Матеріал містить детальний конспект уроку з англійської мови у 3 класі на тему: "Шкільне життя. Повторення." за підручником О.Карпюк для загальноосвітніх навчальних закладів.
Тимченківський НВК
Чорнобаївський р-н Черкаська обл.
Тема: Шкільне життя
Учитель:
Шара Галина Олексіївна
Тимченки
3клас Урок 29(9) О.Карп’юк
Тема: Шкільне життя.
Підтема: Повторення.
Мета: 1. Повторити і закріпити лексику теми.
2. Продовжувати розвивати комунікативні здібності учнів.
3. Розвивати вміння ММ та ДМ.
4. Навчати учнів аудіювання.
5. Удосконалювати техніку читання.
6. Практикувати учнів у письмі.
7. Формувати навички правильної вимови звуків англійської мови.
8. Виховувати організованість і пунктуальність.
Навчальні посібники: підручник, робочий зошит (PЗ), дитячий журнал «Posnayko»
(№9,2009), макет годинника, ТЗН (презентація).
Хід уроку.
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1. Привітання.
Т. Good morning, children. Nice to see you. How are you?
2. Повідомлення теми та мети уроку.
Т. The topic of our lesson is «Welcome Back to School». Today we are going: Слайд 1
- to speak about school life;
- to practice in reading, listening and writing;
- we’ll review the days of the week, your school lessons (which ones you like and don’t like),
what you do in the morning and what you must do.
3. Уведення в іншомовне середовище.
Т. And now let us sing a song « Good morning, school!» («Posnayko» №9,2009) Слайд 1
II.Основна частина:
1. Повторення лексичного матеріалу:
Т. 1) Let’s review the days of the week and sing a song (Days of the week song.) Слайд 2
2) T→ Pupil1 (P1), P2…(використовуючи календар учитель запитує) : What day is it? ‒ It is…
Слайд 3
3) T→ P1, P2… Name your school lessons. What lesson is it? Слайди 4-11
What other lessons have you got? Слайд 12
2. Аудіювання:
Т. Guess what day it is.
- You have Maths on this day.
- Is it Monday?
- No, you also have Art on this day.
- Is it Tuesday?
- Yes, it is.
Т. What day is it?
3. Розвиток навичок діалогічного мовлення.
1) T→ P1, P2… Open your daybooks. What lessons have you got on…? (Monday, Tuesday,…)
Слайд 13
2) T→ P1, P2… What do you do in… ? (Music, English,…) Слайд 14
3) T→ P1 What lesson do you like? Why? Слайд 15
Т. Make up dialogues. Work in pairs.
P1 ↔ P2 - What lesson do you like?
- I like… .
- Why?
- I like… .
4) T→ P1, P2… What lesson does Ivan like? Слайд 16
5) T→ P1, P2… What is your favourite day? Why? Слайд 17
Т. Make up dialogues. Work in pairs.
P1 ↔ P2
6) T→ P1, P2… What lesson don’t you like? Why? Слайд 18
Т. Make up dialogues. Work in pairs.
P1 ↔ P2
7) T→ P1, P2… What lesson doesn’t Ivan like? Слайд 19
8) Т. To go to school you must wake up early and know the time.
Let’s review it and sing a song « What’s the time?» Слайд 20
9) T→ P1, P2… What’s the time? Слайд 21
Т. Pass the clock and ask the time.
4. Фізкультхвилинка.
Т. Let’s sing a song « Daily Routines Song» and do the exercises. Слайд 22
5. Розвиток навичок монологічного мовлення.
Т. To go to school you must know what to do in the morning.
1) Let’s review what you do in the morning.
P1,2,3… Every pupil says one sentence. Слайд 23
2) Tell us what Nick does in the morning.
6. Читання. Впр.1, ст.60 Слайд 24
What must Kate do?1) Listen to the dialogue between Kate and Bill and say, «What day is it?
(Аудіододаток до підручника )
2) Read the dialogue
3) Answer the questions:
What must Kate do?
What must Bill do? Слайд 25
What must you do?
7. Письмо. РЗ впр.1, ст.42 Слайд 26
ІІІ. Заключна частина уроку.
1. Домашнє завдання . РЗст.42
2. Підсумок уроку.
Т. What was the topic of our lesson?
What did you like the most?