Тема: «Шкільне життя.»
Підтема: «Наші улюблені предмети.»
Мета: сприяти вмінню учнів вживати лексичний матеріал за темою «Шкільні предмети», сприймати на слух; складати діалог за зразком; ставити питання; висловлювати свою думку; ефективно співпрацювати під час парної та групової роботи, виховувати вміння сконцентруватися, слухати інших, формувати доброзичливу атмосферу в класі.
Очікувані результати: на кінець уроку учні вмітимуть розповідати про свої шкільні предмети, учні зможуть використовувати словниковий запас для опису шкільних предметів.
Методи, прийоми та форми роботи: виразне читання, гра “What day is next?” , гра «A Microphone», гра «At School», складання діалогів за зразком, робота в парах, в групах, розповідь.
Обладнання і матеріали: Підручник, зошит, картки за темою, роздатковий матеріал, відео, аудіо запис, презентація.
Хід уроку.
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
Привітання, повідомлення теми та мети уроку.
Every morning, we go to school
Our school is beautiful
The lessons begin at half past eight
And we are ready to read and translate
Maths and English, Crafts and Art
All school subjects make you smart
Growing up with everyday
Then your life will be Ok!
Follow and read. [ i:] teacher, reading, season, clean, please
[ᵆ] bag, blackboard, Maths, Saturday
[^] summer, colour, Sunday, Monday, sum
do sums We do sums at Maths lesson
I like doing sums. I like to count and do sums.
- What days of the week do you know?
- How many days do you go to school? 5 days.
- Let’s play the game “What day is next?” (a ball)
- What day is after Monday, Thursday ...?
- Pupils of the 3d form have lots of subjects.
- What subjects have you got at school? Repeat after me. ( presentation )
1. Ukrainian 4. PE 7. Music
What lessons have you got at school on Monday...? ( table / presentation )
|
Monday |
Tuesday |
Wednesday |
Thursday |
Friday |
1 |
Reading |
Ukrainian |
Ukrainian |
Reading |
Reading |
2 |
Ukrainian |
Reading |
Maths |
Ukrainian |
Maths |
3 |
English |
PE |
PE |
Maths |
Nature Study |
4 |
Handicraft |
Computer Studies |
English |
Nature Study |
Handicraft |
5 |
Nature Study |
Music |
Nature Study |
Reading |
Art |
- What subjects do you like? What is your favourite subject? (game “A Microphone” )
3. Game “At school” (show and guess) (cards/presentation)
PE
PE
Music
Ukrainian, English
You are doing exercises.
You are singing songs.
You are writing.
You are running jumping.
You are reading.
You are listening to the teacher.
You are drawing.
You are playing games.
Reading, English
Nature Study
Art
PE, Ukrainian, English
Listening and performing dialogues.
- What do you do at the lessons?
Work in groups of 4 and complete the table, then say.(cards)
Що ти робиш на різних уроках? Постав знак біля відповідного виду діяльності.
|
Maths |
English |
Art |
Reading |
Music |
PE |
Computer Studies |
Ukrainian |
Nature Study |
read |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
sing songs |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
count |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
run, jump |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
learn rules |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
do sums |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
draw, paint |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
learn poems |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
play computer games |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
listen to a teacher |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
listen to music |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
write |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
learn about flowers, trees |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
play games |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5. Релаксація.
We have a break. ‘'Clap your hands” Let’s do our exercises, (video)
Let’s make up your dialogue about your favourite subjects. Ex.3 page .54
Read the text. Ex. 1 page 54.
Answer my questions:
Are you tired? Let’s sing a song “Head and shoulders..”. (video)
You have cards.
Why do you like this subject? ( cards/presentation)
Choose and say / Підбери відповіді до запитань.
Present your favourite subject.
Рефлексія