Урок
Тема. Ступені порівняння якісних прикметників, їх творення
Мета:повторити та поглибити знання учнів про групи прикметників за значенням; дати відомості про ступені порівняння якісних прикметників та їх творення, формувати вміння шестикласників правильно утворювати ступені порівняння, правильно й доречно вживати їх у мовленні; розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення, спостережливість; удосконалювати культуру усного й писемного мовлення.
Очікувані результати:
Учні знатимуть:
Учні вмітимуть:
Тип уроку:урок засвоєння нових знань .
Методи й прийоми, форми роботи:технологія «Спіймай мій настрій», гра «Філологічний баскетбол» розподільний диктант, мовне спостереження, робота з підручником, у парах,за варіантом,вибірковий диктант, «Розумне перо», «Незакінчене речення».
Обладнання:підручник,наочність,роздатковий матеріал.
Епіграф уроку:
Мово рідна!
Колискова
Материнська ніжна мово!
Мово сили й простоти, –
Гей, яка ж прекрасна Ти!
ІВАН БАГРЯНИЙ
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок!
А тепер за парту
Всі сідайте рівно.
І до роботи візьмемось сумлінно.
Емоційне налаштування на урок
Учні, перш ніж ми розпочнемо роботу на уроці, налаштуємо емоційний настрій так, щоб праця кожного з вас була цікавою, творчою, ефективною. Просигналізуйте про свій настрій відповідним смайликом. Нехай ваш гарний настрій буде запорукою успіху на уроці.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1.ГрА «Філологічний баскетбол»
Молодці, я бачу що ви добре володієте теоретичним матеріалом.
Прочитайте епіграф до уроку. Як ви його розумієте?
Назвіть прикметники, їхні морфологічні ознаки.
ІV. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
1.Слово вчителя
Отже, відкрили зошити, записали число,класна робота,тему уроку.
На цьому уроці ми дізнаємося про ступені порівняння якісних прикметників, узагальнимо й систематизуємо знання з теми ступені порівняння прикметників, а також навчимося застосовувати ці знання практично, у знайомих і змінених (нових) ситуаціях, виконаємо ряд творчих завдань на вдосконалення орфографічних умінь.
- За підсумками уроку ми зробимо висновок, як ви засвоїли матеріал. Для цього використаємо сигнальні картки. Хто добре засвоїв матеріал, покладе в зошит зелену картку, якщо опанував не все — червону.
V. Опрацювання нового матеріалу.
Сприймання й усвідомлення учнями фактичного матеріалу.
Робота з підручником. Опрацювання теоретичного матеріалу С.134 – 135.
Коментар вчителя. Якісні прикметники виражають ознаку, яка може виявлятися більшою або меншою мірою, тому їм властиві ступені порівняння — вищий і найвищий.
Прикметники, які показують, що в предметі більше тієї самої якості, ніж в іншому, є формами вищого ступеня порівняння: Берізка стрункіша за тополю.
Прикметники, які показують, що в предметі найбільше тієї самої якості, порівняно з іншими предметами, є формами найвищого ступеня порівняння: Ірина — моя найкраща подруга.
Робота з таблицею. Додаток 3.
Ступені порівняння |
Форма |
Спосіб утворення |
Приклади |
Вищий |
Проста |
За допомогою суфіксів -іш-, -ш- від інших основ |
Мудрий — мудріший; малий — менший |
Складена |
За допомогою додавання до звичайного прикметника слів більш (менш) |
Короткий — більш короткий; гіркий — менш гіркий |
|
Найвищий |
Проста |
За допомогою додавання до прикметників вищого ступеня префікса най-. Значення вищого ступеня можна посилити префіксами як-, що- |
Вищий — найвищий; якнайменший, щонайменший |
Складена |
За допомогою: а) слів найбільш, найменш; б) прикметників вищого ступеня і слів від усіх, над усе |
Найбільш здібний, найменш освічений; миліший від усіх, дорожчий над усе |
Увага! Не мають ступенів порівняння прикметники:
1) з суфіксами -ав(ий), -яв(ий): білявий, чорнявий;
2) з суфіксами -уват(ий), -юват(ий): білуватий, синюватий;
3) з суфіксами -еньк(ий), -есеньк(ий), -езн(ий), -енн(ий): біленький, тонесенький, величезний, здоровенний;
4) з префіксом пре-: предобрий, премудрий, преславний;
5) прикметники, що мають непорівнювану ознаку: сліпий, кривий, лисий, босий, живий, голий, хворий, порожній, готовий, сивий, русий.
V. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення загальнопізнавальних і творчих умінь з теми.
1. Розподільний диктант.Записати слова в три колонки: якісні, відносні, присвійні.
Високий,зимовий,шкільний,охайний,дідусів,пташиний,шкільний,мудрий,
учнівський,батьків,ранковий,Шевченків,заячий,запашний,тижневий.
Складіть з одним прикметником речення(усно).
2.Виконати вправу
(підручник).
3.Творча лабораторія
Робота за варіантами.
Від поданих слів утворіть просту й складену форми вищого й найвищого ступенів порівняння.
І варіант ІІ варіант
веселий сміливий
солодкий здібний
приємний чистий
Завдання 4. Робота в парах. Від поданих слів утворити вищий ступінь порівняння прикметників, записати в одну колонку форми з суфіксом -ш-, а в другу — з суфіксом -іш-.
Далекий, широкий, дешевий, новий, старий, рідкий, гіркий, тонкий, товстий, гладкий, глибокий, мілкий, зелений, тихий, вигідний.
5. Я – редактор
Правильно записати ступені порівняння прикметників
Більш цікавіший фільм, самий холодний день, найбільш відоміший журнал, менш зручніший диван, самий кращий друг, сама легка професія, більш смачніша страва, самий повільніший транспорт, сама рідніша людина, найбільш лютіший мороз.
VІ. Узагальнення й систематизація знань
1.Розумне перо.
Перепишіть, від поданих у дужках прикметників утворіть вищий або найвищий ступені порівняння.
Добре ім'я (дороге) за великі багатства, а доброзичливість (цінна)за срібло та золото. Для того, хто деревце посадив, земля стає і (близька), і (рідна).Твій ранок, земле, усе (ясний),усе (гарячий )розмах твій.
2. Коло думок. Як ви розумієте народний вислів «Земля найбагатша, вода найсильніша?
Земля найбагатша тому, що вона годує людей своїми плодами. А вода найсильніша тому, що без неї неможливе існування людини не землі. Без неї ніщо не зможе жити: ні рослинний світ, ні тварини, ні людство. Якщо землю не поливати водою, то вона не стане багатою та родючою. Земля та вода – основа життя. Недарма в народі казали, що земля найбагатша, вода найсильніша.
3.Стилістичний сміхограй( усно)
(Виправити помилки у вживанні прикметників)
Стежечка до села була сама вузькіша.(найвужча).
Понеділок, безперечно, найважкіший (найважчий)день тижня.
Учні влітку мають самі найдовгіші (найдовші)канікули.
4.Кросворд «Дібрати антоніми до поданих прикметників"
П |
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Р |
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
И |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
К |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
М |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Е |
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Т |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Н |
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
И |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
К |
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
5.Завдання .Подумати і дати відповіді на питання:
1. Як утворюється проста форма прикметників вищого й найвищого ступенів порівняння?
2. Як утворюється складена форма вищого й найвищого ступенів порівняння?
3. Які прикметники не утворюють ступені порівняння? Чому?
4. Яку роль відіграють у мовленні прикметники вищого й найвищого ступенів порівняння?
ІХ. Підсумок уроку. Рефлексія. Оцінювання
Вправа «Незакінчене речення…»
Сьогодні я дізнався…
Було цікаво…
Було складно…
Я зрозумів, що…
Тепер я зможу…
Я навчився…(ся)…
Сьогодні на уроці ми з вами дізналися багато нової та цікавої інформації. За тим як ви працювали на уроці спостерігала сова.Як ви гадаєте, який прикметник можна дібрати до цього слова?(мудра). Я вам бажаю, щоб кожного дня ви ставали розумнішими та мудрішими.
Х. Інструктаж домашнього завдання.
Опрацювати матеріал підручника С.134-135, вивчити таблицю, виконати вправу