Всеукраїнський конкурс навчальних матеріалів до інтегрованого курсу «Природничі науки»
ПРИРОДНИЧІ НАУКИ, 10 клас
Охотник Галина Григорівна, вчитель фізики КЗ «СЗШ № 23» Кам'янської міської ради
УРОК НА ТЕМУ «Походження Всесвіту. Історія розвитку уявлень про Всесвіт. Гіпотеза Великого Вибуху»
Мета уроку: Дати учням відомості про сутність гіпотези «Великого вибуху». Ознайомити з прикладами спостережних даних, які підтверджують теорію Великого вибуху. Розглянути масштаби астрономічних явищ та об’єктів. Формувати уявлення про унікальність нашого Всесвіту. Розвивати інтерес до вивчення навчального предмета.
Тип уроку: вивчення нового навчального матеріалу.
Практична складова навчання |
Очікувані результати навчально-пізнавальної діяльності учнів |
||
Знаннєвий: |
Діяльнісний: |
Ціннісний: |
|
практична робота: Дослідження Всесвіту за допомогою фотографій телескопу Габбл. |
пояснює: сутність гіпотези «Великого вибуху»; наводить приклади: спостережних даних, які підтверджують теорію Великого вибуху. |
описує: великомасштабну структуру Всесвіту та загальноприйняті моделі його походження й розвитку; характеризує: вклад Коперника, Кеплера, Галілея, Ньютона в розвиток уявлень про Всесвіт; моделі походження й розвитку Всесвіту. |
оцінює: масштаби астрономічних явищ та об’єктів; робить висновок: про унікальність нашого Всесвіту. |
ХІД УРОКУ
Таблиця елементів структурних знань та шляхи їх формувань
Етапи уроку |
Завдання етапу |
Методи, прийоми навчання |
Форми навчальної взаємодії |
Дії вчителя |
Дії учнів |
I. Організаційний етап |
Налаштувати на продуктивну працю. |
Словесно-інформаційні. |
Фронтальна. |
Привітання з класом. |
Привітання з вчителем. |
II. Етап орієнтації |
Виявити рівень знань. Визначення типових помилок. |
Бесіда, пояснення. |
Бліц-опитування, бесіда. |
Актуалізація опорних знань:
|
Інтелектуальна розминка. |
III. Етапи покладання мети і проектування |
Викликати пізнавальний інтерес; організувати самостійне формулювання теми і мети уроку. |
Створення проблемної ситуації і труднощів інтерпретації фактів і явищ. |
Фронтальна бесіда з елементами проблемного навчання.
|
Мотивація. Програмно-цільове управління «Є все таки в цьому житті одна-єдина гідна людини справа – дізнаватися правду про світ і про своє місце в цьому світі» Н. Копернік.
|
Обговорюють і записують в зошит планування навчальної діяльності. |
IV. Етап організаційно -діяльнісний. Пошуково-дослідницький етап. Практичний етап. |
Організувати планування і вибір методу отримання інформації.
|
Мотивація, спонукання до пошуку. Використання QR-кодів. |
Демонстрація експериментів.
|
Пропонує переглянути і обговорити сторінки «Всесвіт»«Теорія та експериментальні дослідження проявів «Великого Вибуху»
|
Здійснюють евристичне спостереження з послідуючим поясненням. |
Евристичний. Робота з мережею Інтернет. Використання QR-кодів.
|
Робота в групах. |
Пропонує переглянути і обговоритисторінку «Всесвіт» сайту «Світ астрономії»
|
Переглядають ресурс, обговорюють свої ідеї. Роблять записи в зошит у вигляді опорного конспекту. |
||
Робота з джерелами інформації. Аналіз і логічне мислення. Використання QR-кодів.
|
Робота в групах, «мозковий штурм». |
Пояснює умови роботи. Вивчення нового матеріалу: зіткнення учнів з фактами, явищами, які потребують теоретичного пояснення.
|
пошук пояснення. |
||
V. Етап контрольно- оцінювальний. Практичний етап. |
Орієнтувати діяльність учнів на використання знань на практиці. |
Логічне доказове мислення. |
Поєднання загальнокласних та індивудуальних. |
Формуються вчителем групи так, щоб у кожній з них був хоча б один учень, який правильно виконав дану задачу. Вчитель слухає пояснення, переходячи від одної групи до іншої, відмічає тих, хто проводить навчання, якщо потрібно-проводить пояснення. Задачі:
|
«Базар задач» У сформованих групах іде обговорення поставленої проблеми, а потім «обмін задачками». Індивідуально розв’язують задачі за дидактичними матеріалами з послідуючим коментуванням та записом на дошці. |
VІ. Завершальний етап |
Забезпечити осмислення процесу і результати діяльності. |
Бесіда. Метод ПРЕС.
|
Фронтальна |
Підводить підсумок уроку. Рефлексія Запитання
|
|
Домашнє завдання: підготувати повідомлення про вклад Коперника, Кеплера, Галілея, Ньютона в розвиток уявлень про Всесвіт; моделі походження й розвитку Всесвіту.
Завдання для спостережень: Чи можна за допомогою шкільного телескопа побачити, що галактики від нас віддаляються?
Захист навчального проекту «Космологічні моделі Всесвіту»
Тест «Будова Всесвіту»
Мої авторські ресурси до уроку:
http://galinaokhotnik.tilda.ws/universe
http://galinaokhotnik.tilda.ws/bb
http://galinaokhotnik.ucoz.ru/index/vsesvit/0-8
© Охотник Г. Г. e-mail: galinaokhotnik@gmail.com