ТЕМА: ПРАВОПИС -ТЬСЯ, -ШСЯ В КІНЦІ ДІЄСЛІВ
Мета:
Внутрішньопредметні зв’язки: пунктуація, синтаксис, орфографія, лексикологія.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Доброго дня, шановні семикласники! Рада Вас бачити, собі і всім Вам хочу побажати :
Усміхнися всім навколо: небу, сонцю, квітам, людям –
І тоді обов’язково день тобі веселим буде!
А починати будь-яку роботу треба тільки з чудовим настроєм!.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Мініопитування. "Снігова куля"
(Учні по естафеті завдають питання один одному про дієслово)
Перевірка домашнього завдання (вибірково)
Перевіримо домашнє завдання. Зачитайте свої прислів’я і поясніть написання не з дієсловами
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Закони письма і вимови вивчай:
Написано -ться, а ти [ц:а] вимовляй.
Хто рано прокидається,
Зарядкою займається,
Роботи не боїться,
Той завжди добре вчиться.
Закони письма і вимови вивчай:
Написано -шся, а ти [с:а] вимовляй.
Швиденько одягаєшся,
В дорозі не спиняєшся.
Так, друже мій, ніколи
Не спізнишся до школи.
Л. Лужецька
Тож, як ви вже зрозуміли, ми продовжуємо подорожувати країною «Морфологія» і зараз гостюємо у складної та цікавої частини мови «Дієслова» Тема сьогоднішнього уроку «Правопис –ться, -шся в кінці дієслів» (запис теми в зошити).
Завдання ,які стоять перед нами:
Словниковий диктант
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Лінгвістичне дослідження
Хто мови своєї цурається, хай сам себе стидається.
Від меча рана загоїться, а від лихого слова — ніколи.
Удар забувається, а слово пам’ятається.
Ознайомлення з орфограмою «Правопис -ться, -шся в кінці дієслів».
Дієслова на -ть, -ться пишуть із м'яким знаком: навчають, пишаються.
Дієслова на -ться вимовляють так: сміються [с'м'ійуц':а], граються [грайуц':а].
Дієслова на -ш, -шся пишемо без м'якого знака: навчаєш, пишаєшся.
Вимовлюють їх так: [навчайеиш], [пиешайеис':а].
Дослідження-відновлення
Відновити прислів’я: вставити потрібні за змістом дієслова на -ться, -шся. Записати речення. Визначити дієвідміну вставлених дієслів та інші морфологічні ознаки.
1. Не плюй у криницю, бо... і тобі води ....
2. Як ..., так і спатимеш.
3. У ноги ..., а за п’яти кусає (Нар. творчість).
Матеріал для вчителя: 1. Не плюй у криницю, бо прийдеться і тобі води напиться. 2. Як постелишся, так і спатимеш. 3. У ноги кланяється, а за п’яти кусає.
Конструювання
Із поданих дієслів утворити нові дієслова за допомогою -ш, -шся, -ть, -ться.
Учні першого варіанту утворюють дієслова на –ш, -шся,
а другого варіанту – на –ть,-ться. Визначте особу і дієвідміну утворених дієслів.
Купати, молити, учити, крутити, сіяти, зігнути, носити, одягати, вітати.
Купати- купаєш, купаєшся, купають, купаються.
Молити- молиш, молишся, молять, моляться.
Учити- учиш, учишся, учать, учаться.
Крутити- крутиш, крутишся, крутять, крутяться.
VІ. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Орфографічний практикум
► Запишіть речення. Поясніть написання ь в дієсловах і визначте синтаксичну роль дієслів.(Робота біля дошки)
1. Сонце з кожним днем піднімається все вище. 2. Гаряче серце б’ється і тремтить, і відчуваєш, як зростають крила (Л. Дмитренко). 3. Правда суду не боїться (Народна творчість). 4. Вже на початку березня червоногруді снігурі потроху посуватимуться до себе додому аж під самісіньку тундру (О. Копиленко).
Дослідження- переклад
► Перекладіть дієслова українською мовою. Порівняйте їх правопис в українській і російській мовах. З двома з них складіть речення і запишіть.
Улыбаешься, готовиться, занимаешься, учиться, встречаеться, советуешься, радуешься.
Смієшся, готується, займаєшся, вчиться, зустрічається, радишся, радується.
Творча робота
1. Велика дорога … з першого кроку. 2. Усе добре, що добре …. 3. Лякана ворона і куща ….
Запишіть речення, поясніть вивчені орфограми.
VІІ. ПІДСУМОК УРОКУ
Лінгвістична гра «Спіймай слово»
Зменшується, виховуєшся, опікуєш, різьблять, дивишся, гуляєш,віриш, коливається, зберігається, замрієшся, хвилюється, усміхаєшся, лежать, миришся, малюється, охороняєш,доводишся, журяться
Рефлексія
Сьогодні ми вивчили…
Найскладнішим було…
Сподобалося …
Візьму з собою на наступний урок …
VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (ЗА ВИБОРОМ)
Улыбаешься-
Готовиться-
Занимаешься-
Учиться-
Встречаеться –
Советуешься-
Радуешься-
Улыбаешься-
Готовиться-
Занимаешься-
Учиться-
Встречаеться –
Советуешься-
Радуешься-
Улыбаешься-
Готовиться-
Занимаешься-
Учиться-
Встречаеться –
Советуешься-
Радуешься-
Лексико-фонетична п’ятихвилинка «Хто швидше?».
Уписати в горизонтальні рядки дієслова у формі ІІ особи однини теперішнього часу, інфінітиви яких мають таке лексичне значення.
1. Проводити час за яким-небудь заняттям, що служить для розваги, відпочинку. 2. Швидко пересуватися. 3. Спрямовувати погляд, прагнучи побачити когось. 4. Доводити до сухого стану, робити сухим.
5. Радіти, показуючи це на обличчі.