Тема уроку: «Сума кутів трикутника»
Мета уроку:
1. Формувати поняття суми кутів трикутника, вміння знайти невідомий кут; розширити знання учнів про властивості трикутників.
2. Розвивати вміння виділяти головне в задачах, застосовувати набуті знання на практиці ,активізувати пізнавальну діяльність учнів, розвивати логічне мислення, математичну компетентність.
3. Виховувати самостійність, наполегливість у досягненні мети, цікавість до математики.
Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь та навичок.
Хід уроку.
Гасло : Найвищий прояв духу – це розум.
Найвищий прояв розуму – це геометрія .
Клітина геометрії - це трикутник.
Він такий же невичерпний як всесвіт.»
Евклід.
І Вступ Доброго дня діти! Сьогодні ми з вами починаємо вивчати нову тему, але вона буде пов’язана із вже відомою нам геометричною фігурою. Що це за фігура?
Навіть першокласник знає
Як трикутник виглядає
Має три він сторони
І кутів у нього три.
Відомий всім з дитинства трикутник приховує багато цікавого і загадкового, таємниці якого ми й почали розкривати на уроках геометрії.
- Діти, скажіть мені, будь ласка, чого ви очікуєте від уроку? Які побажання, можете сказати один одному? (відповіді учнів)
Вправа на уважність .Скільки трикутників на малюнку. ( 13)
ІІ. Актуаліація опорних знань
Перш ніж опанувати нові знання треба пригадати «фундамент», який ми з вами заклали під час вивчення теми «Трикутник».
Яку фігуру називають трикутником?
Назвіть основні елементи трикутника?
Що таке периметр трикутника?
Як класифікують трикутники? Трикутники забули свої назви. Подивимось на малюнки і скажемо, які види трикутників ви бачите?
А В
С
В С А В С А
Доповніть речення: (діти по черзі читають питання і доповнюють його).
Гра «Встанови відповідність »
1 С 2 А 3 В 4 D
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Завдання. Побудувати трикутник за даними кутами
А = 90 0
В = 30 0
С = 90 0
Запитання до класу:
Чи завжди можна побудувати трикутник за даними кутами?
Оголошення теми уроку : «Сума кутів трикутника».
ІV. Засвоєння нових знань
Практичне завдання : Побудуйте трикутник.
1.Теорема про суму кутів трикутника (з доведенням).
Теорема. Сума кутів трикутника дорівнює 180.
Дано: ∆ АВС
Довести: ∠А+∠В+∠С= 180
Доведення: Проведемо через вершину В пряму а∥АС. Утворені кути позначимо ∠1 та ∠2. Тоді ∠1= ∠С,а ∠2= ∠А. (як внутрішні різносторонні при а∥ AC і січних AВ і АС відповідно) кути 1, 2, В утворюють розгорнутий кут 180.
Наслідки з теореми.
Чи може трикутник мати два прямих кути?
V.
Усні вправи.
1 Чи існує трикутник з кутами :
а) 6070;80
б) 20; 120 ;40 ( так)
в) 40; 80; 50 (ні)
г) 150; 10;20. ( так)
2. Знайдіть третій кут трикутника, та назвати його вид.
1) 20; 20; ( 120.) – тупокутний
2) 35; 55; (90 ) –прямокутний
3)60;80; (40) – гострокутний
Робота з підручником.
Довідкова інформація.
Маркетингове правило золотого трикутника, як один із принципів мерчандайзингу. Використання золотого трикутника при розміщенні основного необхідного повсякденного товару, дає змогу на довше затримати покупців у магазині Вхід ⇒ Необхідна йому вітрина ⇒ Каса і є золотим трикутником. Чим далі одне від одного знаходяться “вершини” трикутника, тобто, чим більшу площу він охоплює, тим більше часу покупець проводить в торговому залі та тим більша кількість товарів попадає в поле його зору. Цим самим пояснюється, як і чому покупці купують більше, ніж запланували, навіть якщо “я всього на хвилинку” і “тільки за хлібом
Знайти висоту дерева, якщо з точки А, яка розміщена на відстані 5 м від основи дерева, його вершину видно під кутом 45˚.
№ 406 (підручник )
414. У трикутнику АВС <A:<B:<C= 3:4:5.Знайдіть ці кути.
VІ. Підсумок уроку:
Закінчіть речення:
Сума кутів трикутника дорівнює ….
Сума гострих кутів прямокутного трикутника дорівнює …
Прямокутний трикутник може мати лише…
Тупокутний трикутник може мати лише…
VІІ. Домашнє завдання.
Параграф 17 № 396, 399,403.
2. Наслідок з теореми про суму кутів трикутника
Чи може трикутник мати два прямих кути?
Чи може трикутник мати два тупих кути?
Чи може трикутник мати прямий і тупий кути?
Висновок: Трикутник не може мати двох прямих або тупих кутів.
У кожному трикутнику принаймні два кути гострі (Наслідок із теореми про суму кутів трикутника)
Історична довідка.
Те, що сума кутів трикутника дорівнює 1800 , було відомо в стародавньому Єгипті, проте доведено було значно пізніше. Вважають, що теорему про суму кутів трикутника довів Піфагор (VІ ст. до н. е.).