Урок на тему "Створення БД, таблиць та наповнення їх інформацією"

Про матеріал
Розробка уроку з теми "Створення БД, таблиць та наповнення їх інформацією" (модуль для учнів 10(11) класів "Бази даних", рівень стандарту)
Перегляд файлу

10 (11) клас  

Тема: Інструктаж з БЖД. Створення БД, таблиць та наповнення їх інформацією. Практична робота

Мета: опанувати способи створення й редагування бази даних, розвивати логічне мислення, уважність, пам’ять, навички самостійної роботи на комп’ютері, виховувати самостійність і відповідальність, працелюбність у роботі.

Тип уроку: формування практичних вмінь та навичок

Обладнання: роздатковий матеріал

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

Комп'ютер потрібен, щоб служити людині. Не потрібно, щоб людина служила комп'ютеру.

Г.Метьюсоу

ІІ. Актуалізація опорних знань

ІІІ. Перевірка домашнього завдання

Тестування

1. База даних - це:

  1. сукупність програм для зберігання і обробки великих масивів інформації;
  2. це сховище даних про деяку предметну область, організоване у вигляді спеціальної структури;
  3. інтерфейс, що підтримує наповнення і маніпулювання даними;
  4. певна сукупність інформації.

2. Де зберігаються об’єкти баз даних:

  1. в файлі;
  2. в базі даних;
  3. в СУБД Access;
  4. в таблицях.

3. Найбільш точним аналогом реляційної бази даних може служити:

  1. неврегульована безліч даних;
  2. вектор;
  3. генеалогічне дерево;
  4. двовимірна таблиця.

4. Таблиці в базах даних призначені:

  1. для зберігання даних бази;
  2. для відбору і обробки даних бази;
  3. для введення даних бази і їх перегляду;
  4. для автоматичного виконання групи команд;
  5. для виконання складних програмних дій.

5. Ключове поле – це поле:

  1. в якому не повторюється інформація;
  2. яке призначене для пов’язування таблиць;
  3. яке містить порядковий номер запису;
  4. яке складається з кількох полів.

6. До функцій СУБД не відносять:

  1. пошук інформації в БД;
  2. виконання нескладних розрахунків;
  3. вивчення інформації;
  4. редагування БД.

7. Стовпець таблиці називається:

  1. поле;
  2. рядок;
  3. ключ;
  4. запис.

8. У чому полягає особливість поля "лічильник"?

  1. служить для введення числових даних;
  2. служить для введення дійсних чисел;
  3. має обмежений розмір;
  4. має властивість автоматичного нарощування.

9. Існують такі типи систем управління базами даних:

  1. ієрархічна, реляційна.
  2. ієрархічна, реляційна, мережна.
  3. системи управління файлами, системи управління базами даних.
  4. фізична, логічна.

10. Основні об’єкти бази даних:

  1. таблиці, форми, звіти, запити, макроси, модулі, записи;
  2. таблиці, форми, звіти, запити, макроси, модулі;
  3. таблиці, форми, звіти, запити;
  4. таблиці, форми, звіти, запити, рядки.

11. У якому діалоговому вікні створюють зв'язки між полями таблиць бази даних:

  1. таблиця зв'язків;
  2. схема зв'язків;
  3. схема даних;
  4. таблиця даних?

12. Без яких об'єктів не може існувати база даних:

  1. без модулів;
  2. без звітів;
  3. без таблиць;
  4. без запитів?

 

ІV. Оголошення теми уроку

Практична робота

 

V. Формування практичних вмінь і навичок

Інструктаж з БЖД

Хід роботи (для допомоги учням відео https://www.youtube.com/watch?v=yNHSga8z8Mk )

  1. За завданням на створення бази даних розробіть модель "сутність-зв'язок" та визначте модель даних.

Завдання: Створити базу даних Бібліотека, яка складається з двох сутностей: сутності Об’єкт зберігання бібліотеки, що має такі властивості: код, найменування, автор, кількість, ціна, рік видання, зображення титульної сторінки і сутності Категорія, яка має одну властивість – назву, що може набувати тільки такі значення: книга, аудіокнига, газета, журнал. Між сутністю Об’єкт зберігання бібліотеки і сутністю Категорія є зв'язок: одне значення властивості Назва сутності Категорія, наприклад аудіокнига, може мати багато екземплярів сутності Об’єкт зберігання бібліотеки.

  1. Створіть необхідні таблиці бази даних, визначте імена полів та типи даних цих полів.
  2. Встановіть зв'язок між таблицями  з використанням інструмента Зв'язки.
  3. Введіть дані в таблицю Об’єкт зберігання бібліотеки, використовуючи інформацію та надані вчителем графічні файли.

Дані для заповнення полів таблиці Фонд бібліотеки

Код

Найменування книги

Автор

Категорія

Кількість

Ціна

Рік видання

Титульна сторінка

К-003

Анатолій Солов’яненко. Творчий шлях

Алла Терещенко

книга

1

175 грн.

2009

Алла Терещенко

К-009

Гіацинтове сонце

Ліна Костенко

книга

3

180 грн.

2010

Ліна Костенко

К-104

Музей покинутих секретів

Оксана Забужко

книга

5

85 грн

2010

Оксана Забужко

А-201

Маленький принц

Антуан де Сент-Екзюпері

аудіокнига

2

25 грн.

2008

Антуан де Сент-Екзюпері

Ж-014

Україна

Видавництво "Україна"

журнал

1

20 грн.

2009

1303779251

  1. Встановіть для таблиці сутності Об’єкт зберігання бібліотеки колір сітки –темно-зелений, колір тла – блідо-жовтий, альтернативний колір тла – світло-голубий.
  2. Збережіть базу даних у власній папці у файлі з іменем практична_робота_8. accdb.

Критерії оцінювання

Середній рівень – завдання 4

Достатній – завдання 4 + звіт

Високий – усі завдання + звіт

Вправи для зняття зорового напруження

Критерії оцінювання

Середній рівень – 4 поля, 3 записи

Достатній – усі поля, 3 записи

Високий – усі завдання + звіт

 

VІ. Підсумок уроку

Оцінювання роботи учнів

 

VІІ. Домашнє завдання: оформити звіт роботи

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Ковальова Яна Андріївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
3 лютого 2020
Переглядів
3956
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку