1
Тема: Форми земної поверхні: гори
Мета: розглянути географічне положення гірських систем, таких як: Українських Карпат та Кримських гір їх тектонічну, геологічну будову, рельєф, природоохоронні території, гірські області;
Розвивати геопросторове мислення, пам’ять, вміння логічно висловлювати свої думки, користуватися джерелами географічної інформації, самостійно шукати, аналізувати їх;
Виховувати національно свідомих громадян України, патріотів своєї Батьківщини, бережне відношення до природи.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: фізична карта України, підручники, атласи, контурні карти, презентація.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II.Актуалізація опорних знань.
1.Географічний крос.
1.Які форми рельєфу переважають на території України?
2. 70% її площі переважає …..
3. На території України переважає рівнинний характер, чому?
4.Назвати найвищу точку Подільської височини та її висоту.(г. Комула – 471м).
5.Найвищу точку рівнинної частини України та її висоту, форму рельєфу на якій вона знаходиться. (г.Берда – 515м, Хотинська височина).
6.Назвати найвідоміший осередок недоторканої природи – біосферний заповідник, заснований у 1874р. Найбільший у Європі куточок первісного степу. («Асканія-Нова»).
7.Яка тектонічна структура лежить в основі більшої території України? (Східно-Європейська рівнина - платформа).
2.«Прийом ти мені, я тобі». Робота з географічною картою. Перевірка географічною номенклатури по рельєфу, тектонічних структурах.
Шукаємо: Придніпровська височина, Подільська височина, Хотинська височина, Донецька височина, Приазовська височина, Волинська височина, Передкарпатська височина.
Низовини: Поліська, Придніпровська, Причорноморська, Закарпатська.
III.Мотивація навчальної діяльності учнів.
Загадка: Океани – без води.
Країни - без людей.
Міста - без будинків.
Дороги - без машин.
Розглянувши фізичну карту України, ви зрозумієте, що рельєф території України досить різноманітний. Є низовини, височини, гори. Кожна із форм рельєфу має свої характерні особливості, тому що формувались вони протягом багатьох геологічних епох під впливом зовнішніх і внутрішніх сил Землі, що взаємодіяли між собою.
Знання рельєфу будь-якої місцевості має велике практичне значення, для сільського господарства, застосування техніки, розташування міст, добування корисних копалин.
План
1.Фізико-географічне положення Українських Карпат.
2. Фізико-географічне положення Кримських гір
3. Природоохоронні обєкти
Розповідь учителя
Географічне положення Українських Карпат.
Українські Карпати є фізико-географічною провінцією (краєм) Карпатської гірської системи, що розташовані в центрі Європи у вигляді гігінської дуги протяжністю 1500км з найвищою вершиною Горлаховський Штіт – 2655м. Горлаховський Штіт знаходиться у Татрах – найвищому гірському хребті Карпат, між Словаччиною і Польщею.
Українські Карпати. За однією з версій, назва Карпати походить від польського слова «катра», що означає «значні нерівності».
Згідно з іншою думкою, ця назва пов’язана з проживанням тут з часів Римської імперії дакійського племені – карпів (II - IVcт).
Площа Українських Карпат – 24000км2.
Площа Українських Карпат разом із Закарпатською низовиною, Передкарпатським прогином – 37000км2.
Українскі Карпати простягаються із північного заходу на південний схід на 280 км, а поширені з північного сходу на південний захід на 100 – 110км.
Охоплюють територію Чернівецької і частково Закарпацької, Львівської та Івано-Франківської областей.
Тектонічна будова
Українські Карпати належать до альпійської складчастості.
Передкрпатський прогин – Передкарпатська височина.
Карпатська складчаста система – Карпатські гори.
Закарпатський прогин – Закарпатська низовина.
Геологічна будова
Українські Карпати належать до області альпійської складчастості. Тобто Альпи і Карпати є складовими одного альпійського поясу, але ці гори зовні не схожі між собою.
Абсолютні висоти в Українських Карпатах коливаються від 120 – 140м біля підніжжя гір, до 500 – 800м у міжгірних уголовинах та 1500 – 2000м уздовж основних хребтів і попри свій молодий вік нагадують гори-старці – невисокі, наче згорблені.
Українські Карпати побудовані із осадових порід і пісковиків, глинистих сланців, мергелів, які залягають під певним кутом і мають назву Карпатський фліш.
Найвищі вершини г. Говерла (2061м);
г. Бребенескул (2036м);
г. Піп-Іван (2028м);
г. Гутин-Тамнатик (2016м);
г. Петрос (2020м);
г. Ребра (2001м).
Проблемне запитання:
Чому Українські Карпати, які належать до альпійського поясу відрізняються за висотою, формою вершин від гір Альп (г.Монблан, 4807м), Кавказу (г.Ельбрус, 5642м)? Пояснюють це тим, що в Українських Карпатах найбільш поширені гірські породи, які малостійкі до вітрової та водної ерозії. Серед таких і глинисті сланці, і алеврит, і пісковик, і вапняк.
Чи можливі в Українських Карпатах землетруси? Так, бо вони належать до альпійського поясу. Епіцентри землетрусів здебільшого тяжіють до гір Вранча (Румунія) поблизу кордону з Україною.
Робота з картою. Позначаємо: Зовнішні Карпати, Вододільно-Верховинські Карпати, Полонинсько-Чорногірські Карпати
Робота з термінами. Зсув – зміщення (сповзання) гірських порід униз схилами під впливом сили ваги. В українських Карпатах поширенні зсуви. Корисні копалини: нафта, газ, кам’яна сіль, калійна сіль, сірка, золото, ртуть.
Проблемне запитання:
Чому температурні показники, кількість опадів у трьох частинах Українських Карпат відрізняються між собою? (Зі збільшенням висоти над рівнем моря в горах спостерігається закономірне зниження температури та збільшення опадів. Гори відіграють роль своєрідного кліматичного бар’єра. Це обумовлює відмінності кліматичних показників південно – західних та південно – східних схилів гір, Передкарпаття та Закарпаття).
Кримські гори –молоді, їхні пересічні висоти становлять лише 440 м. Тобто це низькі гори. Вони складаються з трьох паралельних пасом, висота яких зростає з півночі на південь. Найвище Головне пасмо має плоскі вершини, вкриті гірськими луками – яйлами. Найвища точка Кримських гір – гора Роман-Кош (1545 м). Про активні процеси горотворення у Кримських горах свідчать періодичні землетруси силою до 8 балів, які зароджуються на дні Чорного моря. Південний берег Криму – вузька смуга рівнини шириною від 2 до 8 км. На сході над нею здіймається згаслий вулканічний масив Карадаг (577 м), на заході – гора Аюдаг, або Ведмідь-гора (577 м).
Робота з картою.
Природоохоронні території.
Робота з термінами.
Національні природні парки – природоохоронні, рекреаційні,науково-дослідні, культурно-освітні yстанови загальнодержавного значення, що створюються з метою збереження, поновлення та ефективного використання природних комплексів, які мають особливу природоохорону, оздоровчу, історико-культурну, наукову й естетичну цінність.
Природний заповідник – вища форма охорони природних територій, є еталоном незайманої природи і природними лабораторіями, у яких здійснюються комплексні наукові дослідження, ці території повністю вилучаються з господарського використання.
Біосферні заповідники – природоохоронні науково-дослідні установи з міжнародним статусом.
Карпатський біосферний заповідник, який оголошений ЮНЕСКО світовою спадщиною.
В ньому охороняються такі масиви:
Тут охороняються рододендрон карпатський, едельвейс, великі популяції бурого ведмедя, рисі, лісового кота, беркута.
Карпатський національний парк один із перших за часом створення і найбільший.
Тут охороняється найбільше ендеміків та реліктів.
Майже 20 видів рослин занесені до Червоної книги України: сосна кедрова європейська, рододендрон східнокарпатський, тирлич жовтий, первоцвіт дрібний.
Тварини, які занесені до Червоної книги: зубр, кіт лісовий, беркут, лелека чорний, тритон гірський.
Національні природні парки, що створені в Карпатах:
«Синевир»;
«Яворівський»;
«Вижницький»;
«Сколівські Бескиди»;
«Ужaнський»;
«Гуцульський».
IV. Узагальнення та систематизація знань.
Завдання
В якому напрямку простягаються Українські Карпати на 280км?
1.з пн. – зх. на пд.- сх.;
2.з пн. – сх. на пд. – зх.;
3.з пд. – сх. на пн.. – сх.;
4.з пн..- сх.. на пд.. – зх.
V.Оцінювання.
VI. Домашнє завдання: §18, підготувати повідомлення про природний заповідний фонд Кримських гір.