Урок української мови та читання в 3-му класі.
Тема: Основа і закінчення слова
Мета:
поширити знання учнів вивченням нового матеріалу про основу та закінчення слова, удосконалювати раніше отриманні знання; розвивати кмітливість, творчі здібності учнів, орфографічні та каліграфічні навички; формувати в учнів уміння змінювати слова за питаннями, виділяти змінну частину, визначати закінчення у слові, пояснити роль закінчення для зв’язку слів у реченні, розвивати мовлення, вміння аналізувати, зіставляти; виховувати любов до книги.
уміння вчитися: формувати здатність сприймати мету, яку ставить учитель, відповідно до неї планувати і виконувати необхідні дії, контролювати й оцінювати свої результати, виконувати навчальні творчі завдання, доводити правильність певного судження та власної думки;
комунікативної: удосконалювати володіння позитивними навичками спілкування; уміння налагоджувати взаємодію під час роботи в групі, будуючи відповідним чином свої висловлювання;
інформаційної: удосконалювати вміння здобувати з підручника необхідну інформацію.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Міжпредметні зв’язки: українська мова, читання, музичне мистецтво.
Обладнання: учбові таблиці, відеосупровід для хвилинки відпочинку.
Хід уроку
І. Організація класу.
Учитель:
І знову кличе дзвоник в клас —
знання нові чекають нас.
Який девіз, діти, у вас?
Діти (разом): “Ми дуже любим рідну мову. Її мелодію чудову.”
Учитель: Тож починаємо урок.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
1. Учитель:
З яким настроєм ви прийшли на урок?
(Діти показують смайлики)
Учитель: Вважаю, що такий самий настрій у вас залишиться наприкінці нашого уроку.
А зараз, будь ласка, відгадайте загадку.
Бачить — не бачить, чути — не чує,
Мовчки говорить, дуже мудрує.
Часом захоче — правди навчає,
Часом жартує — всіх звеселяє.
Люба розмова,
Дай Боже, діти, з нею довіку жити — дружити.
Хто ж вона в світі дуже щаслива,
Мудра, правдива і жартівлива?
(Книга)
Учитель:
Для чого людям потрібна книга?
2. Створення “асоціативної павутинки”.
Книжка розкаже:
- про тварин
- рослини
- моря, океани
- про планети, зірки
- країни світу
- життя людей
З книг ми черпаємо знання. За їх допомогою ми вчимося читати і писати.
Недаремно говорять: “Хто багато читає, той багато знає”.
І сьогодні наш підручник допоможе нам познайомитись ще з однією цікавою темою.
ІІІ. Сприймання та усвідомлення учнями нового матеріалу.
1. Повідомлення теми та мети уроку.
Учитель:
Сьогодні, на уроці, за допомогою нашого підручника, ми продовжимо мандрівку до королівства “Будова слова”.
Ви познайомитесь із частиною слова, яка змінюється, дізнаєтесь, як вона називається та позначається, для чого служить у реченні.
2. Гра “Розсипанка”.
Учитель:
Відгадайте, яка ж частинка живе у слові?
Нас слова міняють часто.
І як видно — це на щастя.
Бо якби ми не мінялись,
То й слова б не поєднались.
Так що ж це за частинка?
( Відповіді дітей).
Учитель:
Так, діти, це — закінчення.
Отже, навіщо нам потрібно закінчення?
(Запис на дошці).
Відшуміло, хлібами, осінь, стиглими.
Учитель:
Чи можна запис на дошці назвати реченням?
(Відповіді дітей)
Учитель:
Так, не можна назвати реченням, тому що речення висловлює закінчену думку.
А що потрібно зробити, щоб утворилось речення?
(відповіді дітей)
Поставити слова на місце.
Запис речення до зошитів.
Осінь відшуміла стиглими хлібами.
Учитель:
Яке ж слово у нас змінилося?
(Відшуміло)
А що ж змінилося у цьому слові?
(Закінчення).
ІІІ. Висновок.
Яку функцію виконує закінчення?
Робота над правилами: с. 54-55.
Фізкультхвилинка (з відеосупровідом).
4. Робота з підручником.
С. 54: Впр. 101.
(Випишіть різні форми слова, що повторюється в прислів’ях.
Познач змінну частину: закінчення □ ).
5. Гра “Передбачення”.
Учитель:
А зараз, діти, ми познайомимось ще, з однією частинкою слова. А якою саме, ви зараз дізнаєтесь із загадки.
Якщо в слові неодмінно
Є його частина змінна,
То є та, що не зникає.
Як її ми називаєм?
І цю частину ми називаємо основою слова ( └┘ ).
Тобто, основа — це фундамент слова, частина слова без закінчення.
Діти, а скажіть мені, будь ласка, яка вже знайома частинка слова входить до основи?
(Відповіді дітей).
Так, вірно, це — корінь слова (ᴖ)
Робота з учбовою таблицею “Будова слова”.
Вправа “Мозковий штурм”.
Колективна робота: впр. 103 (1, 2 стовпчики).
Учитель:
Для того, щоб успішно виконати наступне завдання, пригадаємо, що таке закінчення і основа слова. Та як вони позначаються (└┘ , □ )
ІV. Узагальнення і систематизація знань.
1. Самостійна робота: впр. 103 (1): 3, 4 стовпчики).
2. Творча робота із словниковими словами: комбайн, комбайнер.
(Зміни слова так, щоб утворилися речення. Запиши. Познач закінчення, основу, корінь у змінених словах).
3. Групова робота за картками.
Прочитайте слова, спишіть її. Позначте у цих словах закінчення, основу і корінь.
- Ліси, лісочки, лісовий, пролісок.
- Сонце, сонечко, сонячний.
- Хмара, хмарка, хмарне, безхмарний.
4. Індивідуальна робота за картками.
(Прочитай. Спиши, змінюючи слова в дужках за змістом речень. Познач основу і закінчення в цих словах).
У криниці джерельна (вода).
Люди із задоволенням п’ють (вода).
Біля (вода) завжди є кухлик.
Смачною (вода) можна вгамувати спрагу.
V. Підбиття підсумків. Рефлексія.
1. Вправа “З’єднай лініями назви частин слова з їх позначками”.
( Робота з картками).
ᴖ закінчення
└┘ корінь
□ основа
2. Самооцінювання роботи.
(Робота з картками).
- все зрозумів, можу допомогти іншому;
- зрозумів, але необхідно ще попрацювати;
- потрібна консультація.
3. Учитель:
Діти, чи змінився ваш настрій наприкінці уроку?
(Діти показують смайлики).
Як ми й передбачали, настрій у вас залишився гарний. Спасибі вам, діти, за те, що ви відмінно працювали.
VI. Домашнє завдання.
с.54-55: правила, с.54: вправа 102. (Зміни виділені слова так, щоб утворилися речення. Запиши. Познач закінчення в змінених словах.)
ЛІТЕРАТУРА
1.Типові освітні програми Нової Української школи. 1-2 та 3-4 класи.-Київ: Видавництво “Світоч”, 2019.-336с.
2. Українська мова та читання: підручник для 3 класу з навчанням російською мовою закладів загальної середньої освіти ( у 2х частинах, з аудіосупроводом)/О.Коваленко.-Харків: “Ранок”, 2020.