Урок на тему" Розв'язування тригонометричних рівнянь"

Про матеріал
На уроці вивчаються різні способи розв'язування тригонометричних рвнянь, використовуються різні форми роботи: робота в парах, робота в групах, робота з тестами, робота з підручником
Перегляд файлу

Тема. Розв’язування тригонометричних рівнянь

Мета. Формування вмінь та навиків розв’язувати тригонометричні рівняння,    навчити раціонально вибирати метод їх розв'язування; удосконалити уміння правильно розв'язувати найпростіші тригонометричні рівняння. Розвивати навички самоконтролю та взаємоконтролю, логічне мислення, пам’ять, вміння аналізувати ситуацію; творчі здібності та пізнавальну активність.

Завдання. Оволодіти  різними методами розв’язування тригонометричних  рівнянь

Обладнання.     Дидактичний матеріал, презентація.

Урок-саміт

   Хід уроку

Слайд 1

 

  1. Організація уроку.

 

  1. Актуалізація опорних знань.

На попередніх уроках ми ознайомилися з тригонометричними рівняннями та формулами розв’язків найпростіших тригонометричних рівнянь.

Слайд 2

Запитання.

  •          Які рівняння називаються тригонометричними?
  •          Що означає розв’язати рівняння?
  •          Яка особливість розв’язків тригонометричних рівнянь?
  •          Які тригонометричні рівняння називаються найпростішими?
  •          Що називають арксинусом числа  a ?
  •          Що називають арккосинусом числа  a?
  •          Що називають арктангенсом числа  a ?
  •          Що називають арккотангенсом  числа  a ?
  1. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Сьогодні ми проведемо урок- конференцію « Розв’язування тригонометричних рівнянь».  Перед нами стоїть завдання оволодіти  різними методами розв’язування тригонометричних рівнянь. Для реєстрації в конференціі  необхідно виконати тестові завдання.

Слайд 3

Тести

1. Яке з рівнянь не має розв’язку?

 а)  sin х = 0,7;    б) sin х = 1,3;

в)  sin х = - 0,25;            г) інша відповідь.

2. Розв’язати рівняння:  cos х =

а) + 2πп, n є Z;      б)  - + πп, n є Z;

в) ±  + 2πп, n є Z;      г) інша відповідь.

  1. Обчислити:  arccos ( - )

а)       ;                     б)  -     ;

в)      ;                            г) інша відповідь.

4. Розв’язати рівняння:  tg х = 1

а) +2πп, n є Z;         б)    ;

в)  + πп, n є Z;         г) інша відповідь.

5. Розв’язати рівняння:  sin х = 0

а) (-1)n  +2πп ; n є Z;  б)  + πп n є Z;

в)  πп, n є Z;            г) інша відповідь.

  1. Обчислити:  acrctg ( -)

а)  -;    б)  -;

в)                 г) інша відповідь.

      Учні обмінюються тестами і перевіряють. Відповіді зображені на слайді.

Слайд 4

1. б)

2. в)

3. а)

4. в)

5. в)

6. б)

  1. Формування вмінь та навичок учнів.

На порядку денному : тригонометричні рівняння та способи їх розв’язування.

Слайд 5

Завдання. Оволодіти  різними методами розв’язування тригонометричних  рівнянь

Слайд 6

 Розрізняють такі види тригонометричних рівнянь

-найпростіші тригонометричні рівняння;

-тригонометричні рівняння, які зводяться до найпростіших;

- однорідні тригонометричні рівняння.

Слайд 7-9

Найпростіші тригонометричні рівняння;

 

Переходимо до виконання завдання

Розв’язати рівняння

 

Слайд 10

Завдання 1.

     4 cos2 x   +  sinx  = 1     ( розв’язується на дошці) 

  Деякі тригонометричні рівняння можна привести шляхом тотожних перетворень до рівнянь з однією тригонометричною функцією, потім зробити заміну і привести рівняння до алгебраїчного.

 

Слайд 11

Завдання 2.

sinx + cosx = 0 (розв’язується на дошці)

 

Значення х  при cos x=0, не задовольняє даному рівнянню, бо тоді й sin x теж дорівнював би нулю, а cos x і sin x не можуть одночасно дорівнювати нулю. Тому можна розділити обидві частини рівняння почленно  на cos x.

 

Завдання 3.

sin2 x - 3 sin x cos x + 2 cos2 x = 0 ( розв’язується на дошці)

Слайд 12

Завдання 4.

sin2 x -5 cosx= sinx cosx -5 sinx (робота в парах)

Багато тригонометричних рівнянь, права частина яких дорівнює нулю, розв’язуються розкладанням лівої  частини на множники.

Слайд 13

Завдання 5.

1+ cos 4x=cos 2x (самостійно розв’язують в зошиті, скориставшись підказкою)

Слайд 14

 Підказка        1+cos2 x =2cos2 x

Слайд 15 робота в групах    Слайд 16-18

  1. Рефлексія. Підсумок уроку.

Клас поділений на три групи. Кожній групі дано завдання визначити, яким чином розв’язати дане рівняння. Представник кожної групи  після обдумування дає відповідь.

І група

  1. 2cos 2x + 3sin 2x = 0
  2. 2 sin2 x - 5 sin x cos x + 3 cos2 x = 0
  3. 6 sin23 x + sin3x cos 3x - cos2 3x = 2
  4. 2 sin2 x + cos2 x = 5 sin x cos x

ІІ група

  1. sin23 x =
  2. cos 2x cos х + sin 2x sin х = 1
  3. tg x – 2ctg x + 1 = 0
  4. sin3 x - sin x = 0

            ІІІ група

  1. sin2 x + sin x cos x = 0
  2. sin 2 x + cos x =0
  3. sin3 x - sin x = 0
  4.  1+ cos6х= 2 cos3х

Слайд 19

Виділимо сновні методи розв’язування тригонометричних рівнянь:

  •    зведення рівняння до квадратного;
  •    зведення до однієї тригонометричної  функції;
  •    розкладання на множники;
  •    використання тригонометричних формул
  •    однорідні тригонометричні рівняння

 

  1. Застосування набутих знань у житті.

Без рівняння немає математики як засобу пізнання природи.

 

  1. Домашнє завдання.

Повторити п. 15,16,17. Виконати завдання  №17.6, №17.8

А.Г. Мерзляк та інші Математика,10