Тема: Розв'язування вправ з теорії подільності чисел
Мета: Вдосконалити вміння учнів застосовувати теорему Безу для визначення остач від ділення многочленів на лінійні двочлени, застосовувати властивості подільності чисел, використовувати основну теорему про прості числа; виробляти навички розв'язання рівнянь вищих степенів
Цикл уроків з алгебри на тему «Основи теорії подільності»
для 8 класів з поглибленим вивченням математики
підготувала вчитель математики
НВК: Гайсинська СЗШ-інтернат І-ІІІ ступенів - гімназія
Дем´янюк Ганна Володимирівна
Урок №15
Тема: Розв’язування вправ з теорії подільності чисел
Мета: Вдосконалити вміння учнів застосовувати теорему Безу для визначення остач від ділення многочленів на лінійні двочлени, застосовувати властивості подільності чисел, використовувати основну теорему про прості числа; виробляти навички розв’язання рівнянь вищих степенів.
Тип уроку: вдосконалення знань, вмінь та навичок
Обладнання: підручник, картки
Хід уроку:
У формі фронтального опитування
- Які ознаки подільності натуральних чисел ви знаєте?
- Які числа називають простими; складеними?
- Сформулюйте теорему про ділення многочлена з остачею.
- Яка необхідна умова ділення многочлена націло?
- Сформулюйте теорему Безу.
- Сформулюйте необхідну і достатню умову, при якій число α є коренем многочлена А(α).
- Яке рівняння називають цілим раціональним?
- Яку властивість мають цілі корені цілого раціонального рівняння з цілими коефіцієнтами?
- робота в парі
1. Розв’яжіть рівняння
2. Знайдіть цілі корені рівняння
- робота біля дошки
1. При яких значеннях параметра b многочлен ділиться націло на двочлен ?
2. При яких значеннях параметра а, b і с многочлен ділиться націло на двочлен і , а при діленні на двочлен дає в остачі 10?
Варiант 1
1. Доведiть, що при будь-якому цiлому n число n4 + 6n3 + 11n2 +6n ділиться на 24.
2. Доведiть, що при будь-якому натуральному n (33n + 2 +5∙23n + 1) 19.
3. Числа p i 8p2 + 1 простi. Чому дорiвнює p?
4. Доведiть, що при будь-якому натуральному n дрiб нескоротний.
5.Знайдiть частку та остачу вiд дiлення P(x) на S(x) , якщо
P(x) = х4 – 3х3 – 3х2 + 16х – 12, S(x) = х – 2.
Перевiрте правильностi здобутих результатiв за допомогою
теореми Безу.
Варiант 2
1. Доведiть, що при будь-якому цiлому n число n4 + 2n3 – n2 – 2n ділиться на 24.
2. Доведiть, що при будь-якому натуральному n (7∙52n + 12∙6n) 19.
3. Числа p, 4p2 + 1 і 6p2 + 1 простi. Чому дорiвнює p?
4. Доведiть, що при будь-якому натуральному n дрiб нескоротний.
5.Знайдiть частку та остачу вiд дiлення P(x) на S(x) , якщо P(x) = х4 + 5х + 6, S(x) = х + 2.
Перевiрте правильностi здобутих результатiв за допомогою
теореми Безу.
Використані джерела:
1. Алгебра підручник для 8 класу з поглибленим вивченням математики,
А.Г. Мерзляк, В.Б. Полонський, М.С. Якір, - Харків, «Гімназія», - 2009
2. Алгебра та початки аналізу 10 клас, профільний рівень
А.Г. Мерзляк, Д.А. Номіровський, В.Б. Полонський, М.С. Якір, - Харків «Гімназія», - 2010
3. О.Ю. Карік, Матеріали для факультативних занять, спецкурсів, гуртків, математика 5-7, Харків, - «Основа», - 2008