План-конспект уроку
з історії України в 11 класі
з теми: «Суверенізація України»
Мета: - розглянути події суспільно-політичного життя України 1989-1990 років;
- визначити політичні передумови суверенізації України, історичне
значення виборів до Верховної Ради УРСР 1990 року та її роль у
досягненні Україною суверенітету;
- з’ясувати, коли і за яких обставин була прийнята Декларація про
державний суверенітет України, у чому полягає її історичне значення;
- визначити причини та наслідки «революції на граніті», результати та
значення подій;
- формувати вміння узагальнювати, порівнювати, встановлювати
причинно-наслідкові зв’язки, робити висновки щодо історичних подій;
- прищеплювати інтерес до вивчення історичного минулого.
Тип уроку: урок формування нових знань, вмінь та навичок.
Форма проведення: інтерактивний урок.
Обладнання: підручник Історія України 11 клас, рівень стандарту, В.Власов, С. Кульчицький, картки з завданнями та тестами, карта «Незалежна Україна», відео «Революція на Граніті»
Очікувані результати:
після цього уроку учні зможуть:
- називати політичні передумови суверенізації України, коли і за яких обставин
була прийнята Декларація про державний суверенітет України;
- визначати історичне значення виборів до Верховної Ради УРСР 1990 року,
Декларації про державний суверенітет України, роль ВР УРСР у досягненні
Україною суверенітету;
- пояснювати причини та наслідки політичної конфронтації восени 1990 року;
- характеризувати основні вимоги студентів;
- висловлювати і аргументувати власні судження щодо результатів та значення подій;
- орієнтуватися в історичній термінології: державний суверенітет, «революція на граніті»,
декларація, Декларація про державний суверенітет України.
Зміст навчального матеріалу:
1.Конституційна реформа
2. Вибори до Верховної Ради УРСР і місцевих рад 1990 р.
3. Декларація про державний суверенітет України.
4. Революція на граніті.
Хід уроку
Етап уроку |
Час, хв. |
Прийоми й методи |
Зміст діяльності |
1. Організаційний |
1 |
Привітання |
Привітання, перевірка готовності робочих місць учнів до уроку, організація учнів до роботи на уроці. |
2. Перевірка дз |
3 |
Опитування |
Тема попереднього уроку : «Зростання суспільно-політичної активності громадян» Ст.166 підручника (питання) |
3. Мотиваційний |
4 |
Система убита, але немає куди вивезти труп. Він розкладається, гниє, і жити при цих рештках нестерпніше, ніж при живій системі. Ф. Кривін
|
|
3. Визначення мети та очікуваних результатів уроку |
2 |
Мета нашого уроку – показати закономірність історичних подій, що призвели до руйнування радянської імперії і появи незалежної Української держави на карті Європи. Очінувані результати: після цього уроку учні зможуть: - називати політичні передумови суверенізації України, коли і за яких обставин була прийнята Декларація про державний суверенітет України; - пояснювати причини та наслідки політичної конфронтації восени 1990 року; - характеризувати основні вимоги студентів; - висловлювати і аргументувати власні судження щодо результатів та значення подій; - орієнтуватися в історичній термінології: державний суверенітет, «революція на граніті», Декларація про державний суверенітет України.
|
Повідомлення мети, визначення разом з учнями очікуваних результатів |
|
|
|
|
5. Вивчення нового матеріалу |
2 |
План уроку:
|
План на дошці. |
8 |
|
Завдання ст. 167- 168 підручника(опрацювати) Завдання: Заповнити картку з теми. Додаток 1. Висновок: отже, склались передумови для зародження багатопартійності в СРСР, створення альтернативи КП.
|
|
8 |
|
Учитель: хоча на виборах перемогла компартія, але продовжився процес формування багатопартійності. Завдання: Заповнити таблицю на основі п.2 ст. 169 підручника. Додаток 2. Висновок: отже, 1989-90 рр.- період оформлення багатопартійності, падіння авторитету КПУ, піднесення національно- визвольного руху серед українців. Створюються передумови для прийняття Декларації про державний суверенітет України. |
|
8 |
|
Ст. 169-170 підр. Визначити: 1)Передумови : 2) Визначення «Суверенітет»- 3) Дата проголошення: 16 липня 1990р. 4)Основні положення: Робота з документом ст.171 Висновок: Отже, Державний суверенітет України – це крок перед здобуття незалежності України. А які плани на цей рахунок мав Горбачов? Ст. 171 підручник. Саме тому,свідома молодь того часу , яка була проти нового союзного договору, вийшла на перший майдан в Україні. |
|
|
4. Революція на Граніті |
Додаток 3. Відео. Визначити основні вимоги мітингувальників. Дата: Наслідки: Значення: |
|
7 |
|
||
5.Закріплення знань та умінь |
2 |
Тести |
Додаток 4 |
|
3 |
Опитування |
Яку тему вивчали? Чи досягли очікуваних результатів? Що було незрозуміло?
|
7.Оцінювання |
1 |
Оцінювання за результатами роботи на уроці та виконаних тестів |
|
8. Домашнє завдання |
2 |
Параграф 20, ст. 173 наслідки перебудови, виконати завдання,питання усно, вивчити терміни,дати |
|
Додаток 1.
Конституційна реформа1988р.
Хто запровадив:__________________________
Суть реформи_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Вищий орган влади:____________________________________
Дата виборів народних депутатів_________________________
Гасла Демократичного блоку:______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Дата виборів:______________________________________
Результат виборів:_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Додаток 3.
Революція на Граніті
Визначити основні вимоги мітингувальників:____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Дата:______________________________________________________________
Наслідки:__________________________________________________________________________________________________________________________________
Значення:___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Додаток 2
Політичні партії 1989-90 рр
Назва партії |
Дата створення, місто |
Основні ідеї |
|
1989,Львів |
Відновлення УНР в етнічних кордонах |
Українська республіканська партія |
|
Проголошення незалежності України |
Українська християнсько-демократична партія |
1990, Львів |
|
|
1990, Київ |
Реформування українського суспільства, на основі лібералізму, звільнення від тиску, пріоритет прав людини |
Партія демократичного відродження України |
|
Обєднання демократично налаштованих комуністів, обєднання тих, хто відійшов від КПУ |
Додаток 4.
Тести:
1.Одна з вимог мітингувальників під час Революції на Граніті:
А. Не допущення нового союзного договору;
Б. Реформація КПУ;
В. Установлення 8-ми годинного робочого дня;
Г. Провести реформу освіти
2. Укажіть дату проголошення Декларації проДержавний суверенітет України:
А – 26 квітня 1986 року;
Б – 16 серпня 1987 року;
В – 7 липня 1988 року;
Г – 16 липня 1990 року.
3.Установітьвідповідністьміжвизначеннямитапоняттями,які характеризують суспільно-політичний
розвиток України в період «перебудови»: |
А багатопартійність |
|
1 |
запровадження більшої політичної, економічної та духовної свободи |
|
2 |
в житті суспільства |
Б гласність |
наявність у державі декількох зареєстрованих політичних партій, що |
В лібералізація |
|
3 |
ведуть боротьбу за владу |
Г плюралізм |
політика максимальної відвертості в діяльності державних органів |
Д суверенізація |
|
|
і громадських організацій |
|
4визнання декількох незалежних рівноцінних засад, що лежать в основі суспільного життя
4. Установіть хронологічну послідовність подій.
А – «живий ланцюг» від Києва до Львова.
Б – перший загальноукраїнський страйк шахтарів.
В – «революція на граніті».
Г – перші вибори до Верховної Ради УРСР на альтернативній основі.
5. Укажіть основні положення Декларації про державний суверенітет Української РСР (три варіанти):
1 – Відновлення державної самостійності України.
2 – Заборона діяльності КПУ на території України.
3 – Проголошення принципу народовладдя.
4 – Проголошення української мови державною.
5 – Проголошення позаблокового статусу України.
6 – Створення збройних сил України.
7 – Укладення у майбутньому нового Союзного договору.
Відповіді: 1- __; 2-__; 3- 1-_,2_,3_,4_; 4- _,_,_,_; 5-_,_,_.