Урок на тему: Проблеми життя і смерті, дружби й зрадництва у оповіданні Джека Лондона « Жага до життя».

Про матеріал
Конспект уроку із зарубіжної літератури (6 клас) за оповіданням Джека Лондона "Жага до життя"
Перегляд файлу

1

 

Проблеми життя і смерті, дружби й   

           зрадництва у оповіданні Джека Лондона  « Жага до життя».

Цілі:  

навчальні – ознайомити учнів із змістом оповідання; допомогти усвідомити його

          ідейно-художні особливості  та естетичну привабливість, морально-

          етичну спрямованість; 

розвивальні – розвивати образне та  логічне мислення, навички роботи з художнім текстом, уміння виразно, вдумливо читати , переказувати, висловлювати свої думки та враження;

виховні – формувати  прагнення до загартування духу й тіла, до збереження власної гідності.

 

 

Людину, яка не здається,

                                                                              перемогти не можна

(Е. Хемінгуей)

« Справжнє призначення людини -  жити, а не існувати».

    Джек Лондон

Хід уроку

І. Мотиваційний етап.

1.Забезпечення емоційної  готовності  учнів до  уроку.

Демотиватори (або мотиваційні постери)

  •           На сьогоднішній день це популярна інтернет-розвага для мотивування до певних дій та вчинків. Я пропоную вам обрати один із постерів, прочитати і прокоментувати його. Сподіваюся, що дані вислови позитивно налаштують вас на сьогоднішній урок і на подальше життя.

ІІ. Актуалізація опорних знань і суб’єктивного досвіду.

1.Слово вчителя. У житті кожної людини трапляться моменти, коли сили, здається, кидають тіло, коли бажання боротися і жити зникає. Саме тоді відкривається так зване «друге дихання» і ти піднімаєшся, переборюєш труднощі, долаєш перешкоди. І тоді доля на знак твоєї перемоги подає тобі руку. Саме про такі випробування людського духу, про людську стійкість  йдеться в оповіданні відомого американського письменника Джека Лондона «Жага до життя».

  •           Що спонукало Джека Лондона звернутися у своїй творчості до теми «золотої лихоманки» в Північній Америці?
  •           Чому письменник пише про сильних особистостей? Чим викликаний такий інтерес? (Життя в Клондайку відкрило для майбутнього письменника важкі  умови виживання серед суворої північної природи. Він зрозумів, що життя на Алясці стало випробуванням на міцність не тільки для нього, а й  для багатьох чоловіків. Це були ті умови,в яких люди проявляли свою слабкість,але були і такі,що ставали сильними особистостями, здатними вистояти в битві за життя.

2.Опрацювання теоретичних понять

  •           Твір «Жага до життя» - це…
  •           Що таке оповідання?
  •           Доведіть, що твір Джека Лондона є оповіданням.
  1. Літературна реконструкція. Робота в парах

Згадаймо сюжет оповідання.

Я пропоную вам відновити авторську послідовність подій в оповіданні “Жага до життя”

1. «Зрада Біла»

 2. «Боротьба з голодом»

3.  «Помилка рибалки»

4.  «Зустріч з ведмедем»

5.  «Фінал життя Білла»

6.  «Поєдинок з вовком»

7. «На китобійному судні “Бедфорд”»

- Молодці!

ІІІ Цілевизначення та планування навчальної діяльності.

Представлення концепту теми.

 Ознайомлення із темою і метою уроку.

Роботу над темою сьогоднішнього уроку я пропоную розпочати із перегляду буктрейлера до оповідання Джека Лондона.

1.Перегляд буктрейлера до оповідання Джека Лондона.

  •           Які враження від переглянутого відеофільму?
  •           У буктрейлері звучали питання:
  •           Як діяти в екстремальних обставинах?
  •           На що сподіватися?
  •           Як вижити?
  •           Кого можна назвати справжнім другом?

Відповіді на ці запитання ми з вами спробуємо сьогодні віднайти у оповіданні Джека Лондона.Сьогодні ми пройдемо стежками людсь­ких доль, спробуємо розібратися, що таке справжнє людське щастя, дружба. Намагатимемося також проникнути у психо­логію та мотиви людських вчинків.

 Тому девізом нашого уроку є «Перемагають лише сильні», а визначити тему уроку ми спробуємо самі, виконавши вправу «Хмара слів»

2.Вправа «Хмара слів»

- Які проблеми порушено у творі?

 

Отже, тема сьогоднішнього уроку звучить так:

 

 Проблеми життя і смерті, дружби й   

           зрадництва у оповіданні Джека Лондона  « Жага до життя».

  •           А епіграфами є такі вислови:

Людину, яка не здається,

                                                                              перемогти не можна

(Е. Хемінгуей)

« Справжнє призначення людини -  жити, а не існувати».

    Джек Лондон

  •           Як дані вислови стосуються нашого уроку? Як ви їх розумієте?

 

ІV.  Робота з текстом оповідання

Слово вчителя. Митець описує реальні географічні місця, якими мандрують його персонажі. Спробуємо уявити собі той далекий північний простір, де опинилися герої Джека Лондона.

Героїв оповідання чекає довгий, важкий та небезпечний шлях, який вони мають подолати.

  •           Назвіть головних героїв. Скільки їх? (Двоє. Білл та його товариш)
  •           Що привело людей до цієї безлюдної дикої місцевості? (Вони були золотошукачі, а тепер мають повернутися, бо скоро настане зима і в цій місцевості не вижити. Герої ідуть до схованки з провізією,потім попрямують до моря, щоб сісти на корабель і повернутися додому).
  •           Як ви оцінюєте вчинок  Білла? (Білл зрадив товариша, вчинив аморально. Адже він покинув свого хворого товариша напризволяще серед  безкрайньої пустелі).

1. Створення проблемної ситуації. Слово вчителя. Герой оповідання пройшов шляхом тяжких випробувань. Як вдалося йому вижити в таких складних природних умовах, та ще й  пораненому? Розглядаючи історію героя, ми визначимо правила виживання в екстремальних умовах.

Методичний коментар: правила виживання учні записують в зошит.

– Як ви  вважаєте, що відчуває людина, яка опинилася в складній,  екстремальній ситуації? (У людини виникає велике емоційне напруження або стрес. Вона почувається розгубленою, нею керує страх, починається паніка. В такому стані людина не контролює себе, а значить не може приймати правильні виважені рішення.)

– Що в такому разі радять психологи? (Заспокоїтись і перелічити всі «+» і «» сторони ситуації, яка склалася)

Ситуація, в якій опинився герой

Позитивні сторони

Негативні сторони

Залишився живий

На нього чекають вдома

 

Зрада Білла

 Травма ноги

Збився зі шляху

Закінчилися харчі

Перше правило: не втрачати надії, не впадати у відчай

Про що думав Білл, залишаючи товариша напризволяще?

– Розкажіть про  почуття головного героя після зради товариша. Зачитайте відповідні рядки. (Страх, відчай. «Він затремтів, як у лихоманці». Віра і бажання жити)

4. Робота з текстом

  •         Якими були шанси героя на виживання в даний момент? (мінімальні, але він бореться, не втрачає надії)
  •         Чи варто взагалі боротись за життя, особливо тоді, коли шанси мінімальні?
  •         Згадайте момент, коли чоловік плакав? (коли зрозумів, що риба втекла)
  •         Сльози героя – це слабкість духу? Зачитайте цитату.(«Спершу він плакав тихенько, далі вголос, і його ридання розлягалися над байдужою пустелею довкола; опісля він плакав без сліз, конвульсивно схлипуючи».
  •         Яке значення має вогонь для мандрівника?
  •         Чому герой 4 рази перераховував сірники і тримав пучечки сірників не в одному місці? Зачитайте. (Страх, адже сірники – це тепло і кип’ячена вода, якою він підтримував і живив свій організм, бо їжі більше не було)

Правило друге: зберігати вогонь як символ життя.  

  •         Герой боровся з голодом, холодом, хворобами, болем. Що було найстрашнішим?
  •         Що їв герой? (кислі болотяні ягоди, корінці, пічкурі, пташенята куріпки, обсмоктував кістки)
  •         Навіщо  він це робив, адже зразу йому хотілось їсти, а згодом голоду не відчував? (щоб жити, треба їсти)

Правило третє: щоб вижити, треба їсти

  •           У природі існує такий закон: виживає сильніший. Як цей закон розкривається у творі?
  •           Розкажіть про зустріч головного героя із ведмедем. Як поводить себе ведмідь? Як веде себе герой? (Якби чоловік побіг, ведмідь погнався б за ним, але він теж загарчав, дико, люто, як тварина. Ведмідь сам злякався цієї загадкової істоти)

Правило четверте: не показувати  страху перед хижими звірами. Не тікай! Людина сильніша за хижого звіра.

В складній життєвій ситуації людина відкриває себе, свій характер. Випробування, які випали на долю нашого героя, допомогли йому зрозуміти, хто був поблизу нього. Чи можна назвати Білла другом?

7. Робота з текстом

– Як герой дізнався про долю Білла?

– Прокоментуйте цитату: «Що ж, нехай Білл покинув його, але він не візьме золота, не смоктатиме Біллових кісточок. А Білл зробив би так, якби опинився на його місці, думав він, плентаючись далі». (Автор підкреслює людську сутність героя, незважаючи на страшні фізичні муки, пережиті випробування, він залишається людиною. Автор дає зрозуміти, що для Білла золото важливіше від за життя).

– Чи були поблизу кісток Білла якісь речі, крім золота? Про що це свідчить? (Білл поставив на перше місце золото і програв)

– Чому герой оповідання не взяв золото «друга»? (Не хотів скористатися смертю Білла. Так автор підкреслює згубну владу золота і наскільки марним воно є в порівнянні з життям)

– Як герой вчинив із золотом, яке мав? Чому? (герой викинув золото, залишивши «решту речей»)

– Що для нього значили рушниця, ніж, відерце, залишки ковдри?

Правило п’яте: найбільша цінність людини – життя. Відмовся від усього, що заважає  жити.

Правило шосте: бережи людську сутність. Будь людиною!

– Яким побачили героя моряки китобійного судна «Бедфорд»? Чому вони говорили про нього як про «живу істоту»?

Правило сьоме: перемагай втому і рухайся вперед. Рух – це життя!

Слово вчителя. Герой оповідання показав нам приклад нескореності перед життєвими труднощами, допоміг сформувати правила виживання. Я б хотіла порадити вам в тяжкі моменти свого життя згадувати героя без імені, пам’ятати про те, що людина може подолати багато випробувань, залишаючись при цьому Людиною і дійсно бути предметом поклоніння.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

1. Складання схеми

Слово вчителя. Герой Д. Лондона переживає різні почуття, що стосуються його фізичного й морального стану та проявляє позитивні якості характеру. Він відчуває змореність від довгої дороги, холод Білої пустелі, тугу від усвідомлення зради товариша, страх самотності, голод, який не вгамовується мізерною «їжею», біль у ногах, розтертих до крові, та замученому тілі, відчай від марних спроб роздобути їжу, виснаженість, що призводить до галюцинацій. Але в ланцюжку відчуттів намічається зміна на краще: це сміливість, виявлена під час зустрічі з ведмедем, усвідомлення нестримного бажання жити, спокій, що змінив страх, терпіння, з яким герой продовжує свій важкий шлях, сила волі у поєдинку з вовком. «Саме життя в ньому не хотіло загинути і гнало його вперед».


2. Узагальнювальна бесіда за проблемним питанням

– Які якості допомогли герою вижити?

 

(Йому допомагають такі якості, як: розрахунок (епізод із сірниками); терпіння (в боротьбі з вовком, з голодом); здоровий глузд («шлунок немов заснув», але герой все одно продовжує шукати собі їжу, він повинен щось їсти, аби не померти); сила духу (внутрішній вогонь, який підносить людину до благородства, самовідданих і мужніх вчинків).

– Чому загинув Білл? (Білл продемонстрував слабкість людського духу. Він обрав  золото, а не життя).

– Головний герой – це сильна особистість? (Так, бо він переміг смерть).« I все ж йому хотілося жити. Було б просто безглуздо вмерти, витерпівши такі муки. Доля хотіла від нього аж надто багато. I, вмираючи, він відмовився скоритися смерті. Може, це було й божевілля, але, потрапивши в лабети смерті, він кинув їй виклик і відмовився помирати».

IV. Рефлексивно-оцінювальний етап

Життя ніколи не буває легким. Випробування очікують і на нас, і саме герої Джека Лондона допомагають вийти із складних ситуацій, нагадують про велике призначення – бути Людиною. Джек Лондон в оповіданні показує нам не лише жагу до життя, а й готує до  подолання можливих екстремальних ситуацій. Варто загартовуватись фізично, набувати знань, вмінь. Виховувати в собі витривалість, обачність, силу волі, долати свої лінощі, неорганізованість. Досягають успіхів у житті звичайно ті, хто дуже любить  життя.

 

Домашнє завдання (1 – на вибір)

1.Письмово продовжити речення.

 Оповідання Джека  Лондона «Любов до життя» допомогло мені зрозуміти…

2. Написати листа герою оповідання «Дякую, що дали приклад, як варто боротися за життя».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
20 лютого 2025
Переглядів
846
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку