Даний урок дає змогу учням ознайомитись із послідовністю процесу виконання сучасної техніки мелірування волосся. Під час підготовки уроку використано інтерактивні методи, які допомагають викладачеві й учням разом досягти поставленої мети.
Миколаївський професійний ліцей сфери послуг
Методична розробка уроку теоретичного навчання з предмета :
« Перукарська справа»
на тему : « Сучасні техніки мелірування волосся »
кваліфікація: перукар 2 класу
Викладач перукарської справи
Александрова О.В.
Анотація
Даний урок дає змогу учням ознайомитись із послідовністю процесу виконання сучасної техніки мелірування волосся. Під час підготовки уроку використано інтерактивні методи, які допомагають викладачеві й учням разом досягти поставленої мети.
Використання технології «вирішення проблемних ситуацій», гра «лото»,
« пошук помилок,та способів їх усунення», « розробка власної схеми»,
« відновлення нумерації в технологічному процесі», що дає можливість ґрунтовніше працювати над формою висловлення власних ідей, порівнювати їх з іншими, вільніше висловлюватися щодо запропонованих тем, відпрацьовувати вміння говорити коротко, але по суті й переконливо, сприяє засвоєнню матеріалу.
Тема програми: Сучасні техніки фарбування волосся 16 годин
Тема уроку: Сучасні техніки мелірування волосся 2 години
Мета уроку:
навчальна:
- формування раніше отриманих знань до оволодіння сучасною технікою; - Формування вмінь і навичок щодо застосування теоретичних знань на практиці;
- технології виконання сучасних технік;
- видам сучасних технік мелірування;
- сучасний напрямок та розвиток мелірування;
- можливим помилкам та способам їх усунення;
- навчитися творчо мислити, виробляти ідеї, знаходити шляхи їх реалізації на практиці.
розвиваюча:
- раціональне мислення ;
- пізнавальну активність та самостійність;
- увагу, спостережливість;
- вміння та навички до самоконтролю та планування своєї діяльності;
- естетичний смак;
виховна:
- культуру навчального процесу;
- повагу до праці, обраної професії;
- моральні якості учнів як особистостей;
- дисципліни, сумлінності, відповідальності, ініціативи, тощо;
- культуру мовлення;
- виховувати у учнів почуття відповідальності за результати колективної праці;
- взаємопідтримки;
- об’єктивної оцінки вкладу кожного учня у діяльність всього колективу;
- розширення кругозору та формування світогляду учнів;
Тип уроку: комбінований;
Вид уроку: лекція з елементами бесіди, гра ;
Дидактичне забезпечення:
- план уроку;
- конспект уроку;
- магнітна дошка;
- комплект карток завдань для контролю знань, гра « Лото»;
- інструкційно технологічні карти;
- презентації;
- відео;
- електронне наочне забезпечення з різними техніками;
- схеми;
- електронне наочне забезпечення з сучасним меліруванням;
- критерії оцінювання;
Міжпредметні зв’язки:
-перукарська справа (підготовчі та заключні роботи при фарбуванні, технологічний процес фарбування волосся барвниками 1- 4 груп, інструменти, засоби, білизна.)
-матеріалознавство (склад фарбуючих засобів 1-4 групи)
-санітарія і гігієна (дотримання санітарно - гігієнічних правил і норм при фарбуванні волосся)
-охорона праці (безпека праці при використанні фарб 1-4 групи)
Методи та прийоми:словесні(викладення інформації, активізація уваги, логічне порівняння, виділення головного), наочні (наочні об’єкти використовуються як підтвердження словесного викладення), пояснювально-
ілюстративні, практичні (постановка задачі, планування її виконання, регулювання і контроль , коректування практичної діяльності)
Література: Л.Г. Гутиря «Сучасна перукарська справа»,Н.А. Горбатюк «Основи перукарської справи».
Девіз уроку: «Розум полягає не лише в знанні,
а й у вмінні застосовувати ці знання».
(Арістотель)
Хід уроку
І. Організаційна частина з позитивною емоційною установкою (1хв.)
- перевірка наявності учнів;
- перевірка готовності учнів до уроку;
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Перш ніж перейти до вивчення нової теми ми згадаємо необхідні знання, які допоможуть нам в освоєнні нового матеріалу. В минулому семестрі ви вивчали групи барвників, їх особливості, техніку безпеки , технологічний процес , це всі необхідні знання для виконання я більш складних і цікавих фарбувань. Пропоную вам за допомогою гри «лото» перевірити свої знання. Ця робота в парах, один учень з пари витягає лот з запитанням, на підготовку 1 хв, між собою обираєте відповідаючого, на відповідь 0,5 хв. Хто достроково відповідає отримує додатковий бал.
Мотивація: ситуація в перукарню завітала жінка, яка хоче змінити свій колір волосся, але ввагається, ви відразу розумієте, що до абсолютних змін вона не готова, жінка розповідає про серйозність своєї роботи, про стриманість свого характеру,що вона любить більш класичний стиль, але їй так хотілося б зробити легке оновлення.
Питання до учнів: Як ви думаєте потрібні вам знання про різні техніки фарбування чи все таки можна обійтися мінімальними знаннями? Які можуть бути наслідки не знання цієї теми?
Кожна жінка хоч раз мріяла змінити колір волосся. Хтось йде на експерименти легко, а комусь важко зважитися на кардинальну зміну зовнішності. В цьому випадку є чудовий вихід - мелірування. Згідно з кваліф характеристикою ви маєти вміти не лише фарбувати волосся,але й бути компетентними в сучасних техніках та техніках часткового фарбування волосся.
Оголошення теми і мети уроку ;
Пояснення послідовності роботи учнів на уроці:
- вивчення нового матеріалу;
- перегляд презентації за темою;
- перегляд відео фільмів за темою;
- графічно зобразити схему класичного мелірування волосся;
- визначите помилки при виконанні техніки, та способи їх усунення;
- розробите власну схему мелірування;
Будемо працювати згідно з планом
План
- за допомогою фольги;
- за допомогою шапочки;
- мелірування за допомогою рук;
- за допомогою гребінця;
4. Способи мелірування: ( 7,8 слайд)
- широкими пасмами;
- тонкими пасмами;
- середні пасмами;
5. Набір пасом: (9 слайд)
- слайсами;
- штопкою;
- окремими пасмами;
6. Технологічний процес виконання техніки фарбування: (17-26 слайд)
- за допомогою фольги; (відео)
- за допомогою гребінця; (відео)
- за допомогою шапочки; (відео)
- за допомогою рук; (відео)
7. Помилки при виконанні техніки та їх усунення; ( 27-31 слайд)
8. Сучасність у фарбуванні; ( 32-36 слайд)
ІІІ. Викладання нового матеріалу
1. Загальні відомості та історична довідка про мелірування волосся;(2,3 слайд)
Мелірування волосся увійшло в моду недавно - в 70-х роках минулого століття. Але на сьогоднішній день воно користується великою популярністю. З його допомогою можна не лише замаскувати сиве волосся, що з'являється, але і зробити подобу жінки яскравіше і цікавіше, не удаючись до радикального забарвлення волосся. Кілька пасом волосся, пофарбованих у яскравий колір, освіжать і підкреслять оригінальність будь-якої зачіски.
Мелірування, або фарбування волосся дрібними прядками, створює ефект гри сонячних відблисків на волоссі. За рахунок нього волосся здаються пишніше й густіше. Рекомендується робити на всіх типах волосся - від світло-русявого до каштанового, для будь якого віку , і чоловікам і жінкам.
Цікавий факт: «Батьком» мелірування вважають французького стиліста Жака Діссанжа, першою моделлю якого для цієї процедури стала відома актриса Бріджит Бардо. Саме її вигоріла чілка Діссанж постарався привести в порядок, пофарбувавши окремі пасма.
2. Переваги та недоліки техніки мелірування волосся; (4,5 слайд)
переваги
недоліки
Види технік
- за допомогою фольги (виконується на різну довжину волосся, крім сильно короткого, легко виконати любу сучасну техніку, використовуючи декілька кольорів, легко передається малюнок фарбування)
- за допомогою шапочки (виконується на коротке волосся, малюнок передати не можливо, легко досягти натуральних бликів)
- мелірування за допомогою рук ( виконується на коротку довжину, для обробки всіх кінчиків або деяких пасом)
- за допомогою гребінця ( виконується для хаотичних, нерівномірних , меланжевих бликів)
4. Способи мелірування: ( 7,8 слайд)
Способи
- широкими пасмами (якщо необхідно досягти більш виразного мелірування)
- тонкими пасмами ( якщо необхідно досягти ледве помітного мелірування, більш використовують для сонячних бликів та освітлення або затемнення на 1-2 тони, натуральний ефект)
- середні пасмами ( використовують для помітного але для плавного переходу з одного кольору на інший)
5. Набір пасом: (9 слайд)
- слайсами ( виконують мелірування сучасних технік, в залежності від вибору проділів, результат плавний перехід кольорів)
- штопкою ( класичне мелірування, використовують при необхідності досягти часткового та натурального ефекту)
- окремими пасмами ( використовують на різну довжину , на різних зонах)
Питання до учнів:
6. Технологічний процес виконання техніки фарбування:
- за допомогою фольги; (17,18,19 слайд)
1.Виконуєтся на не чисте сухе волосся
2.Поділення на зони вертикальним і горизонтальним проділом на зони ЛПЗ, СПЗ, ППЗ, ПСЗ, ЛСЗ, ЛТЗ
Починать фарбування слід з потиличної частини голови, потім область верхівки, скроневі частини, і в останню чергу -ЛТЗ;
3. Відокремлюємо пасмо бажаної ширини і товщини, інші - заколюємо;
4. Гребінцем з хвостиком вибрати пасма слайсами або штопанням. На фольгу покладіть пасма, які будуть фарбуватися.
5. Рівномірно розподіліть фарбу по пасмам.
6. По завершенні нанесення фарби, складіть фольгу навпіл і підігніть з країв, повністю прикриваючи пофарбовані пасма.
7. час витримки
8. Змивання технічним шампунем
9. Тонування
10. укладання
- за допомогою гребінця;( 20, 21,22 слайд)
- за допомогою шапочки; ( 23,24 слайд)
1. виконується на не чисте сухе волосся
2. розчесати все по росту волосся, одягнути шапочку
3. спеціальним гачком через отвори в шапочці дістати необхідного розміру пасма;
4. Рівномірно розподілити фарбу по пасмам.
5. Час витримки
6. змивання технічним шампунем
7. тонування
8. укладання
- за допомогою рук; ( 25,26 слайд)
1. виконується на не чисте сухе волосся
2. виконати прикореневий начіс
3. покрити волосся лаком середньої фіксації, таким чином щоб кінчики стирчали вверх
4. руки в рукавичках, брати суміш і в хаотичному порядку наносити фарбу на необхідні ділянки
5. час витримки
6. змивання технічним шампунем
7. тонування
8. укладання
7. Помилки при виконанні техніки та їх усунення; ( 27-31 слайд)
Характеристика типових помилок при фарбуванні волосся
та шляхи їх виправлення
|
Помилка, що виникла під час фарбування |
Можливі причини |
Рекомендації щодо виправлення помилок |
1. |
Нерівномірно пофарбоване волосся. |
Порушено технологію виконання фарбування, невірно витриманий час для прояву фарби. |
Якщо стан волосся клієнта дозволяє, то можна виконати повторне фарбування |
2. |
Небажаний відтінок кольору волосся. |
Невірно підібраний колір барвника відносно основного кольору волосся |
Нейтралізувати небажаний колір з допомогою мікстонів або тонуючих барвників |
3. |
Неякісно зафарбоване сиве волосся. |
Перед фарбуванням не виконана передпігменація волосся; невірно підібра-ний барвник або окисник; |
Необхідно використати барвники першої групи; |
4. |
Небажаний жовтий відтінок на сивому волоссі. |
При фарбуванні відсутній натуральний відтінок волосся, не виконана перепігментація. |
Застосувати відтіночний бальзам з фіолетовим відтінком, який надасть волоссю сріблястий відтінок. |
5. |
Волосся після фарбування тонуючим барвником не зафарбоване в бажаний колір. |
Не проведено діагностику волосся, внаслідок чого невірно підібраний барвник. |
Якщо волосся здорове, то використовуємо хімічний барвник; |
6. |
Після нанесення барвника І або ІІ групи у клієнта почалася алергічна реакція. |
Грубо порушені правила техніки безпеки перед початком фарбування, не проведений тест на чутливість шкіри. |
Надати клієнтці протиалергічний засіб та викликати швидку допомогу. |
7. |
Отриманий небажаний зелений відтінок на світлому волоссі. |
Порушенні правила підбору барвників по колу Освальда: на золотистий відтінок нанесений попелястий. |
Відкоригувати одержаний колір волосся з допомогою мікстона синього кольору або протилежного кольору по колу Освальда. |
8. Сучасність у фарбуванні; ( 32-36 слайд)
Ультра-сучасна техніка мелірування може бути застосоване навіть до натуральних блондинок, хоча й не часто таке зустрінеш. Ймовірно тому, що про природність в даній ситуації і мови бути не може. Але натомість можна отримати самі незвичайні, а часто навіть суперечливі відтінки, додають образу абсолютно неповторний стиль. Відтінки актуальні— це вся гама світлих, сонячних тонів: починаючи від кришталево-білого і закінчуючи золотисто-пшеничним.
Власницям темного локонів також підійдуть пасма насичених відтінків: червоного, жовтого, синього, рожевого та фіолетового. Вони зроблять укладання більш живою, а також дозволять Вам виглядати молодше.
Відповідь викладача на запитання учнів
ІV. Закріплення нового матеріалу:
V. Підведення підсумків:
-аналіз діяльності учнів у процесі всього уроку;
-аналіз причин помилок, зроблених учнями на уроці та способи їх усунення;
-повідомлення та обґрунтування оцінок;
-видача домашнього завдання:Вирішити задачу: до вас прийшла дівчина з русявим кольором волосся 7/0 УГТ, просить вас зробити мелірування чорного кольору 1/0. Надайте свої рекомендації
Додаток 1
Гра « Лото»
Лот 1
Що таке «фарбування волосся», його мета ?
Лот 2.
З яких кольорів складається хроматичне коло?
Лот 3.
Які інструменти використовуються при фарбуванні волосся?
Лот 4.
Розповісти стосовно зон пошагове фарбування?
Лот 5.
Поясніть різницю між фарбуванням фізичними і хімічними барвниками.
Лот 6.
Від чого залежить час витримки барвника на волоссі?
Лот 7.
Охарактеризуйте рослинні барвники для волосся.
Лот 8.
Охарактеризувати барвники 1 групи?
Лот 9.
Чим відрізняються барвники першої групи від другої?
Лот 10.
Охарактеризуйте барвники третьої та четвертої групи.
Лот 11.
Чим відрізняються технології первинного і повторного освітлення волосся?
Лот 12.
Яких правил техніки безпеки слід дотримуватися під
час фарбування волосся?
Лот 13
Розповісти підготовчі та заключні роботи перед фарбуванням
Лот 14
В якому співвідношенні розводяться всі групи барвників
Лот 15
Що відбувається з кератином волосся при фарбуванні всіма групами
Додаток 2
Додаток 3
картка-завдання №1
- за допомогою фольги;
-укладання
-гребінцем з хвостиком вибрати пасма слайсами або штопанням. На фольгу покладіть пасма, які будуть фарбуватися.
-поділення на зони вертикальним і горизонтальним проділом на зони ЛПЗ, СПЗ, ППЗ, ПСЗ, ЛСЗ, ЛТЗ
-починать фарбування слід з потиличної частини голови, потім область верхівки, скроневі частини, і в останню чергу -ЛТЗ;
-змивання технічним шампунем
-відокремлюємо пасмо бажаної ширини і товщини, інші - заколюємо;
-рівномірно розподіліть фарбу по пасмам.
-по завершенні нанесення фарби, складіть фольгу навпіл і підігніть з країв, повністю прикриваючи пофарбовані пасма
- час витримки
-тонування
-виконуєтся на не чисте сухе волосся
картка-завдання №2
- за допомогою гребінця
-Змивання технічним шампунем
-Час витримки
-Вибрати пасма ,які необхідно меліорувати
-Нанести суміш на різноманітні щітки, гребні
-Результат меланжеве мелірування
-укладання
-Нанести в хаотичному, нерівномірному порядку суміш на пасма
-Тонування
картка-завдання №3
- за допомогою шапочки;
- Рівномірно розподілити фарбу по пасмам.
- розчесати все по росту волосся, одягнути шапочку
- тонування
- виконується на не чисте сухе волосся
- спеціальним гачком через отвори в шапочці дістати необхідного розміру пасма;
- Час витримки
- змивання технічним шампунем
- укладання
картка-завдання №4
- за допомогою рук;
- час витримки
- руки в рукавичках, брати суміш і в хаотичному порядку наносити фарбу на необхідні ділянки
- укладання
- виконується на не чисте сухе волосся
- змивання технічним шампунем
- тонування
- покрити волосся лаком середньої фіксації, таким чином щоб кінчики стирчали вверх
- виконати прикореневий начіс
Критерії оцінювання
Завдання на уроці |
бали |
Гра «Лото» |
2 |
Відповідь на запитання |
1 |
Помилки |
3 |
Власна схема |
3 |
Робота біля дошки з картками |
3 |
Додаток 4
Презентація до уроку
1