисню, скільки їх у 10г водню.
ІІІ група: Де більше молекул: в 1г Нітроген(ІІ) оксиду, чи 1г Нітроген(ІV)оксиду?
(Перевірка та корекція знань)
Приклад картки:
Задача: Масові частки Калію, Хрому і Оксигену в складі сполуки відповідно дорівнюють: 26,53%, 35,37%, 38,1%. Знайти формулу сполуки.
Дано: Розв’язання:
ω(Сr) = 35,37% З умови задачі зрозуміло з
ω(O) = 38,1% яких атомів складається дана
Формула -? речовина, залишається лише встановити їх кількість. У загальному вигляді формулу невідомої сполуки можна подати умовно позначивши її як речовину А:
А - КхСrуОz, де х,у,z – індекси.
Співвідношення атомів у молекулі речовини таке саме, як і співвідношення кількостей речовини елементів у будь – якій довільній кількості речовини:
х : у : z = n(К) : n(Сr) : n(О)
Припускаємо, що маса невідомої речовини 100г, тоді
m(К) = 26,53г
m(Сr) = 35,37г
m(О) = 38,1г
За формулою n = обчислюємо кількість речовини кожного елемента:
М(К) = 39г/моль,
М(Сr) = 52г/моль,
М(О) = 16г/моль
n(К) = = 0,68 моль
n(Сr) = = 0,68 моль
n(О) = = 2,38 моль
Отже, підставляючи дані у попередню формулу, отримуємо таке співвідношення: х : у : z = 0,68 : 0,68 : 2,38
Поділивши кожне число на найменше, отримуємо: 1:1: 3,5.
Зрозуміло, що індекс повинен бути цілим числом, тому це співвідношення збільшуємо у два рази: 2 : 2 : 7
Підставляємо ці значення у загальну формулу і отримуємо К2Сr2О7.
VІІ. Підсумок уроку
Учні порівнюють відповідність досягнень уроку поставленим завданням, відповідають на питання:
VІІІ. Домашнє завдання
Вивчити §20
Виконати завдання № 140,151
*Задача . Обчисліть, у якій масі кисню міститься така ж кількість молекул, що й у 10 г водню Н2.
Список використаних джерел :
1. Хімія.7 - 9 класи – Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. Хімія. 7-9 класи (оновлена), затверджена наказом МОН України від 07.06.2017 № 804. (http://mon.gov.ua/activity/education/zagalna-serednya/navchalni-programi-5-9-klas-2017.html)
2. Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів у системі загальної середньої освіти,— К.; Ірпінь, 2004,— 176 с.
3. Савчин М. М., Ковальчук Н. І. Хімія. Вимірник навчальних досягнень. Діагностично-тренувальні завдання. 9 клас,— Л.: ВНТЛ-Класика, 2004,— 336 с.
4. Ярошенко О. Новицкая В. И. Задания и упражнения по химии: Учебное пособие для средних школ,— К.: Станица, 1997,— 180 с.
6. http://www.nanoworld.org.ru