Тема. Слова – назви предметів, які відповідають на питання хто? або що?
Мета. Закріплювати і поглиблювати знання учнів про слова-назви предметів; розпізнавати їх за запитаннями хто? що?; формувати навички письма під диктовку, списування з друкованого тексту.
Розвивати і коригувати увагу, пам'ять, мислення, зв’язне мовлення, дрібну моторику рук, збагачувати словниковий запас учнів.
Виховувати культуру мовлення, охайність під час письма, любов до природи, шанобливе ставлення до пташок.
Обладнання: таблиця правопису, предметні малюнки, сигнальні картки.
Хід уроку
І. Загальнокорекційна частина.
1. Організація учнів до роботи.
Стали діти всі рівненько,
Посміхнулися гарненько.
Настрій на урок взяли,
Працювати почали.
2. Нервово-психічна підготовка.
– Сьогодні у нас незвичайний урок, на якому ми зробимо – ще один крок
В країну відому, в країну чудову,
Що прикрашає й збагачує нашу рідну мову.
І країна ця чудова … урок української мови.
– Сьогодні ми будемо далі подорожувати країною української мови. І побуваємо у місті, яке називається «Слова-назви предметів».
– Чим цікаве це місто? У ньому всього дві вулиці.
На одній вулиці живуть слова, які відповідають на питання хто?, а на другій вулиці – слова, які відповідають на питання що?
ІІ. Основна частина.
1. Актуалізація опорних знань.
– Які слова відповідають на питання хто?
– Які слова відповідають на питання що?
Робота над загадками.
Загадка.
Не лікар, а дерева лікує.
З дерева лунає звук:
Хто там стукає: тук-тук? (Дятел)
– Хто дерева лікує?
– Хто стукає тук-тук?
Загадка.
Що повітря очищає,
Вдень від спеки захищає.
Ще й від вітру в час негоди –
Є частинкою природи? (Дерево)
– Що очищає повітря?
– Що захищає від спеки?
2. Каліграфічна хвилинка.
– Яка буква розпочинає слова-відгадки?
Д д Дя ят ел Дятел
д да др Де дерево
– Які слова можна утворити за допомогою букви д?
ім
ід
Д
ошка
онька
– Які питання можна поставити до цих слів?
дім
дід
дошка
що?
хто?
що?
донька?
хто?
3. Сприймання і усвідомлення матеріалу.
1) Завдання на картках
Прочитайте слова. Випишіть тільки ті, до яких можна поставити питання хто?
Синиця, санчата, горобець, снігур, сніг, шпак, хмара.
– Прочитайте, які слова ви виписали?
Синиця, горобець, снігур, шпак.
– Як одним словом ми можемо їх назвати? (Птахи)
– Як ви думаєте, хто із цих птахів зайвий? Чому? (Шпак)
– А який птах прилітає до нас зимувати? (Снігур)
Звуко-буквений аналіз слова.
Горобець
- • - • -• =
– Як живеться пташкам сніжною холодною зимою?
– Як ви допомагаєте пташкам взимку?
2) Робота з презентацією. Повторення правила.
3) Робота з підручником
Вправа 34 с. 77
Вправа 36 с. 78
4) Розподільний диктант
В один стовпчик запиши слова, які відповідають на питання хто?, а в другий – на питання що?
Школа, лікар, ліс, садівник, диван, білка.
5) Робота в групах.
Учні діляться на дві групи. Кожна група отримує по 6 малюнків.
Завдання. Поставити питання до кожного слова, вибрати зайве.
1) Вчитель, зайчик, їжачок, плаття, повар, учень
2) Картопля, портфель, собачка, сонце, тюльпан, яблуко.
ІІІ. Заключна частина.
1. Підсумок уроку.
2. Домашнє завдання.
3. Гра «Хто? Що?»
Вчитель читає слова, діти підіймають відповідну сигнальну картку.
Книжка, лікар, квітка, парта, тракторист, ложка, дівчинка, м’яч…