Урок на тему: "Слова, які називають ознаки предметів."

Про матеріал

Розробка уроку навчання грамоти у 1 класі на тему : "Слова, які називають ознаки предметів".

Мета: Познайомити учнів з лексичним значенням слів, які називають ознаки предметів, формувати вміння ставити до них запитання, добирати їх. Розвивати увагу, спостережливість, інтерес до навчання, мову учнів, виховувати старанність.

Перегляд файлу

Тема: Слова, які називають ознаки предметів.

Мета: Познайомити учнів з лексичним значенням слів, які називають ознаки предметів, формувати вміння ставити до них запитання, добирати їх. Розвивати увагу, спостережливість, інтерес до навчання, мову учнів, виховувати старанність.

 

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку.

Пролунав дзвінок

Починається урок

Працюватимем старанно

Щоб побачити в кінці

Що у нашім першім класі

Діти – просто молодці!

Діти, в народі кажуть, що добрий гість – дому радість. Гадаю, що ви, як і я, дуже раді нашим гостям. Давайте з ними привітаємося.

Привітання до гостей.

Добрий день!

У добрий час,

Радо ми вітаєм Вас!

Всі за парти ми сідаєм

До роботи приступаєм.

Сьогодні у нас буде незвичайний урок, а чарівний, загадковий, насичений іграми, цікавими перетвореннями.

 

2. Вправа «Дві торбинки» (емоційне налаштування на урок)

З яким настроєм ви прийшли на урок? Що відчуваєте? Пожіть знаками.

O – все добре; ≈ - так собі, ― хотілось би краще.

Я маю дві торбинки. У темну торбинку я заберу весь ваш смуток, біль, страх, розчарування А цю яскраву торбинку відкрию і подарую вам радість, піднесення, інтерес, захоплення, добро. Сподіваюся, що ці приємні почуття дійдуть до ваших сердець і допоможуть здійснитися всім вашим мріям, очікуванням.

3. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

Сьогодні на уроці ми познайомимося із словами, які називають ознаку предмета, навчимося ставити до них запитання, впізнавати ці слова серед інших слів.

  •                  Чого ви чекаєте від уроку? Яким він буде? УРОК (Буде цікавим, навчальним ,творчим, добрим, продуктивним). На кожну літеру придумують слова.

А якими будете ви на уроці? У – уважні, Р - розумні, о – охайні, к – кмітливі.

4. Тож давайте повторимо те, що вивчили раніше.

Завітав сьогодні в клас

 На урок знову до нас

 Кубик, діти, не простий

 Кубик, діти, чарівний.

 Він доріжку прокладає

 Знання наші перевіряє.

Цей чарівний кубик нам передала Чарівниця, яка невдовзі і сама до нас завітає.

Той, хто отримує кубик, читає наступне за порядком завдання на стороні куба, відповідає і передає кубик іншому учневі.

Завдання:

* З великої букви пишуться...( Імені людей, клички тварин);

* Які букви завжди дають два звуки? (Ї,Щ),

* Скільки голосних звуків? (6, букв – 10.)

* Коли дають два звуки букви Я, Ю, Є? (на поч. слова, після голосної, після апострофа);

* Слова в реченні пишуться .. (окремо)

* В кінці речення можуть ставитися .. ( крапка, знак питання, знак оклику)

* Питання хто? ставлять…, (до живих істот), питання  що? ставлять…до неживих предметів.

Молодці, справились із завданням.

5. І від мене для вас загадка.

Де вона проходить –

Там травиця сходить,

Квіти розцвітають,

Солов’ї співають.

Відгадали, хто вона,

Ця красуня чарівна?     (Весна). Зображення.

- Яка зараз пора року?

- Доведіть, що зараз весна.

Які асоціації у вас викликає слово «весна»?

 

6. Асоціативний кущ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-

7. Бесіда з учнями.

- А чому ж дерево мудрості сумує?    (бо не має листочків на ньому)

Ми вкриємо його листочками. За кожне правильно виконане завдання. Ми подаруємо йому листочки і квіточки.

8. І першим завданням буде написати красиво і каліграфічно.

Тож урок продовжим без зупинки

З каліграфічної хвилинки.

В в в ве сна весна  (зверніть увагу, вимовляємо висна, а пишемо весна).

Скільки складів у слові весна? На який склад падає наголос?

Подивимось на асоціативний кущ. Весна яка?

Придумаємо речення з цими словами і запишемо його.

Прийшла тепла весна.

Ви впорались із завданням і можемо прикріпити до нашого мудрого дерева листочок. Доречі, листочок який? Назвіть ознаки                            Листочок на дерево

Фізкультхвилинка

Щоб красиво розмовляти,

Треба ознаки вивчати.

Клен високий і стрункий,

А бузочок ще низький.

Диня стигла і смачна,

А калина геть гірка.

Син у мами я дбайливий,

Лагідний росту, кмітливий,

Донька — щира і щаслива,

Працьовита і вродлива.

Разом будем працювати,

Труднощі перемагати!

Листочок на дерево

Поки ми відпочивали у мене на столі з’явився лист. Прочитаємо його.

  (Учитель читає лист) СЛАЙД?

«Привіт, друзі! Я чарівник – художник, бо можу дати словам, назвам предметів будь – яку ознаку чи прикмету. Я можу зробити будь – який предмет кольоровим, змінити його розмір, визначити смак. Без мене мова не була б такою багатою, виразною та яскравою. Хочете в цьому впевнитися?

Тоді виконуйте мої завдання, і я відкрию вам свої таємниці.

Ось, власне і сам чарівник.     

Він нам каже, що можна за ознаками визначати предмет.

Якщо точно описати предмет за допомогою ознак, то його можна впізнати навіть тоді, коли ми його не бачимо. Давайте пограємо у гру «Впізнай предмет»,

Гра «Угадай предмет»   Слова учні записують в зошит, один біля дошки.

 

• Новий, дерев’яний, кольоровий, тонкий, (що?)... олівець.

• Осінній, жовтий, гарний, маленький, опалий (що?)... листок.

• Запашна, весняна, яскрава, (що?)... квітка.

• Швидка, блакитна, прозора, глибока, чиста, широка (що?)... річка.

• Густий, хвойний, зелений, весняний (що?)... ліс.

• Добра, ніжна, мила, лагідна, працьовита, (хто?)... мама.

 

Листочок на дерево

І наступне завдання від Чарівника дібрати слова-ознаки.

Гра «Добери ознаку»       Об’єднуємось у групи

Учитель називає предмет і ставить запитання    СЛАЙД

І група Буряк (який?) червний, круглий, столовий, смачний...

ІІ група Ромашка (яка?) біла, пахуча, красива,...

ІІІ група Яблуко (яке?) червоне, смачне, соковите,...

Робимо висновок,що слово одне, а ознак багато.

Листочок на дерево

 

Фізкультхвилинка для очей

Чарівник ускладнив завдання і пропонує доповнити речення словами-ознаки

Гра «Пошир речення»

Учні мають додати до речення слова-ознаки.

Діти збирають ... ягоди.     СЛАЙД

Ми зайшли у ...ліс.

На клумбі росте ...квітка.

 

Останнє речення записують у зошитах.

 

Висновок: слів-ознак дуже багато, вони прикрашають нашу мову, конкретизують уявлення про предмет. Слова-ознаки можуть увиразнити мовлення, зробити його приємним для сприймання. Щоб красиво розмовляти, треба багато слів-ознак знати.

Листочок на дерево

 

Гра "Добери слова за змістом."   .        СЛАЙД

Золотий

дівчинка

спляча

королева

розумна

ключик

червоне

красуня

снігова

яблуко

 Листочок на дерево

Відділіть слова і запишіть речення

  • Гарнесловодімбудує,апоганеруйнує.

 

V. Підсумок уроку

- Яке стало наше дерево?

І Подивіться дерево мудрості вже не сумує., ми йому допомогли відчути весну.

Чарівник дуже задоволений, що ви такі кмітливі, дякує вам за гарну роботу, але йому пора вже повертатися у своє царство.

 

VІ. Рефлексія.

Оцініть свою роботу на полях зошита за таблицею самооцінки, використовуючи символи.

Я – молодець!

Можу й краще!

Треба постаратися!

Підніміть руку у кого гарний настрій.

А яскрава торбинка повна приємних вражень, посмішок і тільки позитиву.

 

doc
Додано
25 березня 2018
Переглядів
4453
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку