Цілі:
Обладнання: роздавальний матеріал, мультимедійний проектор, ком п’ютер.
Тип уроку: ВНМ (О).
Форми роботи: прийом «Мікрофон», робота в парах, бесіда, фронтальна робота.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1 Прийом «Мікрофон» за основними поняттями попередніх уроків
(Запитання проектують на екран.)
Обчислити відносні молекулярні маси алюміній оксиду, кальцій ортофосфату (Ca3(PO4)2).
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Ми вже знаємо, що всі речовини взаємодіють між собою в певних кількостях. Коли для реакції потрібно взяти речовину, ми її зважуємо.
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
(Необхідні схеми проектують на екран.)
1. Ми вже знаємо, що 1 моль будь-якої речовини містить стале число структурних частинок, але кожна з них має певну масу. А тому 1 моль речовини буде мати стале значення маси.
Молярна маса — маса 1 моль речовини.
2. Значення молярної маси речовини чисельно співпадає зі значенням відносної молекулярної маси.
М (речовини) = Мr (речовини).
3. Одиниці вимірювання молярної маси речовини:
М (речовини) = г/моль.
4. Молярна маса пов’язана з кількістю речовини:
Наведемо приклад розв’язування задачі із застосуванням цих формул.
Обчислити кількість речовини води масою 3,6 г.
Аналіз задачі: Що відомо? Що знайти? Як це зробити?
Дано: m (H2O) = 3,6 г |
Розв’язання 1. Яка молярна маса води? M (H2O) = Mr (H2O) Mr (H2O) = 2⋅ Ar (H) + Ar (O) = 2⋅1+16 = 18. M (H2O) =18 г/моль. |
ν (H2O) = ? |
2. Яка кількість речовини води?
.
Відповідь: ν (H2O) = 0,2 моль.
VІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Учням пропонують роздавальний матеріал із переліком задач. Одну задачу учень розв’язує біля дошки.
Робота в парах
1. Обчислити масу ферум(ІІ) оксиду кількістю речовини 0,2 моль.
2. Обчислити кількість речовини вуглекислого газу масою 1,1 г.
3. Обчислити кількість речовини ферум(ІІІ) сульфату масою 8 г.
4. *Обчислити кількість атомів Гідрогену, що містяться у водні масою 6 г.
VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ